سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

محيط زيست بدون متولي

آتش سوزی در جنگل های ايران اكنون از مرز ۲۵ روز هم گذشته، می رود تا به یك تراژدی بزرگ و یك فاجعه در ابعاد ملی تبدیل شود. اما مسئولان همچنان در خواب و خیال سوختن مشتی مرگ در كف جنگل هستند و چنان برخورد می كنند كه گویی آب از آب تكان نخورده و اگر هم آتشی بوده خاموش شده است!!

اصل 50 قانون اساسی به صراحت هر نوع فعالیت‌ اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا کند را ممنوع اعلام کرده است.و به شهروندان ايران اين حق را داده است كه نسبت به تضييع حقوق خود شكايت كنند.چند روز پیش عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومي و انقلاب تهران اعلام كرد : مردم می‌توانند در مورد آلودگی هوا به دادسراها شکایت کنند .

 

اين گفته چراغ سبز دادستان تهران شد به آن گروه از شهروندانی که از این هوای آلوده و کاسه‌ی چه کنم چه کنم مدیریت حاکم بر پایتخت به تنگ آمده‌اند.بعد از سخنان دادستان در خبرها آمده بود کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست، دیروز آستین‌ها را بالا زده و نخستین دادخواست تهرانی‌ها را در قالب یک تشکل تخصصی مردم‌نهاد نه تنها به دادستان تهران که به دادستان کل کشور ارایه داده و علیه آنچه که آن را مصلحت اندیشی‏های سیاسی و اقتصادی برخی از نهادهای تصمیم‌گیر در موضوع آلودگی هوای تهران دانسته، اعلام جرم کرده اند.

 

راستي اگر مردم در ماجرای  تخریب نایبند، پارک ملی کویر، خشک شدن تالاب‌ها در اثر قطع حق‌آبه‌ی آنها ناشی از سدسازی بی‌رویه، آلودگی خلیج فارس، خشک شدن نخلستان‌های اروند کنار، مرگ قریب‌الوقوع دریاچه ارومیه و هزاران مورد مشابه دیگر چنین حرکتی را به عنوان مسئولیت شهروندی خویش انجام می‌دادند، آیا بازهم روند تخریب در طبیعت وطن اين‌چنین پرشتاب بود.
اين روزهااز شمال کشور خبر می‌رسد که آتش‌سوزی همچنان در مناطق مختلف استان گلستان، ادامه دارداز شمال شرق کشور نیز خبر می‌رسد که آتش جنگل‌های ابر در شاهرود استان سمنان که از روز سه‌شنبه آغاز شده است همچنان ادامه دارد.
طبق آخرین اخبار تا روز جمعه آتش در مناطقی در جنگل ابر مهار شده ولی هنوز خاموش نشده است.
به گفته منابع محلی تاکنون حداقل 35 هکتار از جنگل‌های این منطقه در آتش سوخته است.
از غرب کشور نیز خبر می‌رسد که آتش‌سوزی جنگل‌های مریوان و سروآباد که از ابتدای خرداد ماه آغاز شده است همچنان ادامه دارد. به گفته ایرج قادری آمار آتش تاامروز صبح به 860 نقطه رسیده است که در یک ماه گذشته با توجه به عدم بارش باران هم در تعداد و هم حجم آتش افزایش چشمگیری مشاهده می‌شود.
طبق آخرین خبرها تاکنون بیش از 35 هزار هکتار از جنگل‌های مریوان و سروآباد در آتش سوخته است به طوری که مناطق جنگلی در خط مرزی ایران با عراق به طور کامل محو شده است.
آتش سوزی در جنگل های ايران اكنون از مرز ۲۵ روز هم گذشته، می رود تا به یك تراژدی بزرگ و یك فاجعه در ابعاد ملی تبدیل شود. اما مسئولان همچنان در خواب و خیال سوختن مشتی مرگ در كف جنگل هستند و چنان برخورد می كنند كه گویی آب از آب تكان نخورده و اگر هم آتشی بوده خاموش شده است!!
 تصاوير واخبار منتشره همه و همه نشان می دهد كه ظاهرا آقایان هنوز به جدی بودن مسئله پی نبرده اند و یا اصلابرایشان مهم نیست كه چه بر سر جنگل ها می آید .

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٩-١٣٨٩, ٢٣:۴۵

   

پر مبحث ترین ها