سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اقتصاد مقاومتی و زمین‌گیر کردن دولت

تهاجمی که اصول‌گرایان علیه دولت روحانی به راه انداخته‌اند، یک هزارم آن راعلیه دولت خاتمی نداشتند. علت آن هم مشخص است. آن روزها برای همه جریانها منافع ملی بر منافع جناحی و باندی ترجیح داشت. متأسفانه امروز منافع ملی حلقه گمشده بسیاری از نزاع‌های سیاسی در کشور است.

سرمقاله روزنامه 19 دی شماره 2340
اقتصاد مقاومتی و زمین‌گیر کردن دولت
مرتضی داستانی
مقام معظم رهبری شعار امسال را با توجه به تحلیلی که از اوضاع منطقه و شرایط جهانی و همچنین مشکلات کشور دارند، همانند سال‌های گذشته محور را براساس ترویج گفتمان و تصحیح روشهای اقتصادی قرار دادند و امسال را «سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام گذاری کردند. معظم له در اولین روز ایام نوروز در حرم مطهر رضوی ضمن تشریح دلایل رویکرد به اقتصاد مقاومتی فرمودند: برای اقتصاد مقاومتی صرف آمادگی کافی نیست، ما گفتیم «اقدام و عمل»؛ البته دولت محترم در زمینه اقتصاد مقاومتی کارهایی کرده‌اند، ما گفتیم یک ستاد فرماندهی تشکیل بدهید برای اقتصاد مقاومتی، تشکیل دادند.... بر اثر فعالیت‌های انجام گرفته تراز بازرگانی مثبت شده یعنی صادرات غیر نفتی‌مان از وارداتمان بیشتر شده است و یا وارداتمان از سال قبل کمتر شده است. اینها خبرهای خوبی است. منتها اینها کفایت نمی‌کند و کار با اینها تمام نمی‌شود. کارهای اساسی باید انجام گیرد.
دولت روحانی که با شعار چرخ اقتصادی مردم باید بچرخد توانست بر سرکار بیاید و زمام امور اجرایی کشور را به دست بگیرد، امسال وظیفه خطیر و در عین حال سرنوشت‌سازی را به عهده دارد. بخش عمده توجه دولت آقای روحانی در این سالها صرف لغو تحریم‌ها برای گشایش امور انجام شد. امروز با لغو تحریم‌ها مردم انتظار دیگری از این دولت دارند. چرخ اقتصادی بخش قابل توجهی از مردم در بخش‌های مختلف تولید و خدمات یا از فعالیت افتاده است و یا به شدت لنگ می‌زند. دولت پس از توافق برجام و شرایط ایجاد شده و استعداد خوبی که دارد می‌تواند در همین مدت اندک باقی‌مانده بخش قابل توجهی از انتظار رهبری و مردم از خود را برآورده کند. البته اگر عده‌ای که به شدت از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید به دلایل و انگیزه‌های مختلف ناراحتند، بگذارند که دولت برنامه‌های اقتصادی خود را اجرا کند. این عده همه تلاش و کوشش خود را معطوف کرده‌اند تا دولت روحانی به هر قیمتی زمین گیر شده و در کار خود موفق نشود بلکه بتوانند در دوره بعد به مسند قدرت برگردند. برای همین است که هر روز بساطی را برای مشغول کردن دولت و بدبین کردن مردم به آن برپا می‌کنند و غوغا به راه می‌اندازند. این روزها حملاتی که علیه دولت یازدهم از تریبون‌های رسمی و غیر رسمی انجام می‌شود، علیه هیچ دولتی در نظام جمهوری اسلامی سابقه نداشته است.
تهاجمی که اصول‌گرایان علیه دولت روحانی به راه انداخته‌اند، یک هزارم آن راعلیه دولت خاتمی نداشتند. علت آن هم مشخص است. آن روزها برای همه جریانها منافع ملی بر منافع جناحی و باندی ترجیح داشت. متأسفانه امروز منافع ملی حلقه گمشده بسیاری از نزاع‌های سیاسی در کشور است.
مقام معظم رهبری در سخنان خود در حرم مطهر ضمن برشمردن ده موردی که می‌تواند اقتصاد مقاومتی را به ثمر بنشاند تصریح کردند: من به شما عرض می‌کنم که مردم چه افراد سیاسی چه افراد اقتصادی چه آحاد مردم باید به دولت کمک کنند به مسئولین کشور کمک کنند، این کار البته فقط هم کار دولت نیست هر سه قوه باید با یکدیگر همکاری کنند تا کار پیش برود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠١-١٣٩۵, ١٣:٠٣

   

پر مبحث ترین ها