سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ترامپ تلاش می کند با اقدامات تحریک آمیز؛ایران را به نقض برجام وادارد

گرچه در این مرحله، رویکردهای کاخ سفید رویکردهایی سطحی ودر بسیاری موارد صرفا حرف های توخالی به نظر می رسند، اما درعین حال موجب نگرانی هایی نیز شده اند.

 

 

یک کارشناس و پژوهشگر امنیت بین المللی آمریکا می گوید 'دونالد ترامپ تلاش می کند با واردآوردن فشارهای مختلف بر ایران و انجام اقدامات تحریک آمیز، این کشور را به واکنش در زمینه توافق هسته ای و نقض برجام وادار کند.

'جیمز والش' کارشناس امور امنیتی آمریکا و پژوهشگر ارشد موسسه مطالعات امنیت بین المللی انستیتو تکنولوژی ماساچوست در گفت و گو با ایرنا، افزود: پیش بینی روشنی درمورد رویکردهای آینده ترامپ نمی توان داشت. ترامپ در کمتر از دو هفته از آغاز تصدی خود در مقام ریاست جمهوری با اقدام هایی نظیر اولتیماتوم به یکی از متحدان این کشور یعنی مکزیک و برخورد تند با نخست وزیر استرالیا و یا با صدور احکامی مانند منع ورود اتباع هفت کشور مسلمان به خاک آمریکا که ناخرسندی متحدین مسلمان این کشور را به همراه داشت، نشان داد که نه خود او و نه مشاوران و اطرافیانش، خط مشی و تفکر سیاسی مشخصی در ذهن نداشته و از عواقب این رویکردها آگاه نیستند.

والش اضافه می کند:گرچه در این مرحله، رویکردهای کاخ سفید رویکردهایی سطحی ودر بسیاری موارد صرفا حرف های توخالی به نظر می رسند، اما درعین حال موجب نگرانی هایی نیز شده اند.

این کارشناس مسائل امنیتی توضیح می دهد: به رغم این سیاست های نگران کننده، این نکته که ترامپ تلاش می کند تا خود را فعلا از موضوع برجام دور نگه دارد، مایه امیدواری است.

وی می افزاید: ترامپ می داند که در ارتباط با این توافق نامه با طرف های دیگری نظیر چین، فرانسه و حتی روسیه که به نظر می رسد نسبت به توافق برجام تعلق خاطر خاصی دارند روبرو است و دست اندازی و کارشکنی در این توافق به معنی رویارویی با این کشورهاست که او به وضوح تمایلی به چنین مخاطره ای ندارد.

والش می گوید: ترامپ درعین حال این را هم می داند که جمهوریخواهان تندرو آمریکا همواره مترصد این بوده اند تا ایران را از طریق تحریم های تازه تحت فشار قرار دهند و او با موضع گیری های تند خود علیه ایران، چراغ سبزی را در اختیار آن ها می گذارد تا خواسته های دیرین خود را عملی کنند.

پژوهشگرارشد مسائل امنیت بین الملل این گونه نتیجه گیری می کند که ترامپ قصد دارد با اتکا به حامیان جمهوریخواه خود و به بهانه های گوناگون، به این فشارها ادامه دهد و درعین حال سعی کند تا با نزدیک نشدن به برجام؛ واکنش های کمتری را در سطح بین المللی و جهان برانگیزد.

جیمز والش در ارتباط با خط مشی و رویکرد ترامپ و اطرافیان او در قبال ایران می گوید: باید احتمالات مختلفی را درنظر گرفت و یکی از موارد این است که آنها تلاش می کنند ایران را وادار به تحرکاتی در زمینه درهم شکستن و نقض این توافق نامه کنند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١١-١٣٩۵, ١٣:٢٣

   

پر مبحث ترین ها