سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شعار «دولت راستگویان» تحقق یافت یا خیر؟

بروز شده : ٩-٠۴-١٣٩۴, ١٢:٠١    نسخه چاپی    
در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بود که کاندیدای اعتدالگرا اعلام کرد دولتی که او تشکیل می دهد " دولت راستگویان" خواهد بود.

 

معنای کلی و ساده این عبارت یعنی تشکیل دولتی که مشکلات و به خصوص عوامل اصلی آن را با مردم در جریان  بگذارد و نفعی از پنهان کردن آن نبرد. بنابراین پس از انتخابات بود که رئیس دولت یازدهم در محضر افکارعمومی قرار گرفت و یکی از مهمترین مصادیق عملی کردن شعار دولت راستگویان را ارائه گزارش های 100 روزه از صدا و سیما برای آگاهی مردم از آنچه در این مدت گذشته است، اعلام کرد.

 اگرچه این مصداق عملی شد و تا مدت کوتاهی که شامل چند گزارش عملکرد نیز می شد ادامه یافت اما پس از آن متوقف شد و این توقف دلیلی شد برکاهش ارتباط مستقیم وی با مردم. همین موضوع خود یکی از انتقادات وارده توسط رسانه ها به حسن روحانی در آخرین نشست خبری وی بود. انتقادی که رئیس دولت یازدهم آن را به حق دانست و بابت آن حتی از افکار عمومی عذرخواهی کند. اما در دوره دوساله عمر این دولت وقایعی روی داد که شاید بتواند آن را در راستان تحقق شعارانتخاباتی " دولت راستگویان" دانست.

 

1-      سخن گفتن مستقیم از « امضاهای طلایی»

 

روز یکشنبه هفته جاری بود که روسای قوای سه گانه به مناسبت هفته قوه قضاییه در نشستی گرد هم آمدند.  رئیس جمهوری در پایان این نشست که خبرنگاران نیز حضور داشتند صراحتا خواستار همکاری سه قوه برای مقابله با فساد شد و اظهار داشت: در زمینه فساد اولین قدم پیشگیری است و همگی باید تلاش کنیم تا از فساد پیشگیری شود که در همین رابطه با قانون‌گرایی و از بین بردن امضاهای طلایی و شفافیت در اطلاعات می‌توان با فساد مبارزه کرد.

حسن روحانی تأکید کرد: به ویژه اینکه سه قوه باید یکدیگر را یاری کرده و اگر فسادی رخ داد با همکاری با آن مبارزه کنیم  در همین زمینه سازمان بازرسی کشور می‌تواند بازیگر خوبی برای سلامت جامعه باشد.

امضاهای طلایی چیست؟

محسن بهرامی‌ارض‌اقدس، مشاور معاون اجرایی رییس‌جمهور و رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی تهران که در بهمن ماه سال 93  پیرامون مفاسد مالی گفتگویی داشت، امضاهای طلایی را یکی از مهمترین عوامل رانت در گوشه و کنار کشور به ویژه در حوزه وام های بانکی و سهمیه های ارزی دانسته و وجود این امضاها را ایجاد بستری مناسب برای گسترش فساد عنوان کرد.

بنابراین شاید بتوان سخنان روز یکشنبه حسن روحانی و اشاره وی به امضاهای طلایی را دادن سرنخ هایی از مشکلات و ریشه های آن به افکار عمومی دانست اما باید منتظر ماند و دید که این موضوع هم به سرنوشت برخی مسائل دیگر که در ادامه می آید دچار خواهد شد یا خیر.

 

2-      «پول های کثیف» و بحرانی برای وزیر کشور

 

عبدالرضا رحمانی فضلی روز شنبه، مورخ 2 اسفند 93، در همایش تخصصی روسای پلیس مبارزه با مواد مخدر با سخن گفتن از پول هایی مشهور به « پول های کثیف»، تاکید کرد: این پول ها در صادرات و واردات غیرقانونی نیز وارد می شود و اگر بزرگترین فیلسوف اقتصادی دنیا نیز بیاید، با وجود قاچاق و مواد مخدر نمی تواند اقتصاد کشور را کنترل کند.

