سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیروزی منافع ملی بر منافع حزبی

ایران و 6 کشور بزرگ و قدرتمند جهان به توافق رسیدند. این جمله تیتریک تعداد کثیری از رسانه ها سراسر جهان از صبح روز سه شنبه به بعد است. جمله ای که آینه 12 سال نبرد دیپلماتیک بود.

 

شاید در برهه ای از این 12 سال با وجود تلاش های تیم های مذاکره کننده رفتن به مذاکرات و برگشتن از آن ها به امری روتین و عادی برای مردم و افکار عمومی ایران و حتی جهان تبدیل شده بود، اما طی دوسال اخیر این رفت و آمدهای معنای جدیدی به خود گرفت.

در این دوسال ایران با صراحت توسط مقامات بلند پایه خود اعلام کرد که خواهان مذاکره و توافق عادلانه و درواقع رسیدن به نتیجه برد – برد است. توافقی که حقوق مردم در عین از بین بردن برخی شبهات برای سایر کشورها نسبت به برنامه هسته ای ایران حفظ شود و به گونه ای پیش نرود که نسل های آینده از آن با تعجب و تاسف یاد کنند.

تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با حمایت های و رهنمودهای مقام معظم رهبری و مسئولان کشور با وجود تخریب های بی سابقه و تنگناها و فشارهای داخلی در مقابل آنچه برآن تحمیل می شد مقاومت کرد و خود را اسیر بازی های حزبی و سیاسی داخلی و حتی بین المللی نکرد.

دکتر محمد جواد ظریف که این روزها از وی با عنوان یکی از چهره های ماندگار ملی یاد می شود به همراه تیم هماهنگ، شجاع و با اعتماد به نفسش، چشم و گوش خود را در مقابل تخریب ها بستند و با روی گشاده انتقادات و رهنمودها را پذیرفتند و لحظه ای در برابر فشارها پا پس نکشیدند.

مذاکرات هسته ای به خصوص طی دوسال اخیر به خوبی نشان داد که اولا مردم ایران باید در جریان آنچه با زندگی آن ها و آینده فرزندانشان مرتبط است قرار گیرند و این امری ناممکن است که برخی توقع دارند افکار عمومی نباید در جریان تصمیمات قرار گیرند.

همچنین از سوی دیگر این مذاکرات نشان داد که اگر مسئولان کشور پس از ایام انتخابات و رقابت ها و فضای خاص آن دست از منافع حزبی و اهداف شعارزده برداشته و به آنچه به عنوان وظیفه و امانت بر دوششان سپره شده است عمل کنند می توان نسبت به حصول نتیجه خوشبین بود.

این تلاش ها به خوبی ثابت کرد که منافع بلند مدت یک کشور چه وزنه قوی در برابر منافع کوتاه مدت، به اصطلاح جوگیرانه و محدود دارد و نمی توان این دو را دریک سطح قرار داد.

لذا نمی توان توقع داشت که به صرف اختلاف سلیقه های سیاسی و انتخاباتی افرادی را که برای پیشبرد این منافع بلند مدت توانایی لازم را دارند به انزوا کشاند. کاری که متاسفانه طی سال های اخیر به وفور انجام شد و دیگر چنان رونق گرفته بود که جایی برای انتقادات و نظارت های مجلس خالی نماند.

نکته مهم دیگر واکنش ها و حمایت های چند روز قبل از توافق روز سه شنبه از تیم مذاکره کننده هسته ای در داخل کشور بود. خوشبختانه شاهد بودیم که هرچه به روزهای پایانی نزدیک می شدیم، اختلافات و انتقادات و چند رنگی ها از سوی گروه های مختلف جای خود را به وحدت و یکپارچگی و قرار گرفتن زیر یک پرچم داد و این خود عاملی مهم در تقویت تیم مذاکره کننده و ایجاد روحیه امید درجامعه شد. هرچند بودند اقلیتی که تا لحظه آخر و حتی پس از توافق نیز همچنان تخریب های خود را با شتاب کمتری ادامه دادند و قطعا می دهند.

به هرحال هر رویدادی چه خوب و چه ناگوار، درس های زیادی می تواند برای یک ملت داشته باشد و خدارا شاکریم که هم اکنون رویداد خوب را تجربه می کنیم. آنچه از این پس باید مد نظر مردم و جامعه ایران باشد واقع بینی نسبت به آنچه پس از توافق حاصل می شود است. لذا با توجه به صبر مردم ایران در عرصه های مختلف تاریخی که خود به اثبات رسیده، می توان به تحقق این واقع بینی خوشبین بود.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠۴-١٣٩۴, ١١:٠٢

   

پر مبحث ترین ها