سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تحقق اقتصاد مقاومتی با همتی غیرجناحی

بروز شده : ١-٠٢-١٣٩۵, ١١:٢٢    نسخه چاپی    
باوجود اینکه امضای برجام و رفع موانع مالی که به بهانه پرونده هسته ای ایران علیه مردم وضع شده بود تا حد زیادی موانع را برای ادامه بهتر این مسیر در بخش «برون گرایی» مد نظر رهبری برداشته است، اما برکسی پوشیده نیست که هماهنگ کردن نظام‌های مالی بسته شده طی تقریباً یک دهه گذشته بر روی اقتصاد ایران که فروش و صادرات نفت شاید مهم‌ترین بخش آن است، در عرض چندماه پس از برجام محقق نخواهد شد.

 

 

 

میثم رضوانی

meysam.rezvani1980@gmail.com

 

اقتصاد مقاومتی در حال حاضر یکی از مهم‌ترین موضوعات جاری و البته راهبردی جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد اهداف و رسیدن به توسعه بلند مدت و حل مشکلات کنونی محسوب می‌شود.

 

تعریف اقتصاد مقاومتی از نظر رهبری به شرح ذیل است:

«یک الگوی علمی متناسب با نیازهای کشور ما است ــ این آن جنبه‌ی مثبت ــ امّا منحصر به کشور ما هم نیست؛ یعنی بسیاری از کشورها، امروز با توجّه به این تکانه‌های اجتماعی و زیروروشدن‌های اقتصادی‌ای که در این بیست سی سال گذشته اتّفاق افتاده است، متناسب با شرایط خودشان به فکر یک چنین کاری افتاده‌اند. پس مطلب اوّل اینکه این حرکتی که ما داریم انجام می‌دهیم، دغدغه‌ی دیگر کشورها هم هست؛ مخصوص ما نیست. این اقتصاد درون‌زا است. یعنی از دل ظرفیّتهای خود کشور ما و خود مردم ما می‌جوشد؛ رشد این نهال و این درخت، متّکی است به امکانات کشور خودمان؛ درون‌زا به این معنا است. همچنین این اقتصاد درون‌گرا نیست؛ یعنی این اقتصاد مقاومتی، به این معنا نیست که ما اقتصاد خودمان را محصور می‌کنیم و محدود می‌کنیم در خود کشور؛ نه درون‌زا است، امّا برون‌گرا است؛ با اقتصادهای جهانی تعامل دارد، با اقتصادهای کشورهای دیگر با قدرت مواجه می‌شود.»

 

از نظر ایشان و دلسوزان کشور و کارشناسان مباحث اقتصادی، این اقتصاد جامع و مانع به دست نمی‌آید و اگر هم حاصل شود نتایج بلند مدت نخواهد داشت مگر اینکه با همکاری همه بخش‌های مدیریتی‏، قوای سه گانه، نهادها و سازمان‌ها و همراهی مردم عجین شود.

 

در این بین، به دلیل دولتی بودن بخش عظیمی از اقتصاد ایران طی دهه‌های گذشته، این قوه مجریه است که بازیگری اصلی را برعهده دارد و می‌تواند هماهنگ کننده سایر بازوهای اقتصاد مقاومتی باشد.

 

 شرایط کنونی اقتصاد ایران به شهادت آمارهای داخلی و بین المللی نهادهای رسمی مانند مرکز آمار ایران و صندوق بین المللی پول، طی دوسال گذشته از مسیری پرآفت و خیز با به هم ریختگی‌های مالی فراوان وارد مسیری هموارتر شده است. مسیری که اگرچه موجب کاهش نرخ تورم در بخش‌های شهری و روستایی شده و استارت خارج شدن از رشد منفی را زده است، اما هنوز به واسطه تصمیمات غیرکارشناسی سال‌های اخیر و همچنین تحریم‌های بین المللی، نتوانسته آنگونه که باید با سرعت طی شود.

 

باوجود اینکه امضای برجام و رفع موانع مالی که به بهانه پرونده هسته ای ایران علیه مردم وضع شده بود تا حد زیادی موانع را برای ادامه بهتر این مسیر در بخش «برون گرایی» مد نظر رهبری برداشته است، اما برکسی پوشیده نیست که هماهنگ کردن نظام‌های مالی بسته شده طی تقریباً یک دهه گذشته بر روی اقتصاد ایران که فروش و صادرات نفت شاید مهم‌ترین بخش آن است، در عرض چندماه پس از برجام محقق نخواهد شد. به خصوص اینکه طرف‌های دیگر مذاکرات از جمله ایالات متحده با استفاده از سایر تحریم‌های غیر هسته ای می‌توانند در این راه مانع تراشی‌هایی داشته باشند و انتظاری غیر از این از آن‌ها نمی‌رود.

 

نکته مهم اما مانع تراشی‌های داخلی در جهت رفع موانع اقتصاد مقاومتی است. در شرایط رکود کنونی، تیم اقتصادی دولت و بهتر بگوییم تصمیمات اقتصادی دولت توسط دو گروه به چالش کشیده می‌شود. نخست اقتصاد‌دانان و کارشناسان و افرادی است که نه فقط علم پرداختن به این مسائل را دارند، بلکه گفته‌ها و نوشته‌هایشان نشان داده که دلسوزانه دست به نقد می‌برند و از هر فرصتی برای ارائه راه حل استفاده برده‌اند. این گروه همان‌ها هستند که از دعوت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برای یاری رساندن به دولت جهت حل مشکلات استقبال کرده‌اند و ورودشان به این عرصه نیز با استقبال هیئت وزیران همراه است.

 

اما دسته دوم کسانی اند که اگر تا دیروز منتقد یا بهتر بگوییم مخالف سیاسی دولت یازدهم بودند، امروز با قبای منتقدین اقتصادی یا بهتر بگوییم مخالفین اقتصادی وارد میدان شده‌اند. گروهی که گفته و نوشته‌هایشان نشان داده در اوج وضع تحریم‌های مالی سنگین علیه مردم ایران و بی ثباتی هر روزه بازار در بخش‌های و حوزه‌های گوناگون از طلا و سکه و ارز گرفته تا قیمت لبنیات، هیچ مشکل اقتصادی را حس نکرده واز تحریم‌ها تحت عنوان «کاغذپاره» یاد می‌کردند اما بلافاصله پس از امضای برجام نه تنها تحریم‌ها برایشان معنایی تازه گرفت که مشکلات اقتصادی ریشه داریک دهه اخیر برایشان هویدا شد و درمحافل عمومی از انجام نشدن هیچ کاری در مسیر اقتصاد مقاومتی سخن می گویند.

نکته حائز اهمیت اینجاست که هر جامعه ای زیر یک سقف، یک آسمان و یک پرچم به حیاتش ادامه می‌دهد؛ بنابراین همه بخش‌ها و نهادها و گروه‌ها باید برای رفع مشکلات همکاری کنند. چه اگراینگونه نبود، باید رفع مشکلات اقتصادی کنونی را از همان مسئولانی که در دوره مسئولیتشان چنین شرایطی پیش آمد، انتظار داشت. لذا اگر قرار است مشکلات حل شود، همانطور که رهبری در سخنان هفته گذشته خود اشاره کردند باید همه کمک کنند تا دولت بتواند مشکلات را رفع کند. چرا که به گفته ایشان «کلیت انقلاب باید نشان دهد که می‌تواند مشکلات اقتصادی را برطرف کند» و در این مسیر همتی عالی و غیرسیاسی و غیرجناحی لازم است نه سیاست زده و دوره‌ای.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٢-١٣٩۵, ١١:٢٢

   

پر مبحث ترین ها