سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مردم را برسر لجبازی نیندازیم

کاندیدا باید بدانند مردم امروز چشمشان به برنامه ریزی و مدیریت علمی کشور است. هرکدام در این زمینه برنامه ای دارند بسم الله! اما اگر برنامه ای تهیه نشده است و صرفا تخریب و تهمت و عوامفریبی قرار است جای آن را بگیرد انتظار نداشته باشند که بتوانند تاثیرگذار باشند.

 

 

میثم رضوانی

meysam.rezvani1980@gmail.com

 

با وجود اینکه دو روز از آخرین مناظره انتخاباتی که عصر جمعه از شبکه یک سیما پخش شد می گذرد، اما بازتاب مطالب بیان شده در آن هنوز نقل محافل خصوصی و عمومی، واقعی و مجازی و کوچک و بزرگ است.

تجربه سه دوره برگزاری مناظره های انتخاباتی در کشور ما از سال 88 تا 96 به خوبی نشان می دهد که هیچ برنامه ای به اندازه این مناظرات در تعیین رای یا جهت دهی به افکارعمومی برای شرکت در انتخابات کمک نمی کند.

اما متاسفانه آنچه روز جمعه شاهدش بودیم تا حدی موجب نگرانی شد. طی ماه های اخیر بزرگان کشور بارها تذکر دادند که اجازه ندهیم انتخابات ایران مانند برخی کشورها از جمله ایالات متحده مملو از بداخلاقی، تهمت، افترا، پرونده سازی و تهییج افکارعمومی در جهت منفی آن شود.

بزرگان توصیه کردند که اگر قرار است رقابتی انجام شود باید همواره منافع ملی، آبروی شهروندان، افراد و ایران اسلامی حفظ شود. بزرگان سفارش کردند که رقبای انتخاباتی با ارائه برنامه های تعریف شده و مشخص شده خود به دور از عوامفریبی به نقد منصفانه برنامه ها و عملکرد یکدیگر بپردازند.

این در حالی است که نتیجه مناظرات در برخی بخش ها خلاف این توصیه ها بوده است. هرچند همین مناظرات موجب افزایش شور و هیجان انتخاباتی بین اقشار مختلف شده است اما انتظار این است که کاندیداهای محترم از این نشاط در جهت مثبت آن بهره ببرند.

تجربه تلخ سال 88 نشان داد که پرونده سازی خواه ناخواه جامعه را به سمت دسته بندی پیش می برد. واقعیت این است که پرونده سازی می تواند با یک جمله انجام شود اما ثابت کردن واقعی بودن آن پرونده ساعت ها و روزها زمان خواهد برد.

اتهاماتی که کاندیدا به یکدیگر وارد می کنند اولین و مهمترین نتیجه ای که دارد بدبین کردن مردم به نظام جمهوری اسلامی است. این پرونده سازی ها سوالات بسیاری در اذهان ایجاد می کند. از جمله اینکه این عزیزان هرکدام دوره ای در بالاترین بخش های کشورداری حضور داشتند، چرا در آن دوره مانع از بروز برخی تخلف ها که امروز بدان ها متهم می شوند یا دیگران را متهم می کنند نشدند؟

همچنین یکی دیگر از نکات نادرست بیان شده در مناظره روز جمعه دادن کلید واژه به هواداران برای تخریب چهره رقیب بود. کاندیدا باید در نظر بگیرند که با این مسائل آبروی یک انسان و خانواده اش را تحت تاثیرو مردم و گروه ها را مقابل هم قرار می دهند.

کاندیدا باید بدانند مردم امروز چشمشان به برنامه ریزی و مدیریت علمی کشور است. هرکدام در این زمینه برنامه ای دارند بسم الله! اما اگر برنامه ای تهیه نشده است و صرفا تخریب و تهمت و عوامفریبی قرار است جای آن را بگیرد انتظار نداشته باشند که بتوانند تاثیرگذار باشند.

کاندیدا باید بدانند که هیجانات انتخاباتی بالاخره تمام می شود، اما آنچه در ذهن مردم می ماند آخرین چهره ترسیم شده از این افراد با سخنان و گفتار خودشان است. و مهمتر از همه کاندیدا باید بدانند که براساس تجربه سال های گذشته و انتخابات های مداوم در ایران، اگر تخریب همچنان ادامه داشته باشد افکارعمومی به جای هواداری از آن ها، به رای دادن با شیوه سلبی و خلاف هدف آن ها روی خواهند آورد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٢-١٣٩۶, ١٠:١٣

   

پر مبحث ترین ها