سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پاینده و تازه همچو سروید

29 سال گذشت تا ما به آن ها رسیدیم و آن ها از ما گذر کردند و حکایت های ناگفته هم چنان باقی است.

پاینده و تازه همچو سروید

ایمان سهرابی

گاهی پیش می آید که افراد اشتباه می کنند. این اشتباه ها شاید کوچک و شاید بزرگ باشد؛ اغلب قابل جبران است ولی در مواردی غیر قابل جبران است. تأثیر بعضی از این اشتباهات تنها ناظر به خود فرد اما در مواردی تأثیر آن اجتماعی و گسترده است. همه این اشتباهات نهایتا از یک تصمیم ناشی می شود؛ تصمیم هایی مبنی بر خرید، فروش، گفتن،‌ نگفتن،‌ دیدن، ‌شنیدن، رفتن یا نرفتن.

5 دی ماه سال 1365 بود که آن ها تصمیم گرفتند بروند. در واقع تصمیم فرمانده این بود که بروند. هر چند می دانستند در بهترین حالت ریسک 50 درصدی را می پذیرند. پس اگر میل رفتن هم نداشتند، میل خود را با فرمان فرمانده تنظیم کردند و رفتند. « الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ» گفتند و رفتند. کسی چه می داند شاید «دل به دریا زدن» از همین جا آغاز شد؛‌ آن ها دل به اروند زدند.

 

175 نفر از آن ها اسیر شدند؛‌ با لباس غواصی و دستانشان بسته شد... اما دیدگانشان باز شد. قلب هاشان پرواز کرد و روح شان در جوار حق آرام گرفت و حالا جسم شان با انبوهی حرف ناگفته همسایه ما شده است؛ ناگفته هایی از رفتن،‌ بستن،‌ دیدن، شنیدن و پرواز کردن. 29 سال گذشت تا ما به آن ها رسیدیم و آن ها از ما گذر کردند و حکایت های ناگفته هم چنان باقی است.

آن ها رفتند راهی را که ما نیز باید برویم. آن ها استقامت کردند در مسیری که ما نیز در آن مسیر استقامت می کنیم و آن ها ترسی به دل خود راه ندادند.. آن ها رفتند تا ما بدانیم هزینه برخی کارهاگران است.مبادا بازهم اشتباه کنیم. آن ها رفتند به جایی که باید و در وصفشان و وصفمان تنها می توان از مولوی یاری طلبید:

آخر گهر وفا ببارید/ آخر سر عاشقان بخارید

ما خاک شما شدیم در خاک/ تخم ستم و جفا مکارید

بر مظلومان راه هجران/ این ظلم دگر روا مدارید

بر صبر و وفا قدم فشارید/ مردانه و مردرنگ باشید

گر در ره عشق مرد کارید/ چون عاشق را هزار جانست

بی صرفه و ترس جان سپارید/ جان کم ناید ز جان مترسید

جان را سپر بلاش سازید/ کاندر کف عشق ذوالفقارید

در صبر و ثبات کوه قافید/ چون کوه حلیم و باوقارید

چون بحر نهان به مظهر آید/ ماننده موج بی‌قرارید

هنگام نثار و درفشانی/ چون ابر به وقت نوبهارید

در تیر شهیت اگر شهیدیت/ در پیش مهیت اگر غبارید

پاینده و تازه همچو سروید/ چون شاخ بلند میوه دارید

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٣-١٣٩۴, ٠٠:٢١

   

پر مبحث ترین ها