سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حرکت در خلاف جهت ملت و رهبری

توافق هسته‌ای در مرحله نوشتن متن اصلی به نتیجه رسید و همگان منتظرند تا روند اجرایی شدن آن را در آینده مشاهده کنند.

خوشبختانه واکنش‌های افکار عمومی نیز طی روزهای اخیر به خوبی نشان داد که مردم به صورت منطقی اخبار را دنبال می‌کنند و آنگونه نیست که بلافاصله از فردای امضای توافق خواستار تغییر شرایط کشور باشند.

همدلی افکار عمومی با تلاش تیم مذاکره کننده به اضافه حمایت تعداد زیادی از مسئولان نشان داد فلسفه راهی که در پیش گرفته شده است، برخلاف تخریب‌های صورت گرفته درجهت منافع ملی است.

اما نکته مهمی که شاید نیاز به توجه بیش از پیش افکار عمومی دارد شرایط سیاست خارجی ایران و خط مشی کلی نظام پس از مذاکرات هسته ای است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی درخطبه نماز عید فطر امسال به نکاتی بسیار مهم در زمینه مذاکرات هسته ای و خط مشی کشور در منطقه و جهان اشاره کردند.

 ایشان در ابتدا فرمودند: نکته اوّل تشکر از دست‌اندرکاران این مذاکرات طولانی و نفس‌گیر است، رئیس جمهور محترم و بالخصوص هیئت مذاکره‌کننده که حقیقتاً زحمت کشیدند و تلاش کردند؛ چه این متنی که تهیه شده است، در مجاری قانونی پیش‌بینی‌شده، خود تصویب بشود و چه نشود، اجر آن‌ها محفوظ است؛ این را به خود آن برادران هم از نزدیک عرض کردیم.

اما در ادامه این نکته بار دیگر با اشاره به استقبال ایران از یک روند قانونی و دیپلماتیک برای حل موضوع هسته ای اضافه کردند:  برای تصویب این متن، یک مسیر قانونی پیش‌بینی‌شده‌ای وجود دارد که باید این مسیر را طی کند و خواهد کرد؛ ان‌شاءاللَّه، انتظار ما این است که دست‌اندرکاران، با دقّت مصالح را - مصالح کشور را، مصالح ملّی را - در نظر بگیرند و آنچه را تحویل ملّت خواهند داد، بتوانند با گردن افراشته، در مقابل خدای متعال هم ارائه بدهند.

این نکته به خوبی گواه این است که آنچه در مذاکرات پیش برده شد روال قانونی را داشته و اگر بدعهدی از سوی طرف مقابل پیش نیاید این روال قانونی کار را به نتیجه می‌رساند و جمهوری اسلامی ایران بهانه جویی عده ای از دشمنان پیرامون عدم تمکین ایران به مسیرقانونی را نقش برآب کرد.

اما نکته مورد نظر این نوشته در زمینه حفظ خط مشی نظام در دوران « پسا توافق»، بر آن بخش از سخنان روز شنبه رهبر انقلاب تاکید دارد که فرمودند: ما با آمریکا در مورد مسائل گوناگون جهانی و منطقه‌ای مذاکره‌ای نداریم؛ در مورد مسائل دوجانبه مذاکره‌ای نداریم؛ گاهی در موارد استثنائی مثل این مورد هسته‌ای، براساس مصلحت، مذاکره کرده‌ایم؛ این مورد هم فقط نبوده است، قبل از این هم مواردی بوده است که من در سخنرانی‌های عمومی قبلی به آن‌ها اشاره کرده‌ام.

درحالی می‌توان از این سخنان به مسیر اصلی حرکت کشور دردوران « پسا توافق » پی برد که برخی بدون توجه به این سخنان توافق را « کلاهی برسر ایران» دانسته و با مانور روی بندهایی خاص از توافق و عدم پرداختن جامع و کامل به آن بندها، همچنان در تلاش‌اند تا عملکرد تیم هسته ای را سازشکارانه نشان دهند و موضع گیری کشورهای 1+5 که گاها شامل تکرار مواضع نادرست گذشته هم می‌شود را پس از امضای توافق به پای روند مذاکراتی تیم هسته ای بگذارند، شاید به این معنا که این به اصطلاح سازشکاری در مسیرآینده کشور در سیاست خارجی هم تاثیرگذار است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با سخنان صریحشان در روز شنبه پیرامون این موضوع اظهار داشتند: نکته  بعدی در مورد رجزخوانی‌های آمریکا در این چند روز است، در این چند روزی که از پایان این مذاکرات گذشته است، حضرات مسئولین آمریکایی مشغول رجزخوانی‌اند، هر کدام با زبانی رجزی می‌خوانند. البتّه ما ایرادی به این کار آن‌ها نداریم؛ مشکلات داخلی آن‌ها، آن‌ها را ناچار می‌کند که این رجزخوانی‌ها را بکنند که بله، ما ایران را سر میز مذاکره کشاندیم، ما ایران را تسلیم کردیم، ما مانع از سلاح هستهای ایران شدیم، ما فلان امتیاز را گرفتیم و از این قبیل! خب، حقیقت قضیه چیز دیگری است.

این به این معناست که اگر این رجزخوانی‌ها پیرامون گزینه‌های روی میز یا عدم اعتماد به ایران همچنان ادامه دارد می‌توان چند دلیل اصلی را برای آن در نظر گرفت که مهم‌ترین آن‌ها مصرف داخلی و آرام کردن مخالفان توافق، آرام کردن سران صهیونیست و کشورهای مخالف توافق در منطقه و حفظ هژمونی آمریکا در بین سایر مذاکره کنندگان است.

لذا چطور می‌توان این درشت گویی ها را به پای اعضای تیم مذاکره کننده داخلی و آنچه در مذاکرات انجام دادند گذاشت؟ مگر نه اینکه آن‌ها وظیفه ای را که برعهده داشتند به سرانجام رساندند و از این پس نیز باید نظارت دقیق بر ادامه روند توافق داشته باشند؟ مگر نه اینکه مقام معظم رهبری بر حفظ وحدت و عدم ایجاد شرایط برای دودستگی در کشور تاکید کردند؟ با این وجود آیا بازهم می‌توان توافق هسته ای را در از روی حب و بغض تمایلات سیاسی وخصلتهای فردی کلاهی بر سر ایران دانست و اینگونه تفسیر کرد که تیم ایرانی با ساده انگاری و بدون ملاحظات داخلی، منافع ملی، دیپلماسی و قانونی اقدام به امضای متن برجام کرده است و کلاهی برسرش رفته و نمی‌داند؟ بی تردیداینگونه سخن گفتن وتخریب تیم مذاکره کننده خلاف اراده وتوصیه رهبری و بازی کردن در زمین دشمن وحرکت در خلاف جهت ملت است.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠۴-١٣٩۴, ١٣:١٨

   

پر مبحث ترین ها