سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحاني خاتمي نيست

هر چند اين سخنان روحاني با واكنش منفي برخي از جبهه حاميان خود وي نيز همراه شد و آنان سخنان روحاني را غير قابل قبول و به نوعي پيروي از ادبيات احمدي نژاد عنوان كردند اما شايد اين سخنان روحاني پيامي به تندروها داشت و اينكه من خاتمي نيستم تا در مقابل هر تخریبی ساکت بوده ویا منفعل شوم.
«روحانی، روحانی است و ادامه دهنده راه من نیست.» اگر تندروها اين جمله سید محمد خاتمی رئيس جمهور پيشين ايران را باور داشتند شايد نيازي به پيام اخير روحاني به آنها نبود كه در سخناني تند به آنها بفهماند من خاتمي نيستم و در مقابل تخريب‌ها سكوت نخواهم كرد.
حملات تند شكست خوردگان انتخابات 24 خرداد 92 به روحاني از همان روزهاي ابتدايي انتخاب شيخ ديپلمات به عنوان رئيس جمهور آغاز شد. تندروهاي جبهه پايداري و نزديكان محمود احمدي نژاد كه بعد از 8 سال چنبره بر دولت ديگر دستشان از رانت‌ها و منابع دولتي قطع شده بود تاب دوري دوست خود را نداشتند و از اينكه سعيد جليلي كانديداي مورد وثوق آنان هم در انتخابات رياست جمهوري يازدهم شكست سنگيني خورده بود سرخورده بودند.
آنها كه 8 سال چشم و گوش خود را به روي انواع مفاسد اقتصادي مانند فساد بي سابقه 3 هزار ميلياردي، تورم 40 و چند درصدي، بيكاري نگران كننده، دلار 4 هزار توماني، نزول تاسف برانگيز جايگاه و شأن بين المللي كشورمان، مشكلات اقتصادي وحشتناك و خرد شدن مردم زير اين فشارها بسته بودند و ايران را به مدد دكترشان گل و بلبل مي‌ديدند و حتي نسبت به خانه نشيني 11 روزه وي هم معترض نشده بودند بعد از چند روزي كه در شوك انتخاب حسن روحاني به عنوان رئيس جمهور بودند، شمشيرها را براي منتخب ملت ايران از رو بستند.
در جريان لابي‌هاي قبل از انتخاب و معرفي کابینه یازدهم با تعيين خطوط قرمز و تهديدها گفتند چه كساني بايد باشند و چه كساني نبايد باشند و در جريان راي اعتماد مجلس به وزراي دولت نيز از هيچ كوششي براي عدم راي‌آوري آنان دريغ نكردند اما جواب روحاني به عصبانيت آنها متانت بود و آنها كه تنهاتر از گذشته به نظر مي‌رسيدند با همراهي قاطبه مجلس مواجه نشدند و در اين راه نتوانستند توفيق چنداني كسب كنند.
اما هنوز اين اول راه گروه‌هاي تخريب گر بود. گفتگوي تلفني اوباما با روحاني بهانه مناسبي براي آنان براي تاختن به رئيس جمهور ملت ايران بود تا دوباره روحاني آماج انتقادات تند قرار گيرد و حتي پياده نظام اين تندروها در فرودگاه مهرآباد با لنگه كفش از رئيس جمهور كشور استقبال كردند.
روحاني كه اولويت برنامه‌هاي خود را به نتيجه رساندن مذاركات هسته‌اي و شكستن ديوار تحريم‌هاي ناجوانمرانه عليه ملت ايران قرار داده بود، با توافق ژنو توانست بخش اول مذاكرات را به سرانجام برساند و همين توافق كه به مذاق تندروها خوش نيامده بود دليل شدت گرفتن حملات آنها به تيم مذاكره كننده‌اي شده كه بارها مورد تاييد و وثوق رهبر معظم انقلاب قرار گرفته بودند.
رئيس جمهور در برابر اين انتقادات بازهم مانند گذشته با متانت برخورد مي‌كرد و در برابر احضار بي سابقه وزراي دولت به مجلس براي پاسخگويي واكنش تندي نشان نمي داد و همواره بر تعامل قوا به خصوص مجلس تاكيد مي‌كرد.
تيم اقتصادي دولت روحاني در اواخر سال گذشته تصميم به توزيع سبد كالا ميان عده‌اي از مردم كرد، مردمي كه سختي‌هاي زيادي از نابساماني‌هاي اقتصادي به خصوص در 2 سال آخر دولت دهم متحمل شده بودند اما اين تصميم به دليل سرعت اجراي آن همراه با بي نظمي‌هايي بود كه صداي بخشي از مردم را در‌آورد.
