سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آمریکا اجرای برجام از سوی ایران را تائید کرد

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در دومین گزارش به کنگره آمریکا تایید کرد جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش پایبند بوده است.

 


امریکا اجرای برجام از سوی ایران را تائید کرد
 
 دولت امریکا در دومین گزارش به کنگره آمریکا تایید کرد جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش به توافق هسته ای دو سال پیش پایبند بوده است.
به گزارش فرارو، "رکس تیلرسون" وزیر خارجه آمریکا، ساعتی قبل با صدور بیانیه‌ای،  ضمن اعلام این خبر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرد. با این حال، وی گفت که دولت آمریکا برای اجرای سفت و سخت‌تر این توافق فشار می‌آورد و تحریم‌های تازه‌ای را به ادعای آنچه "حمایت ایران از تروریسم" خواند، بر این کشور اعمال می‌کند.
تیلرسون به کنگره گزارش داد "براساس اطلاعاتی که دولت آمریکا به آنها دسترسی دارد" ایران همچنان به شرایط برجام پایبند است. این دومین بار است که ترامپ از زمان روی کار آمدن، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید می کند و این درحالی است که وی درخلال رقابت های انتخاباتی 2016 برجام را بدترین توافق تاریخ خوانده بود.
 وزیر خارجه امریکا در گزارش اول خود گفته بود با وجودیکه توافق "بی نقص" نیست اما بهترین گزینه برای کنترل فعالیتهای هسته ای آن کشور است؛ از اینرو آمریکا نیز به آن پشت پا نمی زند با این حال ترامپ همزمان از وزارت خارجه خواستار بررسی بازنگری برجام شد.  
    
طبق قوانین آمریکا، وزارت خارجه از سوی دولت این کشور باید هر 90 روز یک بار به کنگره درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای گزارش دهد و روز دوشنبه، ضرب الاجل دولت ترامپ برای ارائه دومین گزارش دراین باره بود.
از سوی دیگر برخی از سناتورهای آمریکایی جمهوری‌خواه چندی پیش در ادامه‌ی اقدامات خصمانه‌ی خود علیه ایران در نامه‌ای به تیلرسون از او خواسته‌اند تا پایبندی ایران به برجام را تایید نکند.
این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مکررا پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده است.
در همین حال یک نشریه خارجی گزارش داد امریکا به دنبال تحریم های جدید علیه ایران است؛ نشریه "بازفید" روز گذشته اعلام کرد وزارت دارایی آمریکا قصد دارد تحریم‌هایی را بر 7 نهاد ایرانی و پنج شهروند این کشور اعمال کند که بخشی از تلاش دولت آمریکاست که می‌خواهد عزم خود را در تنبیه ایران به خاطر آنچه "فعالیت‌های بدخواهانه" می‌نامد، نشان دهد.  
دولت ترامپ توسعه برنامه موشکی و حمایت دولت سوریه را عنوان "فعالیت‌های بدخواهانه" تهران می داند و سعی دارد به این بهانه تحریم های جدید خود علیه ایران را وضع کند.  
telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠۴-١٣٩۶, ١٠:٢۶

   

پر مبحث ترین ها