سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اگر توافق نشود...

در این فضا، اگر توافق انجام شود توافق پرهزینه ای خواهد بود و اگر توافق نشود یک شکست بزرگ برای دولت می شود.

اگر توافق نشود...

وقتی قرار است واقعه ای رخ دهد حتی اگر خوشبین باشیم باز این احتمال وجود دارد که آن واقعه اتفاق نیفتد. ممکن است بسیاری فکر کنند که فکر کردن و پرداختن به این حالت، نوعی منفی نگری است و ممکن است در نتیجه تاثیر بگذارد اما واقعیت این است که باید برای هر احتمال اندکی هم آماده بود و نباید تمام تخم مرغ ها را در سبد توافق چید. چیدن تمام تخم مرغ ها در سبد توافق برای دو گروه منفعت بسیاری به ارمغان می آورد؛ منتقدان تندرو دولت و غربی ها.

منتقدان تندرو دولت با این که بارها اعلام کرده اند انجام توافق، هیچگونه موفقیتی نیست بلکه خیانت محسوب می شود اما عدم وقوع توافق، از نظر آنان یک شکست کامل و بزرگ برای دولت است.

آنان بدون توجه به منافع ملی، بسیار بر این قضیه اصرار دارند که دولت قصد دارد به هر قیمتی توافق کند چرا که شکست مذاکرات شکست کامل دولت است. آن ها به دنبال افزایش سنگین بهای مذاکرات برای دولت هستند صرف نظر از این که بخش عمده این هزینه را کشور باید بپردازد.

این فضای تصنعی ایجاد شده باعث می شود جامعه داخلی و خارجی و غربی ها نیز دچار این ذهنیت بشوند که از نظر ایران، توافق هسته ای حتما باید اتفاق بیفتد پس ایران باید هزینه بالایی برای توافق بپردازد.

معلوم نیست که منتقدان تندرو به این قضایا فکر کرده اند یا از روی جهالت چنین می کنند اما نکته مهم تر این است که این ذهنیت ممکن است در خود دولت نیز تاثیر بگذارد. وقتی توقع ها از دولت تماما به این سمت برود که باید توافق هسته ای انجام شود خودآگاه یا ناخودآگاه باعث می شود بخش های مختلف دولت که مستقیم یا غیر مستقیم درگیر این مسئله یا نتایج آن هستند نیز متاثر شوند و موفقیت خود یا برنامه های خود را منحصرا در انجام توافق یا بر مبنای آن بدانند.

در این فضا، اگر توافق انجام شود توافق پرهزینه ای خواهد بود و اگر توافق نشود یک شکست بزرگ برای دولت می شود. یعنی یک بازی دوسر برد برای تندروهای داخلی و غربی ها خصوصا صهیونیست ها و یک بازی دوسر باخت برای ایران و دولت حسن روحانی!

تندروهای داخلی اصلا آن گونه که نشان می دهند کند ذهن نیستند همان گونه که وانمود می کنند ذره ذره منافع ملی برایشان مهم است درحالی که نیست و حاضرند به هر قیمتی دولت را به شکست بکشانند. ابزارها و نفوذ قابل توجهی نیز در اختیار دارند لذا دولت نباید نسبت به این فضاسازی ها و اصل این قضیه بی توجه باشد.

در این شرایط، حتی اگر احتمال دستیابی به توافق بسیار بالا باشد دولت باید گزینه احتمال عدم وقوع توافق و برنامه و آمادگی خود را برای این حالت رسما و صریحا اعلام کند. کما اینکه غربی ها این کار را کرده اند. ممکن است گفته شود دولت چندین بار اعلام کرده که حاضر به توافق به هر قیمتی یا مطالبی شبیه به این، نیست اما مسئله فقط اعلام موضع نیست، مسئله جو رسانه ای و اجتماعی است که تندروها به شکل متبحرانه ای درحال شکل دادن آن هستند و لازم است دولت عملا این احتمال را مطرح و تبیین کند و برنامه های خود را برای این احتمال (ولو اندک تلقی شود) بیان نماید. همه باید بدانند که دولت، تمام تخم مرغ هایش را در سبد توافق نچیده است.

روح اله شمشیری

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-١١-١٣٩٣, ١٨:٠۵

   

پر مبحث ترین ها