سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لغو برجام خطرات قابل توجهی برای آمریکا در پی دارد

خبرگزاری فرانسه در گزارشی با توجه به روی کارآمدن ترامپ و مخالفت او با برجام تاکید کرد که حتی جنگ طلب ترین مقامات آمریکایی نیز معتقدند برجام نباید لغو شود چرا که خطرات قابل توجهی برای آمریکا در پی خواهد داشت.

 

خبرگزاری فرانسه به مناسبت فرا رسیدن سالگرد اجرایی شدن برجام در گزارشی نوشت: با توجه به روی کارآمدن دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب آمریکا تحلیل گران معتقدند که بعید به نظر  می رسد دولت ترامپ توافق برجام را لغو کند که او آن را بدترین توافق تاریخ آمریکا دانسته است.

البته تعدادی از انتصاب های کابینه ترامپ نشان می دهد که دولت بعدی آمریکا احتمالا موضع سختی را علیه تهران اتخاذ خواهد کرد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه کابینه ترامپ در جلسه استماع خود در سنا گفت که خواستار انجام یک بازبینی کامل در مورد برجام است و پاره کردن آن را احمقانه خواند.

ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع پیشنهادی با تاکید بر اینکه آمریکا باید بر حرف خود در توافق با ایران پایبند بماند گفت که ایران بزرگترین نیروی بر هم زننده ثبات در خاورمیانه است.

با وجود مخالفت های لفظی ترامپ و مخالفت تعدادی از مقامات ارشد کابینه او کارشناسان معتقدند که بعید به نظر می رسد ترامپ برجام را لغو کند.

این توافق که در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ میان ایران و کشورهای آمریکا، روسیه و انگلیس، فرانسه، چین و آلمان به دست آمد را یکی از بزرگترین پیروزی های دموکراسی بین‌المللی می دانند.

بنابراین کارشناسان معتقدند که کنار گذاشتن این توافق تقریبا غیرممکن بوده و خطرات قابل توجهی با خود به همراه دارد.

حتی جنگ طلبان آمریکا، نیز معتقدند که نباید برجام را لغو کرد.

بنابر گفته کارشناسان ترامپ احتمالا در حوزه دیگری مثل حقوق بشر و برنامه موشکی ایران به ایران فشارهایی اعمال خواهد کرد.

با توجه به منافعی که تاکنون از طریق برجام برای ایران حاصل شده است اما مردم ایران هنوز منتظر هستند تا آثار لغو تحریم‌ها را در زندگی روزمره خود ببینند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-١٠-١٣٩۵, ١٧:٠٧

   

پر مبحث ترین ها