سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عربستان بزودی کانون فعالیت های داعش خواهد شد

آنها نگرانی بابت زندگی ندارند و تمام آمال و آرزوهای آنها در تحقق یک دولت داعش وار خلاصه می شود.


وبلاگ > جعفریان، رسول - به نظر می رسد که داعش تهدیدهای سال گذشته خود علیه عربستان را عملی کرده و تشکیلات خاص خود را که مردمی هم هست بشدت در این کشور فعال کرده است.
 
چند روز پیش نوشتم که عربستان هیچ زمان تا این اندازه بی ثبات نبوده است. اخبار جدید برآمدن داعش در این منطقه، نشانگر آن است که اوضاع داخلی عربستان رو به وخامت است. مسلما امریکا هیچ کاری برای عربستان نمی تواند بکند. همین طور فرانسه و دیگر کشور های اروپایی. داعش مشکل درونی این کشوراست و امریکا و فرانسه و دیگران، نه از داخل این کشور خبر دارند که بتوانند فکری در باره آن بکنند و نه راه حلی متناسب با آن می شناسند که اگر می شناختند در سوریه و عراق بکار می گرفتند.
اکنون عرض می کنم عربستان به زودی کانون فعالیت های داعش خواهد شد. دلیل آن هم واضح است. اعراب بدوی این ناحیه که یک باره مترقی شده اند و مدتهاست از فقر و فاقه دور بوده و زندگی راحتی داشته اند، به دلیل تماس نزدیک با وهابیت و اندیشه های افراطی، سخت با آن مانوسند و عاشق تحقق یک دولت مذهبی متعصب داعشی. آنها نگرانی بابت زندگی ندارند و تمام آمال و آرزوهای آنها در تحقق یک دولت داعش وار خلاصه می شود.
برخی از گزارش ها حاکی است که بالای هشتاد درصد از مردم عربستان طرفدار القاعده و داعش هستند و این مطلب برای کسانی که تجربه این مردم را داشته باشند، کاملا روشن است. آن آموزه ها همین نتایج را دارد و باید بسرعت خود را نشان دهد. اساسا می دانیم القاعده در مدینه و قصیم شکل گرفت و نخستین و اصلی ترین رهبران القاعده سعودی بودند. کما این که واقعه 11 سپتامبر هم بچه های مدینه بودند. بنابرین چه تردیدی در این باره می توان کرد؟

 


اکنون به نظر می رسد که داعش تهدیدهای سال گذشته خود علیه عربستان را عملی کرده و تشکیلات خاص خود را که مردمی هم هست در این کشور فعال کرده است. با توجه به جلوگیری از انتشار اخبار، به صرف آنچه خبری می شود نمی توان فعالیت های جدی داعش را رصد کرد. مسلما اتفاقات زیادی می افتد که ما از آن آگاه نیستیم اما همین مقدار که امروز اعلام شد که چهارصد نفر دستگیر شده اند کافی است که بدانیم عربستان آبستن چه وقایعی است.
جالب است بدانیم مصر که سالها در خط و مسیر تجدد و ترقی بوده با آن شدت تهدید می شود. عربستان که بخش مهمی از نیروهای نظامی و نظارتی آن خود علاقه مند به اسلام داعش هستند، چرا نباید در نقطه انفجار باشد.
بدون شک مسوولان این کشور فعالیت خواهند کرد جلوی این فعالیت را بگیرند، چون بحث مرگ و زندگی است، اما این که موفق خواهند شد یا نه، مسأله ای است که باید در انتظار آن ماند.
یکی از اقدامات اخیر عربستان برای کاهش از فشارهای مردمی ، دخالت در یمن است که قصد دارد با آن خود را مدافع تسنن نشان دهد، و در این زمینه حتی گزارش هایی در باره همکاری با القاعده هم در منطقه حضر موت انتشار یافته است.
هدف عربستان این است که توده های سنی عربستانی حتی طرفدار داعش را متوجه این نکته کند اگر عربستان مداخله نکند شیعیان حوثی یمن را تصرف خواهند کرد. در صورتی که اصل این سیاست تبلیغاتی نادرست است و حوثی ها به جز منطقه خود امکان تسلط دایمی بر مناطق دیگر را ندارند و در پی آن هم نیستند. از سوی دیگر، داعش اساسا یک تشکیلات منطقه ای نیست که تحت تاثیر این حرفها قرار گیرد و دنبال یک حکومت وسیع و دولت بزرگ است که بدون حجاز و مکه و مدینه محقق نخواهد شد. آنها می دانند که دولت ممالیک و عثمانی بدون حرمین شریفین هیچ بودند و حالا هم باید آنجا را تصرف کنند تا رسمیت پیدا کنند.
به هر روی عربستان در حال گذران دوران سختی است و دیر یا زود اگر نجنبد به کانون فعالیت های داعش تبدیل خواهد شد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠۴-١٣٩۴, ١٧:٣١

   

پر مبحث ترین ها