سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چه زمانی برخی از مداحان حد خود را باید بشناسند؟

براستی تا به کی باید سکوت مراجع و علما و فضلا در مقابل این جریان متکی بر شور مذهبی، ادامه یابد تا آنان بر تاخت و تازشان مهار و نهیبی نبینند و پا را از این هم فراتر بگذارند؟

 

سهراب زند
برخی از جامعۀ مداحی با توجه صدای خوب و جسارتی که دارند و همچنین محبوبیتی که اعتماد به نفس آنان را افزایش می‌دهد، پا را فراتر از حد خود گذاشته و در یورشی بدفرجام، جایگاه منبر روحانیت و حتی فتوای مرجعیت را اشغال نموده‌اند و با افاضات خارج از حد اخلاقی، دینی و سیاسی، خود را در جایگاهی فراتر از ذاکر اهل بیت علیهم السلام تصور می‌نمایند.
جدا از منبرهای مفصل مذهبی و سیاسی برخی مداحان که گاه تا چند برابر مداحی‌شان به طول می‌انجامد؛ رفتارهای شدیدا تند و خلاف صریح شرع و قانون آنان به کرات تکرار می‌شود.
یک بار منصور ارضی همچون حاکم شرع، از تریبون عمومی حکم قتل اسفندیار رحیم مشایی، معاون رئیس جمهور وقت را صادر نموده و از حمایت مالی خود در این راستا سخن می‌راند(شب21رمضان1390، مسجد ارگ) و بار دیگر سعید حدادیان در اظهاراتی سخیف و از تریبون مقدس ذاکری آل‌الله علیهم السلام، مشایی را عورت رئیس جمهور وقت می‌خواند که مکشوف شده و باید قطع گردد.(مرداد89، هیات رزمندگان غرب تهران در ماه مبارک رمضان، مهدیه امام حسن مجتبی علیه‌السلام)
محمود کریمی با پروندۀ شلیک در اتوبان به خودروی پژو 206 خانواده‌ای، بر سر زبان‌ها می‌افتد و با پس گرفتن شکایت آنان و نادیده گرفتن جرم عمومی، ماجرا تا به امروز کأن لم یکن تلقی می‌گردد.
تا کار به اینجا رسیده است که در تشییع جنازۀ شهدا توسط این دو مداح خوش آوا، رئیس مجلس، بی غیرت، و رئیس جمهور بی‌عرضه‌ای که باید کنار رود، خطاب گردیده‌اند.
براستی تا به کی باید سکوت مراجع و علما و فضلا در مقابل این جریان متکی بر شور مذهبی، ادامه یابد تا آنان بر تاخت و تازشان مهار و نهیبی نبینند و پا را از این هم فراتر بگذارند؟
آیا جسارت منصور ارضی در مخاطب قرار دادن آیت‌الله مکارم شیرازی در مسجد ارگ تهران با اسم کوچک زنگ خطر بزرگی نبود که باید خوش صداهایی که به برکت گره خوردگی صدایشان با گرامی‌ترین بندگان خدا، دارای جایگاه و محبوبیتی ویژه گردیده‌اند، باید طوری با ایشان رفتار شود که حد خود را بدانند؟
کسی به این نتیجه نرسیده است که این آقایان بخاطر صدایی بسیار گیرا و هنری که با وصل به بزرگان ما، روح مخاطبان را تسخیر می‌نماید، عقل بسیاری از جوانان پاک و معصوم مستمع را می‌زداید و اخلاق آنان را فاسد می‌کنند و فرهنگ هتاکی را در آنان نهادینه می‌سازند؟

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٣-١٣٩۴, ١٩:۴۵

   

پر مبحث ترین ها