سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بحران فراموشی بحران‌ها

بروز شده : ۴-٠۴-١٣٩۶, ١١:٢٩    نسخه چاپی    
این روزها همه چیز در کشور به یک نزاع سیاسی ختم می شود. از اقدام تروریستی داعش در تهران گرفته تا حمله تلافی‌جویانه کشورمان به مواضع این گروه تروریستی...

 

این روزها همه چیز در کشور به یک نزاع سیاسی ختم می شود. از اقدام تروریستی داعش در تهران گرفته تا حمله تلافی‌جویانه کشورمان به مواضع این گروه تروریستی... از صحبت از علی(ع) و منش و تفکرش گرفته تا گفت‌وگو از اصول دموکراسی...

به نظر می‌رسد فضای سیاسی کشور این روزها دستخوش یک هوس آرام‌ناپذیر برای لجبازی و منکوب حریف به هر قیمتی شده است. تا جایی که اتفاقاتی که باید سبب وحدت ملی باشند٬ به دلایلی برای نزاع تبدیل شده و مسائل عمیق فکری و فلسفی که باید در دانشگاه‌ها تبیین شوند٬ دستخوش بیانیه‌های سیاسی می‌شوند تا نکند کسی از دیگری به اصطلاح کم بیاورد یا جمله‌ای در فضای سیاسی بی‌پاسخ بماند....

در این میان البته خطر بزرگ‌تر فراموشی مسائل اساسی کشور و مردم است. موضوعاتی که بحران‌های بزرگ کشور را تشکیل می‌دهند و مشغول شدن به نزاع‌ها فرصت برای چاره‌اندیشی درباره آنها را سلب خواهد کرد.

از آنجا که این نزاع‌ها و بگومگوهای گاها بچه‌گانه از بالاترین مراتب کشور تا نازل‌ترین سطوح را درگیر کرده است٬ به نظر می‌رسد رسانه در این روزها یک رسالت بزرگ داشته باشد و آنهم بازخوانی و بازگویی چالش‌های اصلی کشور برای جلوگیری از فراموش شدن‌ آنهاست. هیچ یک از این چالش‌ها مربوط به فرد یا گروه خاصی نیستند بلکه تمام مردم و آینده و تاریخ این سرزمین را مورد تهدید قرار داده‌اند و مقابله با آنها وظیفه همگانی است.

بحران آب مشکلی است که این سال‌ها کشور را با تهدیدات بزرگی درگیر کرده و هنوز هم ادامه دارد. از میان تمام استان‌های کشور تنها یک استان در وضعیت پرآبی به سر می‌برد و تقریبا تمام استان‌ها به نحوی با مشکلات خشکسالی درگیر هستند. جدا از مسائلی که این بحران برای کشاورزی٬ اقتصاد و ... به وجود می‌آورد٬ اگر نگاهی بلند مدت به این مقوله داشته باشیم٬ تمدن غنی ایرانی اسلامی به حل این مشکل وابسته است.

در این روزهای گرم تابستانی مناطقی از کشور در بدترین شرایط از نظر هجوم ریزگردها و دمای هوا قرار دارند و به نظر می‌رسد همین حالا هم چند استان کشور دیگر مکان‌های مناسبی برای زندگی نباشند. این مشکل در سال‌های آینده به استان‌ها و شهرهای بزرگ دیگری هم سرایت خواهد کرد. مشکلی که نه با شعار و نزاع سیاسی بلکه با عزم همگانی و عقلانیت جمعی حل می‌شود.

اشتغال جوانان هم این روزها یکی از مسائلی است که به گفته معاون اول رئیس جمهور در حال تبدیل شدن به یک ابر بحران است. مرکز آمار ایران میزان بیکاری در سال گذشته را 12.5 درصد بوده که البته بیکاری جوانان و فارغ‌التحصیلان وضعیت بدتری دارد. از آن مهم‌تر وقایعی است که با نگاه به هرم سنی جمعیت کشور پیش‌بینی می‌شود. به نظر می‌رسد با توجه به سن اشتغال رسیدن پیک جمعیت کشور٬ مشکل اشتغال هنوز در ابتدای راه باشد و سال‌های آینده وضعیت بدتری در این زمینه داشته باشیم. برخی از پیش‌بینی سونامی بیکاری تا 1400 خبر داده‌اند.

در قانون برنامه‌ی ششم توسعه میزان اشتغال زایی سالانه 950 هزار شغل تعیین شده است یعنی در طول 5 سال آینده باید حداقل برای 4 میلیون و 750 هزار نفر شغل ایجاد شود و این کار ساده‌ای نیست چرا که نیاز به سرمایه گذاری داخلی و خارجی دارد. کاری که جز با شفاف‌سازی اقتصاد٬ حذف قوانین زائد و تعامل درست با جهان به نتیجه نمی‌رسد و همه اینها کارهایی است که علاوه بر دولت تمام بخش‌های اثرگذار در سیاست واقتصاد داخلی و خارجی در آن سهیم هستند. شکاف طبقاتی٬ پایین بودن میزان تولید ناخالص ملی٬ عدم شفاف بودن فضای اقتصاد٬ فساد اداری و اقتصادی و ... از دیگر مشکلاتی است که در این حوزه مانند حلقه‌های یک زنجیر به یکدیگر وابسته است.

به تمام این مشکلات باید بحران‌های فرهنگی و اجتماعی و پدیدار شدن دیو آسیب‌های اجتماعی در کشور را هم اضافه کرد. وضعیتی که امروز در اعتیاد٬ ازدواج٬ طلاق٬ حاشیه‌نشینی و... در کشور وجود دارد یک زنگ هشدار قوی برای کسانی است که به هر نحوی در امور کشور دخیل هستند.

هیچ یک از این مشکلات مسائلی نیستند که دولت به تنهایی از عهده حل کردن آنها بربیاید. اگر انسجام ملی و یکصدایی در مسیر حل مشکلات ملت ایران به وجود نیاید٬ بهترین دولت‌ها هم کاری از پیش نخواهند برد.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠۴-١٣٩۶, ١١:٢٩

   

پر مبحث ترین ها