سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قسم جلاله را باور کنیم یا سه فوریت توقف مذاکرات؟

مگر زمان تیم مذاکره کننده قبلی گزینه نظامی روی میز نبود پس چرا آن زمان کسی حرفی از توقف مذاکرات نمی زد

 

یک هفته از ماجرای تهیه طرح سه فوریتی با امضای تعدادی از نمایندگان برای توقف مذاکرات هسته ای می گذرد. طرحی که البته جنجالی شد و برخی از نمایندگان اظهار داشتند اصلا امضایش نکردند و نامشان در بین امضاکنندگان بوده و برخی دیگر هم مدعی شدند که در جریان سه فوریتی بودن آن نبودند این برگه تنها به صورت یک بیانیه یا نامه تنظیم شده بود. به هرحال طرح در هیئت رئیسه مورد پذیرش قرار نگرفت اما این ماجرای به نام یکی از نمایندگان مجلس، یعنی جناب آقای کریمی قدوسی که از گردآورندگان امضاها بود ثبت شد. زمانی که تعدادی از چهره ها و نمایندگان مجلس و البته رسانه ها به این طرح و نحوه جمع آوری امضاهای آن واکنش نشان دادند، کریمی قدوسی هم در مصاحبه با روزنامه شرق ضمن به جا آوردن قسم جلاله و بیان اینکه «اُشهد بالله من می‌خواهم مذاکرات به نتیجه برسد».  گفت: قبل از اینکه من این طرح را برای امضا پیش نمایندگان ببرم، با خبرگزاری فارس مصاحبه کردم و گفتم طرحی سه‌فوریتی تهیه کرده‌ام، روزنامه کیهان هم دراین‌باره با من مصاحبه کرد و تیتر اول روزنامه کیهان یک روز قبل از جلسه مجلس همین بود و عالم و آدم خبردار شدند که طرحی سه‌فوریتی در راه است، وقتی هم به صحن آمدیم، بالای طرح نوشته بودیم.

کریمی قدوسی با قسم خوردن مدعی می شود که خواهان به نتیجه رسیدن مذاکرات است، اما همزمان در پی امضاگرفتن به هر ترتیبی از نمایندگان مجلس برای توقف این روند است. وی در مصاحبه اخیر خود تاکید می کند که ما فقط می‌خواستیم مذاکره‌کنندگان در یک فضای امن و بدون تهدید به مذاکره ادامه دهند و با این هدف در پی تصویب این طرح بودیم. اما وقتی  خبرنگار شرق سوال می پرسد مگر زمان تیم مذاکره کننده قبلی گزینه نظامی روی میز نبود پس چرا آن زمان کسی حرفی از توقف مذاکرات نمی زد، گفت: الان تهدیدات ١٠ برابر بیشتر شده است.

باید تاکید کرد که شاید همه نمایندگان مجلس هر روز پیگیر اخبار روزنامه کیهان یا خبرگزاری فارس یا مصاحبه آقای کریمی قدوسی با رسانه های مختلف و نظرات و برنامه های آتی ایشان نیستند، لذا چطور می توان با این توجیه منکر سخنان سایر امضا کنندگان یا کسانی که امضا نکردند و نامشان در فهرست بوده است شد؟

همچنین این نماینده مجلس در حالی این سخنان را بیان می کند و مدعی افزایش تهدید ها می شود که چندی پیش، سید مجتبی ثمره هاشمی، معاون رئیس جمهور سابق اظهارداشت که سال 86 جلسه‌ای در شورای امنیت برگزار شد و همه اطمینان داشتند که آمریکا حمله خواهد کرد.

چطور می توان مدعی حمایت از تیم هسته ای شد و قسم جلاله خورد که خواهان به نتیجه رسیدن مذاکرت هستیم اما همزمان در پی جمع آوری امضا برای توقف مذاکرات، به مجلس کشاندن دائمی اعضای تیم مذاکره کننده، مصاحبه های پی در پی علیه تیم هسته ای و فعالیت هایشان و واکنش های سراسر منفی به مذاکرات هسته ای بود؟ اگر ایشان و همفکرانشان خواهان به نتیجه رسیدن مذاکرات هستند، لطف کرده و پیشنهادات خود را به صورت علنی یا خصوصی در اختیار مسئولان مذاکره کننده قرار دهند تا مستقیما بتوانند در گرفتن حق مردم ایران از غربی ها کمک کنند. چگونه است که در گذشته نه تنها سوالی پیرامون مذاکرات هسته ای مطرح نبود و مردم تنها با اخبار سراسری شبکه اول یا تصاویر روزنامه ها از رفت و برگشت های تیم مذاکره کننده هسته ای مطلع می شدند، رفع و برگشت هایی که اگرچه قطعا با تلاش و برنامه بود اما نتیجه ای در بر نداشت و دشمنان مارا همچنان گستاخ تر و گستاخ تر و تحریم ها را با ثبات تر می کرد، بلکه هیچ دغدغه ای بابت کاغذپاره های شورای امنیت هم در میان نبود؟ اما امروز محمد جواد ظریف و یا عباس عراقچی یا سایر اعضای تیم مذاکره کننده باید هر روز توضیحاتی در مورد اینکه تحریم ها چگونه برداشته خواهد شد و روند پیشبرد مذاکرات به مجلس و نمایندگان و رسانه ها ارائه دهند؟ الگوی صحیح این است که تیم مذاکره کننده باید تحت نظارت وکلای مردم و همچنین افکار عمومی باشد اما همین مردم نتوانند قبول کنند که این نظارت در برهه ای کاملا ساده و حتی ابتدایی و در برهه ای با چنان وسواسی همراه باشد که حتی کار به جمع آوری امضای جعلی هم بکشد.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٢-١٣٩۴, ١۴:٠١

   

پر مبحث ترین ها