سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

احمدی نژاد شاگرد اول مجمع تشخیص

رفتار پرخاشگرایانه رئیس جمهور سابق ایران با رقبا و حتی نزدیکان خود، باعث شد تا احمدی نژاد تبدیل به یک سیاستمدار تنها شود. کسی که به جز دوستان نزدیکش دیگر گروهی را برای خود نداشت. این یعنی، حذف تدریجی از فضای سیاسی ایران.
محمود احمدی نژاد این روزها شاگرد اول کلاس مجمع تشخیص مصلحت نظام است. شاگرد خوبی که در تمام جلسات مجمع شرکت می‌کند، رای می‌دهد و احیانا در بعضی موارد اظهار نظر هم می‌کند. باورش سخت است اما اتفاق افتاده است، مخالف سرسخت مجمع، تبدیل به منظم ترین عضو این نهاد شده است.

احمدی نژاد تا پیش از پایان دوران ریاست جمهوی‌اش سعی می‌کرد، همیشه غایب این مجلس باشد تا رسانه‌های تیتر بزنند، غیبت دوباره احمدی نژاد در جلسات مجمع! مجمع آن روزها برای رئیس جمهور ایران، جلسه‌‌ی مخالفان به ریاست هاشمی رفسنجانی بود. غلام‌حسین الهام، یار نزدیک احمدی نژاد بعد از تمدید دوره ریاست هاشمی، در تعریف مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد:« به نظرم مقام معظم رهبري مي‌خواهند از همه چهره‌هاي سياسي موجود جامعه، به‌خصوص افرادي كه احتمال مي‌رود به مجلس نتوانند ورود كنند، استفاده كنند. به هر حال كه بيكاري براي سيستم، مزاحمت ايجاد مي‌كند» به تعبیر بهتر می‌شود گفت که الهام مجمع را محلی برای افراد بیکار سیاسی ایران دانسته بود.

احمدی نژاد به عنوان رئیس هیئت دولت حتی به وزرای خود نیز دستور داده بود تا در جلسات مجمع شرکت نکنند. پرویز کاظمی وزیر رفاه دولت نهم صریحا به این دستور احمدی نژاد اشاره می‌کند و می‌گوید:« به ما گفته بود به هیچ وجه در جلسات مجمع شرکت نکنیم.»

احمدی نژاد، هاشمی را دشمن شماره یک خود می‌دانست و به علت ویژگی‌های اخلاقی خاص خود دوست نداشت به محفلی برود که آیت‌الله ریاست آن را به عهده داشته باشد و رئیس جمهور ایران مجبور باشد این ریاست را تحمل کند. احمدی نژاد خود را قدرتمندترین مرد ایران بعد از رهبری می‌دانست و می‌خواست این قدرت در مجمع نیز تسری پیدا کند.
پایان دوران ریاست جمهوری و واگذاری قدرت به حسن روحانی، پایانی بود بر این اندیشه و احمدی نژاد مجبور بود در روش‌های بازی خود در فضای سیاسی ایران تغییر ایجاد کند. انتصاب احمدی نژاد با حکم رهبری، بهترین فرصت برای اجرای این استراتژی بود.

رفتار پرخاشگرایانه رئیس جمهور سابق ایران با رقبا و حتی نزدیکان خود، باعث شد تا احمدی نژاد تبدیل به یک سیاستمدار تنها شود. کسی که به جز دوستان نزدیکش دیگر گروهی را برای خود نداشت. این یعنی، حذف تدریجی از فضای سیاسی ایران.

احمدی نژاد نیز به خوبی پی به این معنا برده است و می‌داند تنها راه حفظش در فضای سیاسی حضور در جلسات مجمع تشخیص است. تنهایی احمدی نژاد و دوری او از گعده‌های سیاسی چهره‌های سرشناس ایران، باعث می‌شود او خود به خود از فضای تصمیم گیری ایران دور باشد و این برای فردی که روزی خود را مصلح بزرگ جهان می‌دانست اتفاق خوبی نیست. احمدی نژاد برای اینکه از فضا تصمیم گیری در ایران دورنباشد، در جلسات مجمع شرکت می‌کند. بحث‌های اساسی و کلان کشور، اختلافات مجلس و شورای نگهبان، با حضور سران قوا و چهره‌های شناخته شده نظام، می‌تواند احمدی نژاد را در جزئی ترین امور مملکت قرار دهد.

