سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خودزنی سردار با تکرار اشتباه

شکست قالیباف دوباره از جایی آغاز شد که به روش انتخابات 92 و حمله ور شدن به رئیس جمهور و دولتش سعی کرد مناظره‌ها را به نفع خود به پایان برساند.

 پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند «لا یلسع المؤمن، من جُحْرٍ مرتین»؛ مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود. مقصود از بیان این جمله گهربار از پیامبر (ص) عبرت گرفتن است. عبرت به معنای عام که می‌تواند در مسائل شخصی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ... باشد.

بازهم مناظره آخر و یک شکست دیگر برای سردار. شکستی که شاید پایانی بر حیات سیاسی محمدباقر قالیباف باشد. شهردار تهران دوبار از یک سوراخ گزیده شد. دکتر قالیباف بعد از اینکه در سال 84 در اولین محک انتخابات ریاست جمهوری، با ژست خلبانی و عینک آفتابی جوابی نگرفت، بعد از هشت سال، با شیوه‌ای متفاوت وارد صحنه شد. او به تقلید از احمدی نژاد تنها راه پیروزی را دو قطبی سازی دید. او که در سال 92 آیت الله هاشمی را رقیب اصلی خود می‌دید، در یک سخنرانی در جمع مدیران رسانه‌ها به شدت به ایشان حمله ور شد. هر چند در آن انتخابات آیت الله هاشمی رد صلاحیت شد اما همین سخنان قالیباف نتیجه معکوس داشت. قالیباف در مناظره‌های سال 92 هم به تأسی از احمدی‌نژاد سعی در تخریب روحانی داشت که با جملات معروف گازانبری و من سرهنگ نیستم روحانی نسخه‌اش پیچیده شد و در نهایت کلید پاستور به فردی که با نماد کلید وارد شده بود سپرده شد.

قالیباف که بعد از انتخابات 92، 4 سال سخت را در سومین دوره حضور خود در رأس مدیریت شهری تهران گذرانده است و در شرایطی که در لیست جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در رده سوم قرار گفت و حتی در بیانیه‌ای انصراف رسمی خود از حضور در انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری را اعلام کرد اما در آخرین ساعات ثبت نام، خود را به ساختمان خیابان فاطمی رساند و نام نویسی کرد.

قالیباف در این دوره پای به صحنه رقابت گذاشت که به دلیل ماجرای املاک نجومی و همچنین حادثه تلخ پلاسکو، لااقل در تهران با کاهش محبوبیت رو به رو شده است. او ناامید از افزایش آرای خود تهران، روی به شعارهای عجیبی برای کسب آرای اقشار فقیر و روستائیان آورد اما شاید این تغییر تاکتیک قالیباف سیاستی بود که به درستی انتخاب شده است اما شکست قالیباف دوباره از جایی آغاز شد که به روش انتخابات 92 و حمله ور شدن به رئیس جمهور و دولتش سعی کرد مناظره‌ها را به نفع خود به پایان برساند.

او بعد از اینکه در مناظره قبلی روحانی را دروغگو و بی عقل (نقل به مضمون) خواند، در مناظره آخر هم از واژه‌های دروغگو، خیلی پررو و رانتخوار استفاده کرد و روحانی را مجبور کرد موضوعی را که 12 سال در سینه نگه داشته بود (در مورد پرونده شما در سال 84 مردانگی نمی‌کردم، شما الان اینجا ننشسته بودید) بگوید. شاید همین جمله و اصلاح لوله کردن همانند گازانبری دوباره نسخه سردار را بپیچد.

باری، سردار یک بار دیگر از همان نقطه‌ای که چهار سال پیش ضربه خورده بود ضربه خورد، آن هم نه به خاطر تاکتیک رقبای خود، بلکه به خاطر اصرار بر تاکتیک اشتباه چهار سال قبل. اشتباهی که شاید زمان برای جبران آن کم باشد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٢-١٣٩۶, ١٧:۵۴

   

پر مبحث ترین ها