سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کمیته امداد به دامان کوخ نشینان بر می گردد

حال باید منتظر ماند و دید که آیا این روند مناسب در کمیته امداد تبدیل به رویه همیشگی رفتار این نهاد و تصمیم گیری های آن می شود تا مددجویان و افکار عمومی بتوانند بیش از پیش به آن اعتماد کنند یا خیر. امیدواریم که چنین شود.

کمیته امداد به دامان کوخ نشینان بر می گردد

م. رضوانی

سال 1390 بود که ساخت و ساز ساختمان جدید کمیته امداد امام خیمنی (ره) در منطقه سوهانک تهران باعث واکنش رسانه ها از تبدیل یک نهاد یاری دهنده به مستضعفین و کوخ نشینان به نهادی کاخ نشین شد. رسانه ها در گزارش های متعدد به روند ساخت و ساز ساختمان شیشه ای جدید کمیته امداد اعتراض کردند و با استناد به سخنان بنیان گذار جمهوری اسلامی پیرامون ماهیت اصلی این نهاد، مسئولان وقت را به چالش کشیدند که البته فایده چندانی نداشت. زندگی مددجویان با دیر و زود شدن پرداخت مستمری ها ادامه داشت تا اینکه باز هم خبرهایی از ریخت و پاش ها در کمیته امداد منتشر شد. اینبار اما خبر از ساختمان شیشه ای نبود، اختلاسی انجام گرفته  که حتی سرپرست وقت کمیته امداد نیز بر انجام آن مهر صحت زده بود. حسین انواری اواسط اسفند 93 بود که ضمن تایید اختلاس ۱۲ میلیارد ریالی در واحد تویسرکان این نهاد گفت: رقم قطعی این اختلاس مشخص نیست اما رقم‌هایی از قبیل ۱۲ میلیارد ریال عنوان شده است. وی تاکید کرد: میزان اختلاس صورت گرفته تا آنجایی که مشخص شده است به خزانه امداد برگشته و شایان ذکر است که این اختلاس به صورت قطره چکانی از دو سه سال گذشته صورت گرفته و در سطح کارشناسی بوده است.

اما این پایان ماجراهای حاشیه ای اطراف کمیته امداد نبود. اینبار با فاصله زمانی کمتر خبری دیگر هم از راه رسید. رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت یازدهم که پیش از تحویل سال 94 سخنانی پیرامون ورود « پول های کثیف» به انتخابات زده بود، در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که منجر به پس گرفتن برخی سخنان و البته عذرخواهی از نمایندگان بابت مطرح کردن پول های کثیف و البته مقصر اعلام کردن رسانه ها!  شد، اظهار داشت:  در حوزه كميته امداد بيش از ١٠٠ نفر ٢٠ ميليارد تومان واردات داشته اند كه به اسم اين افراد واردات انجام شده است، ٢٧هزار خودروي وارداتي گرانقيمت از جمله پورشه، لكسوس، بي.ام. و وجود دارد كه براي اينكه ماليات ندهند با اسم اين افراد وارد كرده اند.

پرویز فتاح، سرپرست جدید کمیته امداد اما در توضیح سخنان رحمانی فضلی پس از جلسه علنی مجلس اظهار داشت: موضوع اين بود كه طبق مصوبه دولت دهم ساكنان مناطق جنوب كشور مي توانستند با كارت اقامت خود، خودرو وارد كنند. مددجويان كميته امداد در نقاط مرزي هم زندگي مي كنند و تعدادي از افراد كه از پول و سرمايه كافي برخوردار بودند، كارت اين افراد را گرفته و مبلغي ناچيز در حدود ۱۰۰ هزار تومان به اين افراد داده و با كارت آنها اقدام به واردات خودرو مي كنند. البته بسيار خوب بود كه جناب آقاي رحماني فضلي قبل از بيان اين صحبت ها در صحن مجلس با ما طرح موضوع مي كردند، تحقيق مي شد و بعد در حضور نمايندگان اعلام مي كردند.