سخنان رحمانی فضلی که به گفته خودش اقتصادی بود در همین عرصه نماند و نقبی هم به سیاست زد، همانجا که عده ای رویش حساس شدند  و کاررا تا جلسه علنی برای ادای توضیحات وی در سال 94 کشاندند.

وزیر کشور دولت یازدهم  در همان همایش با اشاره به نابرابری، شکاف و تبعیض ها و اعمال نظر در قدرت ها گفت: بخشی از این پول نیز در حوزه سیاست وارد می شود و افراد در قالب انتخابات و غیره به آن ورود می کنند، از این رو حوزه قدرت آلوده می شود و مردم در قالب دمکراسی، اختیار خود را به حاکمیتی تحت عنوان مجلس یا دولت می دهند.

وی با بیان اینکه پول های کثیف در مسیر انتقال قدرت و سیاست قرار می گیرد تصریح کرد: به عنوان مثال وقتی نامزد شورای شهری دو میلیارد تومان خرج می کند و وقتی از او پرسیده می شود این پول را از کجا آوردی، می گویند دوستان کمک کرده اند، و باید پرسید این پول های کثیف و قاچاق به همانجا نفوذ کرده، براین اساس می گوییم این پول ها در همه جا نفوذ کرده و تاثیر خود را گذاشته است.

پس از این سخنان اما عده ای مانند رسانه ها و افکارعمومی خواهان پیگیری نشدند و کار را به جلسات و توضیحات بعدی کشاندند که در آخرین آن رحمانی فضلی مجبور به عذرخواهی شد، اما در لابه لای سخنانش در صحن علنی مجلس بازهم اشاره هایی به آنچه قرار بود به صورت غیرعلنی بگوید و نگذاشتند، کرد.

از جمله آمارهایی از واردات ٢٧ هزار خودرو توسط برخي افراد، سودهاي ٣٠ تا ٥٠ ميلياردي از طريق واردات غيرمجاز دارو، سود ٢٥ ميليارد دلاري قاچاق در كشور، ثبت دو هزار و ٧١٤ شركت با يك آدرس پستي و درآمد دو هزار و ٣٠٠ ميليارد توماني يك قاچاقچي ٣٥ ساله مواد مخدر ظرف ٢ سال.

اما فریادهای « عذرخواهی، عذرخواهی» برخی نمایندگان وعلنی بودن جلسه اجازه نداد فضلی بتواند آنچه را برای توضیحات آماده کرده بود، بیان کند. بنابراین پرونده پول های کثیف بسته شد اما نمی توان مطمئن بود که این سرنخ در آینده هم در انزوا باقی بماند.

 

3-       پرونده « بورسیه های غیرقانونی» و عاقبت فرجی دانا

 

یکی از مهمترین وقایع عمر دولت یازدهم، روی کار آمدن و برکنار شدن رضا فرجی دانا بود. گذشته از آنچه در طرح اسیتضاح وی از سوی برخی نمایندگان مجلس به عنوان دلیل استیضاح آمده بود، رسانه ها و کارشناسان اما دلیل این اسیتضاح را چیز دیگری می دانستند : فاش کردن ماجرای بورسیه های غیرقانونی تحصیلی از سوی وزارت علوم تحت مدیریت وی و دفاع فرجی دانا تا آخرین لحظه برای باز ماندن و رسیدگی قانونی به پرونده.

این پرونده زمانی به نقطه حساسش رسید که یکی از معاونان وزیر علوم اعلام کرد: از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۲ بیش از سه هزار دانشجو "بدون آزمون" بورسیه داخلی و خارجی گرفته‌اند.

 علاوه بر برگزار نشدن آزمون، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفته بود بعضی از دانشجویان شرط‌های لازم دریافت بورس هم نداشته‌اند.

مجتبی صدیقی اعلام کرده بود در مقطع کار‌شناسی، معدل دانشجویان بورسیه باید بیش از ۱۴ باشد، اما حدود ۲۳۰ نفر از کسانی که بورسیه داخلی گرفته‌اند این شرط لازم را نداشته‌اند. همین‌طور معدل بیش از ۳۰۰ دانشجوی بورسیه کار‌شناسی ارشد داخل هم کمتر از ۱۶ بوده است.

