سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گاردین: برجام متوقف شود تهران به غنی‌سازی بازمی‌گردد

اگر دونالد ترامپ توافق هسته ای ایران را متوقف کند، تهران به سیاست پیشین خود در غنی سازی اورانیوم بازخواهد گشت.


به گزارش گاردین، در این گزارش که با عنوان «چرا دونالد ترامپ به توافق هسته ای ایران نیازمند است؟» آمده است: در مارس سال 2016 دونالد ترامپ در کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل معروف به آیپک سخنرانی کرد.

وی درباره حمایتش از اسرائیل در صورت رسیدن به ریاست جمهوری بی محابا سخن گفت و به شدت به تقابل با ایران و توافق هسته ای با این کشور پرداخت و گفت: اولویت اول من از بین بردن توافق زیان بار با ایران است.

اما متوقف کردن توافق هسته ای با ایران خیلی آسان نیست. علاوه بر ایران و آمریکا، 4 امضا کننده دیگر این توافق نیز وجود دارند، برتانیا، فرانسه، چین و روسیه، همه کشورهایی که بر این باورند و متقاعد شده اند که توافق هسته ای با ایران مهم و با ارزش است.

حتی عربستان سعودی نیز اخیرا عنوان کرده بود که داشتن این توافق بهتر از نبود آن است. اگر ترامپ علیه این توافق اقدامی انجام دهد و حتی اگر عقب بنشیند و اجازه دهد که جمهوری خواهان تحریم های جدیدی را علیه ایران اعمال کنند این انتظار می رود که ایرانیان از توافق کناره گیری کنند و به سیاست گذشته خود بازگردند: غنی سازی اورانیوم که روزی برای ایجاد سلاح اتمی به کار میرود. این موضوع برای اسرائیل و هرکس دیگری بد خواهد بود و به چهره ترامپ نیز صدم خواهد زد.

ممکن است که ترامپ به دنبال توافق جدیدی با ایران باشد. با نشانه های بیشر تجاری و اقتصادی، توافقی که در مقابل آن توافق هسته ای ایران را لغو و یا تعلیق نکند. چرا که توافق هسته ای ایران منافعی برای آمریکا به همراه داشته است .

برای اینکه هرگونه سیاستی در قبال ایران اتخاذ شود و هر فرصتی مغتنم شمرده شود. ترامپ به توصیه های مثبت سیاست خارجی نیازمند است. یکی از کاندیداهایی که از وی به عنوان کزینه وزارت خارجه آمریکا نام برده می شودجان بولتون است، کسی که سیاست موردنظرش در قبال ایران بمباران کردن این کشور است.

 

منبع: نامه نیوز

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٨-١٣٩۵, ١٢:۴٠

   

پر مبحث ترین ها