هر چند روحاني با شجاعت از مردم به خاطر مشكلات پيش آمده در توزيع سبد كالا عذرخواهي كرد اما اين عذرخواهي هم براي براي منتقدان پا به كار دولت افاقه نكرد و آنان توزيع سبد كالا را دست‌‌آويزي براي حمله مجدد به دولت قرار دادند. اين عده سبد كالاي روحاني را ديدند اما صف‌هاي كيلومتري مرغ احمدي نژاد را نديدند.
باري؛ مذاكرات ژنو در جريان بود و سربازان ديپلماتيك نظام در كارزار احقاق حقوق پايمال شده ملت ايران بودند و تندروها هر روز طرحي براي دست‌اندازي در اين مذاكرات از احضار پياپي ظريف و تيم مذاكره كننده به مجلس گرفته تا نطق‌هاي آتشين و برگزاري جلسات متعدد، دلواپسي خود را ابراز مي‌كردند.
نيمه بهمن‌ماه بود كه ديگر روحاني صبرش از اين اقدامات لبريز شد و در اجلاس روسای دانشگاه‌ها با انتقاد از برخی جریان‌های سیاسی کشور به برخی انتقادات از توافق ژنو اشاره كرد و گفت: چرا فقط یک عده معدود کم سواد که از جای خاص تغذیه می شوند باید از توافق ژنو حرف بزنند اما اساتید دانشگاه‌های ما خاموش‌اند و درباره این اتفاق بزرگ بین المللی حرف نمی‌زنند؟ چرا با مردم همراه نمی‌شوید؟
اما دلواپسي دلواپسان از مذاكرات هسته‌اي به دلنگراني‌هاي فرهنگي تعميم يافت و آنان اينبار به مسائل فرهنگي معترض شدند. به اجراي كنسرت‌هاي مختلط! مگر مسائل فرهنگي و حجاب و عفاف مردم نسبت به دوره قبل تغيير كرده بود كه اينان رگ غيرتشان بیرون زده بود! معلوم نيست‌ اين عده در دوره احمدي نژاد در ايران نبودند يا اين جور مسائل برايشان دغدغه نبود!
افشاي بورسيه‌هاي غيرقانوني سه هزار نفري از سوي وزارت علوم و بازگشت عده‌اي از اساتيد و دانشجويان به دانشگاه‌ها كه به دلايل سياسي ستاره دار شده بودند به مذاق تندروها خوش نمي‌‌آمد و آنها كه از افشاي بورسيه‌هاي غيرقانوني برآشفته بودند در مقام انتقام از وزير محجوب روحاني درآمدند و بالاخره با تمامي قضايا توانستند اين استيضاح را اعلام وصول كنند.
روحاني كه از استيضاح شاگرد اول كابينه‌اش مطمئن شده بود در واكنشي تند به مذاکره‌هراس‌هاحمله كرد و گفت: یک عده به ظاهر شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی هستند و تا حرف مذاکره پیش می‌آید می‌گویند ما می‌لرزیم. به جهنم؛ بروید یک جای گرم برای خود پیدا کنید. خداوند شما را‌ترسو و لرزان آفریده است.
هر چند اين سخنان روحاني با واكنش منفي برخي از جبهه حاميان خود وي نيز همراه شد و آنان سخنان روحاني را غير قابل قبول و به نوعي پيروي از ادبيات احمدي نژاد عنوان كردند اما شايد اين سخنان روحاني پيامي به تندروها داشت و اينكه من خاتمي نيستم تا در مقابل هر تخریبی ساکت بوده ویا منفعل شوم.
روحاني روز چهارشنبه گذشته در جلسه هيئت دولت به حواشي به وجود آمده نسبت به سخنانش در وزارت امور خارجه پاسخ داد و گفت: اين سخنان در نقطه مقابل «شیردل» بود، نه منتقدین و مخالفین، بلکه کسانی بودند که صرفاً به دنبال تخریب و کارشکنی هستند و مدتی است که از اتاق فکر به اتاق عملیاتی وارد شده‌اند و بدانند که در برابر تخریب گران سکوت نمی کنیم.
روحاني آنقدر پخته و كاركشته است كه سخناني از دستش در نرود و اگر اين سخنان تند و تيز را نثار افراطيون كرده است حتما با غرضي همراه بوده. همانطور كه در تشريح حواشي به وجود آمده درباره اين سخنان نيز تاكيد كرده در برابر تخریب گران سکوت نخواهد كرد. او با اين سخنان به جريان تخريب پيغامي داده كه من روحاني هستم و به پشتوانه رأی مردم از اهداف و آرمان‌هايي كه داشته‌ام در برابر تندروي‌ها و تخريب‌ها كوتاه نخواهم آمد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠۵-١٣٩٣, ٠۶:٢٨

   

پر مبحث ترین ها