سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قطع کمک سیا به ارتش آزاد سوریه

بروز شده : ۴-١٢-١٣٩۵, ١٢:۵٢    نسخه چاپی    
سازمان جاسوسی آمریکا، کمک‌های خود به ارتش آزاد سوریه را قطع کرد.به گزارش رویترز، سازمان جاسوسی آمریکا، کمک‌های خود به ارتش آزاد سوریه را قطع کرد. گفته می‌شود سیا به این بخش از مخالفان بشار اسد، دستمزد ماهانه می‌داده است و هچنین در زمینه آموزش، مهمات، سلاح‌های سبک و برخی از سلاح‌های نیمه سنگین مانند موشک‌های هدایت‌شونده ضد تانک، ارتش آزاد سوریه حمایت‌هایی از سازمان سیا دریافت می‌کرده است.

بر اساس اظهارات یکی از کارمندان سازمان سیا به خبرگزاری رویترز، قطع این کمک‌ها به تحولات سیاسی اخیر در آمریکا و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ربط ندارد. سازمان سیا کمک‌هایش را به ارتش آزاد سوریه به خاطر ناکارآمدی این گروه‌ از شورشیان سوریه در مقابله با گروه‌های جهادی و تکفیری قطع کرده است.

گفتنی است سازمان سیا با همکاری کشورهای قطر، ترکیه و عربستان سعودی به ارتش آزاد سوریه کمک مالی و نظامی می‌کرد. ترکیه، قطر و عربستان سعودی درباره قطع این کمک‌ها نظری نداده‌اند.

یکی از شورشیان ارتش آزاد سوریه در گفت‌وگو با رویترز اظهار امیدواری کرده که کمک‌های مالی و نظامی سازمان سیا و کشورهای یاد شده در آینده به این گروه ادامه پیدا کند. او به اهمیت ارتش آزاد سوریه در مقابله با نفوذ ایران در سوریه اشاره کرده است.

ارتش آزاد سوریه (به عربی: الجیش السوریه الحر) که در ابتدا توسط گروهی از نظامیان مخالف بشار اسد تأسیس شد، تا سال ۲۰۱۳، ۴۰ الی ۵۰ هزار سرباز داشت، اما به تدریج از اهمیت آن کاسته شد. در حال حاضر تعداد سربازان آن از ۱۸ هزار نفر تجاوز نمی‌کند. واحدهای ارتش آزاد سوریه در شهرهای القصیر، حمص، ادلیب و حماه مستقر بودند، اما به تدریج دایره فعالیت آن‌ها محدودتر شد و اکنون فقط در ادلیب فعالیت‌هایی دارند.

 

منبع: فرارو

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٢-١٣٩۵, ١٢:۵٢

   

پر مبحث ترین ها