سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

همدلی و همزبانی با « فرزندان انقلاب»

زمانیکه وی از ماندن در وین تا زمان لازم سخن می گوید می توان این برداشت را داشت که این تیم ایرانی نیست که در شرایط منطقی و عادلانه میز مذاکره را ترک می کند. 
« تا هرزمان که لازم باشد اینجا می مانیم، مذاکرات احتمالا امروز تمام نمی شود»، این جملات روز جمعه توسط محمد جواد ظریف از روی بالکن معروف هتل کوبورک که مکان ضبط پیام ویدئویی وی برای طرف های مذاکره کننده و افکار عمومی جهان بود، بیان شد.
جملات ساده بالا شاید به ظاهر تنها خبری به نظر برسد اما محتوای زیادی می تواند برای مردم سراسر جهان به خصوص ایرانیان داشته باشد.
 زمانیکه سرپرست تیم مذاکره کننده هسته ای ایران که به گفته سردار فیروز آبادی، باهوش، شجاع و جهان شناس است می گوید « تا هر زمان که لازم باشد اینجا می مانیم»، شاید بتوان اینگونه برداشت کرد که آن زمان نا مشخص یعنی زمانی که به گفته ظریف، توافقی حاصل شود که عزت مردم ایران در آن حفظ شود، زمانی که تیم های مذاکره کننده غربی و درواقع دولت های غربی اجازه تحمیل یک توافق ناعادلانه و یک طرفه را به خود ندهند، یعنی آن زمان که کشورهای طرف مقابل ایران در مذاکرات متوجه شوند که به قول سرپرست تیم مذاکره کننده ما « هیچ وقت نباید یک ایرانی را تهدید کرد».
 
آن زمان  می تواند ساعات آینده، روزهای آینده و حتی هفته های آتی باشد.
 
جنبه محتوایی دیگر دوجمله ابتدایی ظریف در این نوشته بر می گردد به سخنان روز جمعه علی اکبر ولایتی مبنی بر اینکه « اگر می‌خواهند بروند خودشان می‌دانند، ایران هیچ‌گاه از مذاکره پا پس ننهاده است. »
 
دولت یازدهم از ابتدای روی کار آمدن و چه از مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دکتر روحانی، چه اولین سخنرانی وی در قامت رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجمع سازمان ملل و بیانیه ها و مصاحبه های تیم مذاکره کننده هسته ای و وزارت امورخارجه بارها و بارها تاکید کرده است که قصد رابطه مسالمت آمیز و صلح طلبانه با همه کشورها و ملت های مشروع دنیا با رعایت منافع دوطرفانه را دارد.
 همین موضع نیز در مذاکرات هسته ای طی دوسال اخیر در پیش گرفته شده است و انعطاف پذیری و پیام های رسانه ای محمد جواد ظریف نیز گویای این مطلب است.
بنابراین زمانیکه وی از ماندن در وین تا زمان لازم سخن می گوید می توان این برداشت را داشت که این تیم ایرانی نیست که در شرایط منطقی و عادلانه میز مذاکره را ترک می کند.
 براساس بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی کسی در ایران مخالف مذاکره یا توافق نیست، اما توافقی پذیرفتنی است و تا زمانی که همان زمان مد نظر محمد جواد ظریف است می توان پای میز مذاکره نشست که شرایط برابر پیش برود.
 اگر تا کنون نیز این مذاکرات به نتیجه نهایی و زمان لازم مد نظر نرسیده است، بی شک باید به مقاومت و چالش تیم مذاکره کننده ایرانی در عرصه سخت دیپلماسی این روزها توجه داشت. تا آنجا که یکی از منتقدین اصلی این تیم، یعنی خطیب نمازجمعه دیروز تهران نیز با عبارت «مذاکره کنندگان عزیز ما روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند» از تلاش این روزهای تیم مذاکره کننده هسته ای یاد کرده است.

آنچه لازم است تا افکار عمومی تا هنگامه رسیدن به « زمان لازم» مورد نظر ظریف در نظر داشته باشد تلاش بی وقفه این تیم در گام برداشتن با هرگام طرف مقابل است.

چنانچه آن هنگامه برسد، بدون در نظر گرفتن اینکه توافقی که قطعا توافق برد – برد خواهد بود  و یا عدم توافقی که معنای آن تن ندادن به زیاده خواهی هاست، حاصل شود یا خیر، برنده این نبرد دیپلماتیک که اینگونه تمامی رسانه های دنیا را به خود مشغول کرده است و ایران را هم اندازه 6 کشور قدرتمند جهان قرار داده است، مردم ایران و در راس آن ها تیم مذاکره کننده هسته ای است.

این تیم با حضور مستمر در جلسات علنی و غیر علنی مجلس، رسانه های گروهی و صدا وسیما، رسانه های بین المللی و استفاده از همه ظرفیت های پیام رسانی و آگاهی بخشی به افکار عمومی نشان داد که بنابرگفته مقام معظم رهبری امین و غیور است و نمی توان زحمات شبانه روزی آن ها که حقیقتا مردم ایران را از نحوه مذاکرات و رسیدن به شناخت از طرف مقابل آگاه کردند، نادیده گرفت.

بنابراین سخنانی که این روزها و به خصوص روز جمعه، همزمان با راهپیمایی روز قدس در حمایت و همدلی با تیم مذاکره کننده از سوی مردم و مسئولان بیان شد را نباید دست کم گرفت و به سادگی از کنار آن عبور کرد.

لذا انتظار می رود که برخی تخریب کنندگان داخلی ( و نه منتقدان دلسوز) دست از صحنه سازی های رسانه ای و فرافکنی ها و اتهام زنی ها برداشته و در این حماسه همدلی و همزبانی که توصیه اکید رهبرمعظم انقلاب است، با زبان نقد مشفقانه به کمک تیم « فرزندان انقلاب» بیایند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠۴-١٣٩۴, ١٠:۵٢

   

پر مبحث ترین ها