سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تفاوت از آن سالگرد تا این سالگرد

لطفا چشم هایتان را یک لحظه ببندید و کمی تمرکز کنید. می خواهیم خاطرات پرتکرار چند سال اخیر را مرور کنیم. تجربه نشان داده ما ایرانی ها حافظه تاریخی بلند مدتمان خیلی فعال نیست.

 امروز می خواهیم شما و خودمان را ببریم به ایام سالگرد انتخابات 3 تیر‏ 84 در سال های 85 تا 90، همچنین ماه های مانده به انتخابات سال 88، خاطرتان هست که رسانه ملی و همچنین برخی چهره های سیاسی چه می کردند؟ گزارش های ممتد و پی در پی از خدمات دولت خدمتگذار، نسبت دادن همه خدمات کشور به یک دولت و تخریب همه آنچه در گذشته انجام شد، تزریق امید در جامعه برای افزایش احتمال رای آوری تیم و همراهان دولت سابق در انتخابات ها. حتی دیوان محاسبات هم وارد عمل شد و رییس سابق آن که این روزها در زندان است، برای ورود افراد خاص به مجلس هشتم در تلاش بود. پخش پیام های تبلیغاتی پیرامون پیشبرد پروژه های عمرانی در مناطق مختلف کشور به صورت چندباره از تلویزیون و حمایت ممتد گروه هایی که امروز دلواپس همه چیز هستند از دولت آن زمان با برگزاری انواع و اقسام همایش ها. در یک کلام آماده کردن افکار عمومی با تزریق امید در جامعه. حالا برگردیم به زمان خودمان. یعنی خرداد 1394. دوره ای که دولت تدبیر و امید با انبوهی از مشکلات به ارث رسیده از سابق برسر کار است. با یک توجه بسیار سطحی به برنامه ها و گزارش ها و اخبار تلویزیون پیرامون انتخابات 24 خرداد 92، متوجه تفاوت فاحش در اشاره به سالگرد انتخاب این دولت و دولت سابق می شوید. همچنین به روند برگزاری تجمعات و اظهار نظرها و سوالاتی که دلواپسان این روزها از وزرا  و مجموعه هیئت دولت دارند هم توجه کنید. کمتر از یک سال مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی. بازهم تفاوت فاحش بین محتوا را مشاهده خواهید کرد. تفاوت فاحش در تزریق امید در آن شرایط و کاشتن بذر ناامیدی در این شرایط. آن زمان که تحریم ها وضع می شد و روابط خارجی در انزوا بود و وزرا هر هفته تغییرمی کردند و وزیر امورخارجه در سفر سنگال برکنار می شد، آن زمان که نتانیاهو گوی سبقت برای ایران هراسی را از همه رفقایش ربوده بود عده ای که رسانه ملی هم جزوشان است، به گونه ای رفتار می کردند که گویی باور دارند بهترین دوره تاریخ ایران را می گذرانند و امروز که همه تلاش دولت برای دور ماندن از حواشی جهت بهبود شرایط مردم است، مانند کسانی رفتار می کنند که گویی همیشه منتقد و حساس بوده اند. برگزاری تجمع های مختلف با موضوع های مختلف، از « اجازه نمی دهیم» هسته ای تا « حضور خونین» برای مقابله با ورود زنان به ورزشگاه و لغو انواع کنسرت هایی که اغلب نه تنها هنجار شکنانه نبوده که با سبک سنتی نیز برگزار می شوند و از آن عجیب تر دادن کارت زرد به وزیر ارشاد این دولت بابت نبود آزادی بیان!  همه همه مارا می تواند به یک نتیجه واحد برساند. تزریق ناامیدی در جامعه در آستانه توافق هسته ای و چندماه مانده به دو انتخابات مهم. خوشبختانه اما مردم و افکار عمومی متوجه شده اند که تندروی چاره و راه دفاع از آرمان های انقلاب نیست. برای زنده ماندن ارزش ها باید صبر و حوصله و انعطاف داشت. بستن درهای کشور طبق الگوی عده ای و قطع رابطه با جهان خارج از آ‌ن برای حل مشکلات بین المللی قطعا اولین نتیجه ای که دارد جلوگیری از صدور ارزش های انقلاب است.

بنابراین به نظر می رسد برنامه سالگرد انتخاب دولت های مختلف باید با محتوای انتقاد و بیان کارهای انجام شده و مقایسه با شرایط مشابه در دوره قبل انجام گیرد، نه تزریق ناامیدی وتلاش برای وارونه جلوه دادن هرآنچه روی داده است و نه صرفا تعریف و تمجید و چاپلوسی.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٣-١٣٩۴, ١١:٢٠

   

پر مبحث ترین ها