سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اتحاد نانوشته مخالفان ایرانی و غیرایرانی برجام

مخالفت این گروه با مذاکرات هسته ای ایران و البته به نتیجه رسیدن این مذاکرات به حدی بود که حتی با اوباما و تیم کاخ سفید نیز زوایای زیادی پیدا کردند و رئیس جمهور آمریکا مستقیما اعلام کرد که با طرحی که مانع اجرای برجام شود مقابله و آن را وتو خواهد کرد.

درحالیکه کمتراز دوهفته به موعد اجرای برجام مانده است و این خبر را نه تنها مقامات وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده هسته ای ایران که سایر اعضای مذاکرات هسته ای و 1+5 نیز اعلام کرده اند، هنوزهم مخالفان برجام در داخل ایران و خارج از آن آخرین تلاش ها و تقلاهای خود را برای مانع تراشی برسراجرای آن به کار می گیرند.

 

به طور کلی مخالفان برجام را می توان به چند دسته اصلی تقسیم کرد:

 

1-      نمایندگان کنگره آمریکا اعم از جمهوری خواهان یا دموکرات ها که در طرح هایی مانند وضع روادید جدید برای سفرکنندگان به ایران، طرح جلوگیری از اجرای برجام و چند طرح دیگر پس از اجرای برجام به خوبی مخالفت خود را نشان دادند. مخالفت این گروه با مذاکرات هسته ای ایران و البته به نتیجه رسیدن این مذاکرات به حدی بود که حتی با اوباما و تیم کاخ سفید نیز زوایای زیادی پیدا کردند و رئیس جمهور آمریکا مستقیما اعلام کرد که با طرحی که مانع اجرای برجام شود مقابله و آن را وتو خواهد کرد.

 

2-      مخالفان جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه که دولت عربستان سعودی و سران رژیم صهیونیستی از جمله مهمترین آن ها محسوب می شوند. این مخالفان بلافاصله پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی و سخنرانی رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر تصمیم ایران برای پیشبرد عملی مذاکرات و رسیدن به نتیجه برد – برد، مخالفت های خود را به شیوه های مختلف آغاز کردند. در این عرصه حتی شاهد تقابلات مقطعی سران تل آویو و ریاض با کاخ سفید نیز بوده ایم و این خود شرایطی نگران کننده برای کاخ سفید ایجاد کرده بود. چرا که قطع به یقین باراک اوباما یکی از مهمترین دستاوردهای دوره دوم ریاست جمهوری خود را برجام می داند و تمام تلاشش در جهت اجرایی شدن آن است، این درحالی است که همپیمانان منطقه ای اش را به میزان زیادی از خود دلخور کرده و حتی در مقابل خود به واکنش واداشته است.

 

3-      دسته سوم مخالفین ایرانی و داخلی مذاکره و توافق هسته ای هستند. از این جهت می توان این گروه را برخلاف ادعای خودشان، مخالف و نه منتقد هرگونه مذاکره دانست که این طیف فکری مذاکره را تنها به معنای آنچه طی 8 سال گذشته روی داده می توانند بپذیرند، یعنی مذاکره برای مذاکره، روندی خسته کننده، بی نتیجه و مستهلک که نه تنها به پیشبرد پرونده هسته ای ایران کمکی نکرد، بلکه بهانه بسیار خوبی برای دشمنان حاکمیت ایران جهت رواج ایران هراسی در سراسر جهان فراهم بود. این گروه پس از توافق اولیه ژنو و نهایتا امضای برجام در وین، با آشفتگی نشان دادند که حقیقتا خواهان حل پرونده هسته ای نیستند، زیرا عملا با برجامی مخالفت می کنند که مقام رهبری ضمن ارائه شروطی، آن را جهت اجرا پذیرفته اند.

به نظر می آید مخالفت این گروه با برجام نه صرفا دغدغه ملی و میهن پرستانه این افراد، که مسائلی دیگر باشد. از جمله مخالفت با تیم کنونی دولت و مخالفت با افرادی خاص که هم اکنون مسئولیت دارند. چرا که حمید رسایی، یکی از مخالفان اصلی برجام روز دوشنبه از وخیم شدن وضع تحریم ها انتقاد کرد و خواهان توقف کامل برجام شد، این درحالی است که وی کمترین واکنشی به وضع تحریم ها و تاثیرات نامناسب آن بر اقتصاد ایران به خصوص در اواخر دولت دهم نداشته است.

 

موضوع عجیبی که در مورد گروه سوم مطرح می شود این است که آنچه با عنوان انتقاد یا مخالفت با برجام توسط آن ها بیان می شود، در بسیاری موارد عینا چیزی است که مخالفان غیرایرانی برجام بیان می کنند، یعنی توقف برجام! برجامی که نه تنها مقامات مذهبی سراسر جهان از جمله مسلمانان و مسیحیان از آن استقبال کردند، که اکثرمقامات سیاسی، رسانه ها و کارشناسان در کشورهای مختلف نیز آن را یکی از مهمترین وقایع خوب سال 2015 در نظر گرفتند.

درهرصورت باید دید آیا با اجرای برجام مخالفت ها توسط سه گروه عنوان شده به شیوه گذشته یا شیوه های جدید ادامه خواهد یافت و آیا دولت های امضا کننده برجام به خصوص تیم حسن روحانی، برنامه ای برای شرایط پس از برجام و مهار مخالفان در نظرگرفته اند یا خیر.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-١٠-١٣٩۴, ١٠:١٠

   

پر مبحث ترین ها