سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس جمهوری برای همه

تخریب رقیب به هر قیمتی موضوعی بود که در ایام تبلیغات انتخاباتی بسیار دیده شد و برای تمام دلسوزان کشور جای تأسف داشت.

zeinabakhoondi@gmail.com

 

جمعه پر شور و اشتیاق تمام شد و شنبه آرامش و همدلی آمد. ایران در روزهایی که گذشت، روزهای پرشوری را گذراند. گاهی این شورها در جمع‌های خانوادگی و فامیلی حتی خیابان‌ها با اندکی التهاب همراه می‌شد. گاهی صدایمان در بیان استدلال برای رقیب بالا می‌رفت و گاهی در فضای مجازی ناخواسته مطالبی را منتشر کردیم که قدری با حقیقت فاصله داشت.

 

در همین روزهای پر التهاب بود که مدام رو در رو با مردم با دوستان با خانواده و آشنایان می‌گفتیم هر جمعه انتخاباتی، شنبه‌ای هم دارد. همان شنبه‌ای که صبح باید از خانه بیرون بیاییم و به چهره هم لبخند بزنیم و دوباره با هم زندگی کنیم. همان شنبه‌ای که دیگر خبری از شور و هیجان نیست و رئیس جمهور هر که باشد، رئیس جمهور همه است و او هر تفکری و روشی داشته باشد، باز این ما هستیم که باید کنار هم کار و تجارت و زندگی کنیم و کنار هم فردایی بهتر بسازیم.

 

این حرف‌ها را باید گفت و تکرار کرد برای کسانی که گمان می‌کنند جمعه انتخابات آخرین روز دنیاست، آن‌هایی که گمان می‌کنند طرف مقابل دشمن است و مال و آبرویش حلال، به کسانی که حتی یک لحظه گمان نمی‌کنند شاید خودشان در اشتباهند یا شاید هر دو طرف قدری درست بگویند و قدری اشتباه.

 

هر چه هست انتخابات از لوازم و نشانه‌های مردم‌سالاری است و هر چند همه ابعاد مردم سالاری در صندوق رأی خلاصه نمی‌شود اما بدون آن هم نمی‌توان ادعای داشتن نظامی دموکراتیک کرد. با این حال باید دید چه شد که چند سالی است انتخابات در کشور ما با از دست رفتن قدری از سرمایه‌های اجتماعی و ناامیدی بخشی از مردم همراه شده. چرا بعضی فکر می‌کنند همه حساب‌ها را باید هنگام انتخابات صاف کرد و چرا برخی موضوعاتی که باید در جای خود و به وقتش رسیدگی شود، زمان انتخابات مانند دمل‌های چرکین سر باز می‌کند؟

 

تخریب رقیب به هر قیمتی موضوعی بود که در ایام تبلیغات انتخاباتی بسیار دیده شد و برای تمام دلسوزان کشور جای تأسف داشت چرا که هر قدر فضا ملتهب‌تر باشد و اذهان کمتر از اکسیژن عقل تنفس کنند، مسیر پیشرفت و تعالی برای کشور دورتر خواهد شد و راه طولانی پیش‌روی ملت ایران ناهموارتر.

 

همه اینها را باید گذاشت در کنار نهادهایی که باید بر اساس قانون اساسی فراجناحی و با بی‌طرفی در این عرصه وارد شوند اما همیشه آنطور نمی‌شود که انتظار داریم. وقتی مردم قرار است به داوری برخی افراد و نهادها در انتخابات اعتماد کنند یا وقتی قرار است رسانه عمومی و تریبون‌های رسمی بی‌طرف وجود داشته باشد که صحیح‌ترین اخبار را در اختیارشان قرار دهد اما از همان‌ها بوی طرفداری از یک جریان خاص به مشام می‌رسد، چه باید کرد؟

 

قانون می‌گوید هر که رئیس جمهور شود، رئیس جمهور همه است اما نباید این نکته را از نظر دور داشت که دستگاه‌ها و افرادی که نقش وحدت بخش جامعه را ایفا می‌کنند، اگر به دنبال رفتارهای جناحی و جانب‌داری‌ها بروند، کار برای همه بسیار سخت‌تر خواهد شد. افراد و نهادهایی هم که باید صندلی خود را قدری بالاتر از بگومگوهای سیاسی بگذارند اگر به رفتار استاندارد پدرانه خود برسند، با هشیاری مردم بسیاری از توطئه‌ها خنثی خواهد شد.

 

زیبا گفت مولانا در مقام حکمت که:

 

آب در بیرون کشتی، پشتی است/آب در کشتی، هلاک کشتی است.

@qom19dey

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٢-١٣٩۶, ١٨:٢٩

   

پر مبحث ترین ها