سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دندانِ مسکنِ پيشکش را بشماريم تا آخر!

وقتي قرار است زمين و مصالح و نيروي انساني و توان کارشناسي و تدبير مديريتي را در امر مسکن به کار بيندازيم، از هر کجاي کار که کم بگذاريم، مطمئنا در جاي ديگري بايد چند برابر آن را جبران کنيم.

 

                                                                                                                                                                           جلال محدثي

در هر کاري وجدان کاري لازم است، هم در کارهاي شخصي و هم در کارهاي عمومي و در کارهاي عمومي لازم‌تر!

ضرورت اين امر هم از آن جهت است که با زندگي و سرنوشت و پول و ... تعداد بيشتري از افراد در ارتباط است. لذا حساسيت‌هاي بيشتري را هم مي‌طلبد. اگر در کار شخصي خود اشتباهي کرديم، آنقدر صدمه و لطمه‌اي که به وجود مي‌آيد عميق نيست، اما عمق فاجعه در کارهاي عمومي چندين برابر مي‌شود، به چندين و چند دليل: اولا خودمان مي‌بخشيم (مثل خدا) اما ديگران به اين راحتي نمي‌بخشند .

ثانيا خودمان تحمل انتقادات خودمان را داريم (ولو در خلوت‌هايمان از خودمان بدمان بيايد و طاقت ديدن خودمان را نداشته باشيم)، اما شنيدن انتقادات ديگران معمولا برايمان سنگين تمام مي‌شود.

ثالثا خودمان هميشه درکنار خودمان هستيم و مي‌توانيم بر اساس نتايج به عمل آمده، تصميمات جديد بگيريم، اما هميشه در کنار ديگران نيستيم تا بتوانيم جبران کمي‌ها و کاستي‌ها را بنماييم.

پس وقتي براي مردمي کار مي‌کنيم که در موضوع مسکن، از قشر کم توان هستند، حساسيت توجه به استانداردها و رعايت کيفيت کار کمي بالاتر مي‌رود. درست است که قرار است مسکن ارزان قيمت دست مردم بدهيم، اما آيا اين به معني توليد مسکن بي کيفيت است؟ يا به معني بي توجهي نسبت به تدارک پيش نياز‌ها و تهيه مصالح ارزان قيمت است؟

ضرب المثل معروف انگليسي را بارها براي هم مرور كرده‌ايم که «من آنقدر ثروتمند نيستم که جنس ارزان بخرم!» پس قاعدتا وقتي قرار است زمين و مصالح و نيروي انساني و توان کارشناسي و تدبير مديريتي را در امر مسکن به کار بيندازيم، از هر کجاي کار که کم بگذاريم، مطمئنا در جاي ديگري بايد چند برابر آن را جبران کنيم.

حالا يا از پول مردم يا از بودجه دولتي! خوب مردمي که در مسکن مهر ساکن مي‌شوند اگر پول داشتند که دو سه بار خرج کنند، يک‌بار خانه خوب را براي خود مي‌ساختند و گرفتار وام بانک الف و ب نمي‌شدند. دولت هم که تا هست پيگير و جوابگوي مسکن مهر است (اگر در خلال اين همه گرفتاري و کار برسد که جوابگو باشد) و پس از اين دولت، خدا مي‌داند که تعهد‌ها را چگونه معنا خواهيم کرد؟

درست است که «اسب پيشکش را دندان نمي‌شمارند»، اما اگر سرعت بالا براي تقديم اين پيشکش، آن را از زيبايي و کيفيت و استاندارد و مخصوصا ماندگاري بيندازد که با جنس چيني خيلي فرقي نخواهد داشت. ارزان و بي دوام؛ زود از سکه مي‌افتد!

پس حالا که مي‌خواهيد اسب مسکن را پيشکش کنيد، بايد با عرض معذرت به اطلاع برسانيم که ما دندان‌هايش را مي‌شماريم، تا آخر

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١١-١٣٨٩, ١٩:۵٧

   

پر مبحث ترین ها