سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه شد/ تصاویر

«امانوئل مکرون» نامزد مستقل میانه‌روی جنبش «پیشرو» با غلبه بر رقیب راست افراطی خود در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، به عنوان رئیس‌جمهور جدید این کشور به کاخ الیزه راه یافت. مکرون توانسته است 65 درصد آرا را کسب کند.با پایان رای‌گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، شمارش آرا اغاز شده و اولین نتایج حاکی است که امانوئل مکرون، در ۳۹ سالگی، جوانترین رییس جمهور تاریخ فرانسه خوهاد شد.

رقیب او مارین لوپن با تبریک به مکرون و طرفدارانش، شکست را پذیرفت و گفت مردم فرانسه "ادامه وضع موجود" را انتخاب کردند.

بر اساس اولین نتایج مکرون ۶۵.۵ درصد آرا را به دست آورده است. او پیروزی خود را در انتخابات، شروع "فصل تازه‌ای" در تاریخ فرانسه خواند و گفت او رییس جمهور همه مردم خواهد بود.

او با اشاره به مشکلات فعلی فرانسه از همه خواست برای وحدت و ساختن آینده فرانسه تلاش و با تبعیض و نابرابری مبارزه کنند. او گفت برای پیشبرد صلح و هماهنگی بین‌المللی و مبارزه با تروریسم خواهد کوشید.

مردم فرانسه از نخستین ساعات امروز یکشنبه ۷ مه (۱۷ اردییهشت) برای انتخاب رئیس جمهور آینده این کشور درمیان تدابیر شدید امنیتی به پای صندوق‌های رای رفتند تا امانوئل مکرون، نامزد میانه رو یا مارین لوپن، نامزد حزب راست‌گرای جبهه ملی را به کاخ الیزه بفرستند.

این اولین بار در تاریخ فرانسه بود که هیچ یک از دو نامزد در مرحله دوم رای گیری به احزاب عمده چپ و راست تعلق نداشتند.


با اعلام اولین نتایج، مردم در پاریس بوق خودروها را به صدا درآوردند و طرفداران مکرون به جشن و پایکوبی پرداختند.

فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه هم تلفنی پیروزی امانوئل مکرون را به او تبریک گفت. اولاند که از مردم فرانسه خواسته بود به امانوئل مکرون رای دهند، نتیجه این انتخابات را نشانه تمایل مردم فرانسه به وحدت و انسجام دانست.

 

 
telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٢-١٣٩۶, ١١:٢٣

   

پر مبحث ترین ها