سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پوتین: تحریم های آمریکا بی پاسخ نخواهند ماند

ولادیمیر پوتین روز یکشنبه اعلام کرد که 755 خدمه مراکز دیپلماتیک آمریکا باید روسیه را ترک کنند. این تصمیم واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا و برگی از کتاب جنگ سرد بود که تنش میان دو پایتخت را افزایش داد.

 

واکنش پوتین به تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه

فرارو- ولادیمیر پوتین روز یکشنبه اعلام کرد که 755 خدمه مراکز دیپلماتیک آمریکا باید روسیه را ترک کنند. این تصمیم واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا و برگی از کتاب جنگ سرد بود که تنش میان دو پایتخت را افزایش داد.

 

به گزارش فرارو به نقل از نیویورک‌تایمز، پوتین در مصاحبه‌ای در تلویزیون ملی روسیه گفت: "مدت زیادی صبر کردیم تا شاید شرایط بهتر شود، امیدوار بودیم اوضاع تغییر کند. اما با توجه به شواهد حداقل در آینده نزدیک شاهد بهبود روابط نخواهیم بود."

 

پوتین اعلام کرد هدف از کاهش خدمه ایجاد مشکل و هزینه بیشتر برای واشنگتن و نمایندگانش در مسکو است: "بیش از هزار نفر (دیپلمات و کارمندان فنی) در روسیه کار می‌کنند که از این میان به فعالیت 755 نفر از آن‌ها خاتمه داده خواهد شد."

 

از سال 1986 تاکنون، این اقدام شدیدترین واکنش دیپلماتیک میان دو کشور محسوب می‌شود. همچنین از اوایل ماه جاری، شاهد تغییر قابل‌توجهی در لحن آقای پوتین هستیم که برای اولین بار در حاشیه نشست گروه بیست در هامبورگ با دونالد ترامپ دیدار کرد.

 

ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی از بهبود روابط با روسیه گفته بود و پوتین را به‌عنوان یک رهبر لایق ستود. به همین دلیل کرملین گمان می‌کرد دیدار این دو رئیس‌جمهور آغازِ عصری جدید خواهد بود. ارزیابی مسکو این بود که این دو رهبر بستر را برای روابط بهتر آماده کرده‌اند.

 

اما اندکی بعد با تحریم‌های گسترش‌یافته کنگره آمریکا مواجه شدند که با امضای ترامپ وارد قانون می‌شود و چنین واکنشی را از سوی روسیه به همراه داشت.

 

واشنگتن روز یکشنبه در پاسخ به اقدامِ روسیه خاموش ماند. وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای اعلام کرد: "این اقدام ناگوار و برخلاف میل ماست. می‌خواهیم تأثیر چنین محدودیتی را ارزیابی کنیم."

 

کنگره تحریم‌های جدید را وضع کرد تا روسیه را برای دخالت در انتخابات سال 2016 (ازجمله انتشار ایمیل‌های هک شده ستاد هیلاری کلینتون) تنبیه کند. بعلاوه، کنگره در حال بررسی تبادلات احتمالی میان ستاد ترامپ و دولت روسیه است. پسر بزرگ ترامپ اخیراً تأیید کرد که با یک وکیل روسی و مرتبط با دولت دیدار کرده که قصد داشت درباره لغو برخی از تحریم‌های پیشین با او مذاکره کند.

 

آقای پوتین هرگونه دخالت کشورش در انتخابات آمریکا را رد کرد و گفت از افکار ضد روس در آمریکا برای ایجاد خصومت سیاسی با کشورش استفاده می‌شود. وی گفت نباید اعمالی مانند وضع تحریم‌های جدید بی‌پاسخ بماند.

 

بااینکه کاهش خدمه دیپلماتیک آمریکا روز جمعه اعلام شد، اما بیانیه‌ی پوتین در روز یکشنبه اولین تأییدیه برای اخراج تعداد زیادی از پرسنل سفارت بود.

 

علیرغم تعداد بالای کارکنان اخراجی که باید تا اول سپتامبر خاک روسیه را ترک کنند، اما به نظر می‌رسد پوتین هنوز امید به بهبود روابط با ترامپ را از دست نداده است.