احمدی‌نژاد بدون شک رسانه‌ای ترین رئیس جمهور ایران است. کسی که همیشه با ادبیات ویژه خودش تیتر اصلی رسانه‌های داخلی و خارجی بود. یک سخنرانی کوچک از او با تحلیل‌های فراوان و بررسی کنایه‌ها روبرو می‌شد و حالا تصور کنید چنین فردی با چنین علاقه‌ای از حضور در رسانه‌ها محروم شود. حضور احمدی نژاد در مجمع و توجه عکاسان و خبرنگاران به این حضور می‌تواند باعث شود شهردار سابق تهران و رییس جمهور سابق در رسانه‌ها حضور داشته باشد با آن ژست معروف؛ علامت پیروزی!

احمدی نژاد با حضور مستمر در جلسات مجمع این پیام را به مخالفان خود مخابره می‌کند که دیدید بعد از دریافت حکم رهبری در تمام جلسات مجمع شرکت کرده‌ام! احمدی نژاد با این کار می‌خواهد خط بطلان به نظریه کسانی بکشد که مدعی بودند احمدی نژاد مسیرش را ولایت جدا کرده است. چه آنکه بسیاری از مخالفان احمدی نژاد یازده روزی خانه نشینی رئیس جمهور پیشین ایران و مقاومت وی در مورد حکم رهبری در مورد بازگشت مصلحی به وزارت اطلاعات را دلیل همین معنا می‌دانند.

از سویی دیگر شاید یکی از مهم‌ترین علت‌های حضور احمدی نژاد در مجمع تمرین تحمل نظرات مخالف خود است. بسیاری از افراد نزدیک به احمدی نژاد و یا مخالفان او متفق القول معتقد هستند که احمدی‌نژاد خود رای است و نظر هیچکس را مقدم بر نظر خود نمی‌داند. به خاطر همین او را مناسب برای حضور در مجلس به ویژه مجلس دهم نمی‌دانند. احمدی نژاد با این حضور خود در مجمع می‌خواهد، به دیگران ثابت کند که او هم می‌تواند انسان، احترام به رای‌های دیگران باشد. به ویژه در مجمعی که دور تا دور آن را مخالفین ات تشکیل داده‌اند از هاشمی رفسنجانی و برادران لاریجانی تا ناطق نوری و محمدرضا عارف.

به نظر می‌رسد محمود احمدی نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام به دنبال تمرین یک بازی تازه در فضای سیاسی ایران است. تصور کنید فرض محال احمدی نژاد در انتخابات مجلس دهم شرکت کرد و در یکی از مناظره‌ها متهم به خود رایی شد. حتما می‌توایند حدس بزنید او چه پاسخی خواهد داد. من در تمام جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام که دوستان شما نیز عضو آن هستند حضور دارم و در اکثر مواقع نیز نظر مخالف جمع دارم، شما چگونه مرا متهم به خود رایی و نپذیرفتن رای دیگران می‌کنید؟

به عبارت بهتر شاید بتوان گفت، تمرین سیاست ورزی احمدی نژاد در مجمع تمرینی است برای رسیدن به پارلمان و شاید هم ریاست قوه مقننه، مسئله‌ای که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت. محمود احمدی نژاد هیچگاه نمی‌تواند خود را خارج از دایره قدرت در ایران تصور کند و همین امر باعث می‌شود تا تمام استراتژی‌های موجود در فضای سیاسی ایران را برای حضور در قدرت تجربه کند. احمدی نژاد تک روی دوران ریاست جمهوری تبدیل به یک سیاستمدار آرام در دوران پسا ریاست جمهوری شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠۶-١٣٩٣, ١١:٢٣

   

پر مبحث ترین ها