سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

«نصف جهان» را تسکین دهید

بازهم عملکرد سریع تر مسئولان و اطلاع رسانی دقیق است که مانع از قرار دادن افکار عمومی در مقابل هم می شود.
این روزها پیکر «نصف جهان» نه از خشکسالی زنده رودش که از رویارویی مستقیم و چندین باره با اسید و پاشیده شدن صورت ها و زندگی های برخی بانوان شهر می سوزد. قریب به دو هفته از آغاز ماجرای اسیدپاشی ها در اصفهان می گذرد و شاهد واکنش های مختلف در این زمینه بوده ایم. مسئولان انتظامی این شهر در اولین واکنش ها سریالی بودن و یا ارتباط این موضوع با برخورد با زنان بدحجاب را رد کردند. دادستان قول رسیدگی ویژه داد. نماینده اصفهان خواستار رسیدگی هرچه سریع تر به این موضوع شد و در مقابل برخی نمایندگان مجلس این ماجرا را کار سرویس های اطلاعاتی بیگانگان برای برهم زدن امنیت کشور عنوان کردند. امام جمعه اصفهان این عمل را خلاف شرع و عقل خوانده و اعلام کرد حتی اگر زنی با بدترین وضعیت به خیابان بیاید نباید اینگونه با وی رفتار شود. واکنش ها به اینجا ختم نشده و همچنان نیز ادامه دارد. اما هیچ یک از این واکنش ها نتوانست خاطر پریشان زنان اصفهان و البته سایر مردم را آرام کند. ماجرا از طریق رسانه ها به شدت درحال پیگیری است و در کنار این اطلاع رسانی بازار شایعات نیز داغ و داغ تر می شود. پیام های پیرامون اینکه در تهران هم موردی انجام شده، پیامک تهدید آمیز درمورد حجاب ارسال می شود، تعداد قربانیان نه 4 نفر که به 15 تن رسیده است و حتی یک نفر جان سپرده و .... به شکل شایعه در فضای عمومی پیچیده است. چند نکته حائز اهمیت در این موضوع وجود دارد که باید سریعا مورد بررسی قرار گیرد:

1- زمانیکه واقعه ای پیش بیاید و افکار عمومی را با خود درگیرکند یکی از بهترین و موثرترین راه ها، اعلام دقیق آخرین اطلاعات، آمار، تصمیمات و نتایج حاصل از آن تصمیمات است. در حال حاضر اما شاهدیم که پس از قریب به دوهفته از آغاز اسیدپاشی ها در اصفهان هنوز اطلاعات دقیقی پیرامون مصدومان، نحوه رسیدگی و نتایج حاصله از عملکرد مسئولان در این زمینه در اختیار افکار عمومی قرار نگرفته است. طبیعی است که وقتی اطلاع رسانی دقیق وجود نداشته باشد ( حتی به بهانه برهم نزدن آرامش جامعه که در این موضوع کمی به هم خورده است) شایعات شروع شده و کسی نمی تواند پایانی برای آن لحاظ کند.

2- در افکار عمومی موضوعی مطرح می شود که این مسائل را به گروه های تندرو نسبت می دهند. درواقع عده ای عقیده دارند که این اسیدپاشی ها برای برخورد با بدحجابی انجام شده که سخنان امام جمعه اصفهان نشان دهنده وجود چنین فضای روانی در افکار عمومی است. متاسفانه وجود چنین شرایطی موجب ایجاد نگاه بدبینانه به قشر وسیعی از جامعه تحت عنوان مذهبی ها می شود. به همین منظور انتظار می رود کسانی که منتصب به این قشر بوده و تریبونی برای بیان نظراتشان دارند سریعا این اقدامات را محکوم کنند. همان کاری که امام جمعه اصفهان انجام داد و خواستار رسیدگی هرچه سریع تر مسئولان شد. همچنین موضوع دیگر اینکه براساس آنچه وجود دارد طعمه اصلی این حملات زنان و دخترانی ذکر شده اند که بدحجاب بودند یا از نظر اجتماعی پوشش مناسب نداشتند. این درحالی است که به گفته قربانیان و خانواده ها و اقوامشان پوشش آن ها کاملا مطابق با عرف و به اصطلاح معمولی توصیف شده است. این جو نه تنها شرایط اجتماعی قربانیان و خانواده هایشان را خدشه دار می کند بلکه ناخواسته هنجاری به وجود می آورد که گویا هرفرد بدحجابی بنابرتشخیص دیگران و بدون توجه به قانون شایسته چنین رفتاری است. بنابراین بازهم عملکرد سریع تر مسئولان و اطلاع رسانی دقیق است که مانع از قرار دادن افکار عمومی در مقابل هم می شود.

3- در گزارش های روزهای اخیر رسانه ها دیده ایم که بانوان مصاحبه شونده اصفهانی ابراز داشتند از ترس اسیدپاشی در خانه می مانند و جرات بیرون آمدن ندارند، همچنین برای بررسی این موضوع نیروی انتظامی اصفهان، معاونت اموربانوان رئیس جمهور، دادستان اصفهان و مسئولان و نهادهای دیگری نیز درگیر شده اند. همچنین دوفرضیه نیز برای عاملان این موضوع وجود دارد: فرضیه اول که افراد تندرو برای برخورد با بدحجابی دست به این عمل زده اند و فرضیه دوم اینکه کار، کار بیگانگان برای برهم زدن امنیت کشور است. در صورت درستی فرضیه اول این اقدام دقیقا با برهم زدن نظم عمومی، برهم زدن امنیت عمومی و حتی اقدام علیه امنیت کشور رابطه دارد و لذا می طلبد هرچه زودتر به نتیجه برسد و خاطیان خطاکار آن طبق قانون مورد بازخواست قرار گیرند. و در صورت درست بودن فرضیه دوم وزارت اطلاعات و سایر نهادهای امنیتی باید هرچه سریع تر خیال افکار عمومی را بابت برطرف شدن این دسیسه راحت کرد.

4- سوالی که این روزها در شبکه های اجتماعی بسیار مطرح می شود این است که با توجه به گفته شاهدان و رسانه ها و البته قربانیان، وقایع روی داده طی چند روز اخیر اصفهان در خیابان های پردد بوده و حداقل می توان به دوربین های نصب شده در خیابان ها امید بست، چرا هنوز عاملین دستگیر نشده اند؟ وسوال دیگر اینکه چطور مسئولان در عرض چندساعت می توانند سازندگان کلیپ های ناهنجار اجتماعی یا گردانندگان صفحات مدلینگ را در فضای مجازی دستگیر کنند اما افرادی که اینگونه باعث ایجاد فضای رعب و وحشت شده اند هنوز شناسایی نشده اند.
با توجه به مطالب ذکر شده انتظار می رود هرچه سریع تر عاملان این حملات که حقیقتا نه فقط زندگی یک فرد که زندگی چندین خانواده را از بین برده و با عمل ناشایست خود یک شهر را در نگرانی و اضطراب فرو برده اند دستگیر و روند قانونی رسیدگی به پرونده آن ها برای آرام شدن افکارعمومی در این موضوع اطلاع رسانی شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٧-١٣٩٣, ١٠:۵۶

   

پر مبحث ترین ها