سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لغو برجام، خطر آزاد‌سازی برنامه‌ هسته‌ای ایران بدون نظارت‌ آژانس را به دنبال دارد

بروز شده : ٣-١١-١٣٩۵, ٢٠:۴٨    نسخه چاپی    
هافینگتون پست در مقاله‌ای تحت عنوان اینکه «آیا ترامپ وارد جنگ با ایران خواهد شد»، نوشت: با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید کسی نمی‌داند قرار است چه اتفاقی بیافتد و قرار است تصمیمات ابداعی او چه تبعاتی داشته باشد.

 

 

 

روزنامه آمریکایی «هافینگتون پست» در  مقاله‌ای گفته به محض ورود تیتر اول صفحه سایت کاخ سفید می‌گوید ترامپ قرار است «دیپلماسی را در آغوش بگیرد، نه اینکه به دنبال دشمن‌تراشی باشد» و «زمانی خوشحال خواهد بود که همه دشمنانش به دوستانش تبدیل شده باشند.» این‌ها اهداف زیبایی است اما همچنان خطر بروز یک جنگ هزینه‌بر با ایران از سوی ترامپ بسیار بالاست.

این رسانه همچنین نوشت: در مورد برجام، ایران به همه تعهدات هسته‌ای خود تاکنون عمل کرده و همین مساله این سوال را به وجود آورده که آیا دولت ترامپ یا کنگره جدید قرار است با از بین بردن برجام به طور یک جانبه جهان را وارد بحران امنیتی جدیدی کنند؟

این مقاله به اظهارات ترامپ طی تبلیغات انتخاباتی‌اش که بارها ضد عملکردهای مداخله‌جویانه صحبت کرده بود اشاره کرده است. از سویی بسیاری از افراد و مشاوران امنیت ملی ترامپ؛ نظیر جیمز متیس وزیر دفاع او یا باب کروکر عضو کمیته روابط خارجی سنا نسبت به عقب نشینی از برجام هشدار داده‌اند. آنها فهمیده‌اند که لغو برجام، خطر آزاد‌سازی برنامه‌های هسته‌ای ایران بدون موانع بین‌المللی یا نظارت‌های آژانس را در پی خواهد داشت و گزینه‌ای به جز جنگ برای حل و فصل نگرانی‌های جهانی بابت سلاح هسته‌ای این کشور پیش روی آمریکا نخواهد گذاشت.

در ادامه مقاله هافینگتون‌پست آمده است: اظهارات ضدمداخله‌جویی ترامپ در تبلیغات انتخاباتی‌اش به حمایت او از برجام قابل تعمیم نبوده و او بارها این توافق را یک توافق بد خوانده است. البته ترامپ گفته بود شاید او این توافق را مورد بازبینی قرار دهد و در مذاکرات جدید با ایران به مسائل غیرهسته‌ای هم رسیدگی کند.

این مقاله در پایان این پرسش را مطرح کرده است که آیا ترامپ می‌خواهد ایران را از قیود هسته‌ای آزاد کند و باالقوه به یکی از کشورهای دارای سلاح هسته‌ای تبدیل کند یا ترجیح می‌دهد گزینه جنگ را برای عقب‌گرد ظرفیت‌های هسته‌ای ایران اجرا کند ؟

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-١١-١٣٩۵, ٢٠:۴٨

   

پر مبحث ترین ها