سخنان رحمانی فضلی پیرامون واردات خودرو در کمیته امداد چه درست باشد و چه نادرست، اما باید قبول کرد که وجهه کمیته امداد طی سال های اخیر در افکار عمومی به دلیل مسائلی که در ابتدای این مقاله به آن اشاره شده خدشه دار شده بود و حتی گاهی این سوال را که « پول صندوق صدقات چه می شود؟» از جانب مردم می شنیدیم. اما اتفاق مهمی که این روزها کمیته امداد شاهد آن است خبر از بازگشت این نهاد به دامان مددجویان ومستعضفین می دهد که امیدواریم ادامه یابد. پرویز فتاح در اقدامی شایسته و طی نامه ای به مسئولان کمیته امداد نوشت: مستمری مددجویان کمیته امداد از این پس، قبل از حقوق مدیران و پرسنل این نهاد پرداخت می‌شود.

سرپرست جدید کمیته امداد در اینباره به رسانه ها گفت: مطلع شدم که با گذشت نه روز از ماه خرداد هنوز مستمری مددجویان کمیته امداد پراخت نشده است. این در حالی بود که مدیران و پرسنل این نهاد حقوق خود را دریافت کرده بودند، خود را در این موضوع مقصر می‌دانم و در نامه مذکور نیز به این موضوع اقرار کردم، اما با تصمیمی که گرفته شد این موضوع دیگر تکرار نمی‌شود.

سرپرست جدید کمیته امداد اما تصمیم مهم دیگری نیز گرفت. فتاح پیرامون تصمیم خود به خبرگزاری فارس گفت: بنده چندی پیش طرح فروش ساختمان مرکزی کمیته امداد در سوهانک را در جمع اعضای هیات امنای کمیته امداد مطرح کردم که پس از آن  اعضای هیات امنا کارهای مطالعاتی را انجام دادند و در نهایت به بنده اجازه فروش ساختمان را دادند.

فتاح با تاکید بر اینکه هرکسی توان خرید این مجمتع بزرگ را ندارد گفت: به همین جهت ما رایزنی‌هایی را با بخش خصوصی و بخش دولتی انجام داده‌ایم و امیدواریم در ماه‌های آتی به نتیجه مطلوبی در خصوص فروش ساختمان کمیته امداد در سوهانک برسیم. و پس از فروش ساختمان کمیته امداد، درآمد حاصله از آن صرف امور مددجویان تحت پوشش خواهد شد.

وی  با اشاره به انتقال و جابه‌جایی مسئولان کمیته  امداد و کارکنان این مجموعه از سوهانک، گفت:‌ پس از فروش این ساختمان، محلی در منطقه پایین‌شهر خریداری خواهد شد و تمام مسئولان و پرسنل مرکزی امداد در آن مستقر خواهند شد.

پرویز فتاح همچنین در سخنان اخیر خود با اشاره به پیش رو بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد : هیچ کدام از کارمندان کمیته امداد امام ( ره ) به هیچ عنوان اجازه ورود و دخالت در مسائل سیاسی و انتخاباتی مجلس را نداشته و در گیر دسته بندی های جناحی و سیاسی و انتخاباتی نخواهند شد؛ چرا که در این صورت از کار اصلی که رسیدگی به محرومان است، باز خواهند ماند.

وی ضمن تاکید بر اینکه با افرادی که بخواهند از چارچوب تعریف شده و خط تعیین شده امداد عبور کنند به صورت جدی برخورد خواهیم کرد، گفت: کمیته امداد برای هیچ نماینده و هیچ دولتی بن نمی‌دهد، وارد بازی‌های سیاسی نمی‌شود و هر چند احترام نماینده واجب است اما ابزار کسی نمی‌شویم.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا این روند مناسب در کمیته امداد تبدیل به رویه همیشگی رفتار این نهاد و تصمیم گیری های آن می شود تا مددجویان و افکار عمومی بتوانند بیش از پیش به آن اعتماد کنند یا خیر. امیدواریم که چنین شود.

 

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٣-١٣٩۴, ٢١:٠۵

   

پر مبحث ترین ها