پیش از آنکه رضا فرجی‌دانا بخواهد ماجرای بورسیه ‌ها را اطلاع‌رسانی کرده و در نهایت موجی علیه او در «بهارستان» شکل بگیرد، رئیس وقت «دیوان محاسبات» از تخلف‌های اداری صورت‌گرفته در بورسیه ‌ها خبر داده بود.  رحمانی‌فضلی برای نخستین‌بار ١٦ماه پیش‌ از روز استیضاح وزیر علوم دولت روحانی، درباره فساد گسترده در بورسیه ‌ها اطلاع‌رسانی کرد، اما درنهایت قرعه فال به نام فرجی‌دانا افتاد تا به شکل منسجم از فساد گسترده علمی صورت‌گرفته در دوران کامران دانشجو در وزارت علوم دوره احمدی‌نژاد سخن بگوید.

دکتر روحانی و فرجی دانا با وجود واکنش های تند و طولانی به این پرونده اما از پای ننشستند و آنقدر برای رسیدگی به آن پافشاری کردند که نهایتا برخلاف آنچه برسر وزرای دولت قبل می آمد و شخص رئیس دولت آن ها عزل می کرد، اینبار اما برخی نمایندگان مجلس با استیضاح وی را برکنار کردند.

 

4-                  قاضی زاده هاشمی و افشای « روغن پالم» در لبنیات

 

وزرای بهداشت در دولت های مختلف نشان دادند که بدون توجه به مسائل سیاسی، آنچه با جان و سلامت مردم در تقابل باشد را بر نمی تابند و هرآنچه در این زمینه وجود داشته باشد برایشان خط قرمز است. رویه ای که مرضیه وحید دستجردی نیزدنبالش کرد و به همین علت در دولت قبل با وجود وعده محمدرضا رحیمی مبنی بر حضور وی تا آخرین روز دولت دهم، به فاصله یک روز برکنار شد و نشان داد که نقش وزیری را در دولت دهم بازی کردن که به خاطر مردم در مقابل دستور رئیسش بایستد چه عاقبتی دارد.

 اما قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت یازدهم زمانیکه که از وجود روغن پالم در صنایع لبنی آن هم به طور گسترده خبر داد، دچار این عاقبت نشد. وی نه تنها برکنار نشد، بلکه پس به شدت پیگیر مسائلی همچون کاهش قیمت دارو، برخورد با زیرمیزی گرفتن پزشکان، مشکلات کادر بیمارستانی و پرستاری، حقوق بیماران و رعایت احترام در بیمارستان ها هم شد.

وی در زمینه روغن پالم گفته بود: مصرف کنندگان روغن پالم در شیر و ماست از بدترین نوع چربی صنعتی استفاده کرده اند و به همین دلیل بزودی اسامی آنها اعلام می شود،  وزارت بهداشت به هیچ کارخانه لبنی مجوز استفاده از روغن پالم نداده، روغن پالم به دلیل سودآوری بالا در لبنیات استفاده می شود و این تخلفات بسیار بارز بوده است.

هاشمی در رابطه با وجود روغن پالم بیش از حد مجاز در روغن های خوراکی و لبنیات گفت: پالم روغنی است که سال های سال از کشور مالزی وارد می شود و به دلیل قیمت ارزان و سودآوری بالا، بیش از گذشته وارد شده است، این روغن به دلیل کیفیتی که دارد برای سلامتی مضر است و لبنیات به بازار آمده نشان می دهد به جای چربی طبیعی از بدترین نوع چربی صنعتی یا همان پالم استفاده کرده اند.

هنوز برای مقابله با سخنان و عملکرد وزیر بهداشت اقدامی صورت نگرفته است و اگرچه همه آنچه در وقایع چهارگانه بالا به آن اشاره شد شاید بتواند نشان دهنده تلاش برای تحقق شعار « دولت راستگویان» باشد اما حقیقتا کافی نیست و تنها می تواند بارقه امیدی در برابر آنچه در گذشته انجام شد و بیان نشد باشد. باید منتظر ماند و دید که آیا دولت حسن روحانی می تواند به این رویه ادامه دهد و پیه مشکلات بعد از آن را به تن بمالد یا خیر.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠۴-١٣٩۴, ١٢:٠١

   

پر مبحث ترین ها