سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا برخی دست پیش را گرفته اند؟

اگرچنین بود و تیم هسته ای قرار است صنعت هسته ای را به غرب تقدیم کند، پس چرا رهبرمعظم انقلاب اسلامی این تیم را تیمی غیور، امین، شجاع و متدین نامیدند؟

 

درحالیکه طی روزهای اخیر توجه اکثر رسانه ها و افکارعمومی به وین جلب شده است و مردم ایران منتظر حصول نتایج از مذاکرات هسته ای هستند، و در حالیکه همه تیم های شرکت کننده در این مذاکرات، حتی تیم فرانسوی که با مدیریت فابیوس نقش « پلیس بد» را همواره بازی کرده است به پیشرفت قابل توجه در این روزها اذعان داشته اند، سردبیر روزنامه کیهان بنا برعادت همیشگی این روزنامه طی مطلبی به طور قطع از نرسیدن به نتیجه و عدم توافق سخن گفته است.

 وی در یادداشت روز سه شنبه خود نوشت: « بر خلاف تصور برخی از دوستان که روزهای پیش‌ روی را مرحله پایان مذاکرات تلقی می‌کنند و احتمال دستیابی به یک توافق را دور از انتظار نمی‌بینند، با قاطعیت و به یقین می‌توان گفت که هیچ توافقی در پیش نخواهد بود، و باز هم مانند 12سال گذشته، مذاکرات در مرحله پایانی خود با شکست روبرو می‌شود مگر آن که یکی از دو حالت اتفاق بیفتد.»

دوحالت یاد شده توسط سردبیر کیهان به شرح زیر است: « اول آن که ما از حق مسلم و قانونی خود که حفظ صنعت هسته‌ای کشورمان است دست بکشیم و حالت دوم این که، حریف با دست کشیدن از نگاه سلطه‌جویانه خود، برخورداری ایران اسلامی از صنعت هسته‌ای را بپذیرد.  ولی هیچیک از دو حالت یاد شده در افق پیش‌روی دیده نمی‌شود بنابراین، از هم‌اکنون به جد می‌توان پیش‌بینی کرد که توافقی در میان نخواهد بود.»

اینکه چطور می توان با این نگاه بدبینانه زحمات یک تیم هسته ای را در برابر تیم های 6 کشور صنعتی و قدرتمند دنیا و البته تخریب های داخلی نادیده گرفت را باید از سردبیر این روزنامه و همفکرانشان پرسید اما حقیقتا زحمات شبانه روزی تیم هسته ای در مذاکرات قرار است به یکی از دوگزینه مد نظر کیهان برسد؟ اگرچنین بود و تیم هسته ای قرار است صنعت هسته ای را به غرب تقدیم کند، پس چرا رهبرمعظم انقلاب اسلامی این تیم را تیمی غیور، امین، شجاع و متدین نامیدند؟

و یا در ادامه فرمایشات خود فرمودند: این تیم با غیرت ملی و دقت کامل و با قصد باز کردن گره و پیش بردن کار کشور، در مقابل تعداد کثیر مذاکره کنندگان طرفهای مقابل، مشغول تلاش است و انصافاً با شجاعت، مواضع را بیان و دنبال می کند.

با این تفاصیل شاید نتیجه ای که بتوان از این نگاه بدبینانه گرفت این است که از یک سو، اگر توافقی حاصل شود، به محض بازگشت تیم هسته ای تبلیغات علیه این تیم مبنی بر فروش حق مردم ایران به غربی ها و از بین بردن داشته های ملی آغاز شود، چرا که به طور طبیعی از مخربین و نه منتقدین تیم هسته ای در طول دوسال اخیر واکنشی غیر از این شاهد نبودیم.

 از سوی دیگر اگر توافق حاصل نشود و یا برای چندروز تمدید شود بازهم دست پیشی وجود داشته باشد تا بتوان تیم هسته ای را به شکست در رویه و کش دادن آنچه از ابتدا توسط این طیف فکری پیش بینی می شد، متهم کرد.

این در حالی است که حسن روحانی، محمد جواد ظریف، سایر اعضای تیم هسته ای و سخنگوی دولت بارها و بارها در رسانه ها و مجامع مختلف اعلام کرده اند که نه تنها خطوط قرمز را زیر پا نخواهند گذاشت، بلکه تنها توافقی را می پذیرند که حقوق مردم ایران در آن لحاظ شده و عادلانه باشد. با این توضیح اگر مذاکرات به نتیجه برسد که یک پیروزی برای ایران حاصل شده است و اگر نه بازهم به قول اسدالله بادامچیان یک پیروزی برای ایران است، چرا که قدرت های بزرگ جهان را به میز مذاکره کشانده ایم و یک توافق ناعادلانه را نپذیرفته ایم.

به هرترتیب باید منتظر ماند و دید مذاکرات هسته ای به کجا ختم خواهد شد و واکنش های قابل پیش بینی جناح مخالف مذاکرات و تیم هسته ای، همچون گذشته با گرفتن دست پیش ادامه خواهد یافت یا خیر.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠۴-١٣٩۴, ٠۵:۴۶

   

پر مبحث ترین ها