 

تحلیلگران خاطرنشان کردند کاهش نیروی دیپلماتیک یکی از ساده‌ترین اقدامات متقابل است. پوتین نیز در بیانیه خود به‌تفصیل از حوزه‌هایی که دو کشور می‌توانند همکاری‌های خود را ادامه دهند سخن گفت، از جمله درزمینهٔ راکت‌های فضایی، جنگ سوریه و پروژه‌های مشترک نفتی.

 

"ولادیمیر فرولوف" تحلیلگر و کارشناس امور خارجی گفت: "این آرام‌ترین واکنشی است که روسیه می‌توانست از خود نشان دهد."

 

تحلیلگران زمان‌بندی اقدامات آقای پوتین را مهم دانستند که بعد از تصویب تحریم‌ها توسط کنگره و قبل از امضای دونالد ترامپ بود.

 

"الکساندر بانوف" تحلیلگر مرکز مسکو در فیس‌بوک خود نوشت: "درست بعد از رأی کنگره به تحریم‌ها و قبل از امضای ترامپ. بنابراین این اقدام واکنشی به کنگره است، نه ترامپ."

 

پوتین هشدار داد که روسیه گزینه‌های دیگری هم برای فشار آوردن به آمریکا دارد. او وارد جزئیات نشد و تنها گفت: "امیدوارم کار به آنجا نکشد."

 

تعداد اهداف آمریکایی در روسیه برای اجرای اقدامات تلافی‌جویانه کم است، به‌خصوص اگر مسکو نگران آسیب دیدنِ شرایط سرمایه‌گذاری و یا سایر بحران‌های اقتصادی باشد. اما شرایط در خارج از مرزهای کشور متفاوت است. درست است که مسکو به امیدِ برقراری روابط مطلوب با واشنگتن، در مناطق شرقی اوکراین و روسیه بااحتیاط بیشتری رفتار کرده، اما اکنون کرملین به دنبال مکان‌هایی برای به چالش کشیدن آمریکا است.

 

روسیه روز جمعه اعلام کرد کارکنان دیپلماتیک آمریکا باید به 455 نفر کاهش یابند که برابر با تعداد روس‌ها در مراکز دیپلماتیک آمریکا می‌باشد. بعلاوه، روسیه دو مجتمع دیپلماتیک، یک انبار و محوطه روستایی که برای تفریح استفاده می‌شد را مصادره کرد که این نیز واکنشی تلافی‌جویانه به مصادره برخی املاک روسیه به جرم فعالیت‌های جاسوسی بود.

 

پوتین امیدوار بود ترامپ پس از دیدار در هامبورگ به نشانه‌ی رفتار دوستانه این املاک را به روسیه بازگرداند که این اتفاق نیفتاد. دولت آمریکا اعلام کرد این محوطه‌ها تنها مناطق تفریحی نبودند، بلکه برای فعالیت‌های اطلاعاتی و جاسوسی از آن‌ها استفاده می‌شد.

 

بخش عمده‌ای از این 755 نفر کارکنان سفارت در مسکو و همچنین کارکنان کنسولگری در سنت پترزبورگ، یکاترینبورگ و ولادی‌وستوک خواهند بود. سفارت آمریکا در مسکو حاضر نشد لیست افراد حقوق‌بگیر را اعلام کند و وزارت امور خارجه روسیه نیز اعلام نکرد که چگونه و به چه حسابی به این عدد رسیده است. اما از این اعداد می‌توان حدس زد نزدیک به 1200 نفر در مراکز دیپلماتیک مشغول به کار هستند.

 

برخلاف سفارت روسیه در آمریکا که ترجیح می‌دهد آمریکایی‌ها را استخدام نکند، آمریکا صدها روسی را در سفارت استخدام کرده که اموری چون ترجمه، بررسی درخواست‌های ویزا، آشپزی و رانندگی را انجام می‌دهند.

 

آقای فررووف گفت: "مجبور می‌شوند شهروندان روسیه را اخراج کنند که دشواری‌های زیادی برای مراکز دیپلماتیک آمریکا ایجاد خواهد کرد و اساساً روند انجام کارها را کندتر می‌کند، اما بر عملکرد اصلی آن‌ها تأثیری نخواهد داشت."

 

روز جمعه، "جان اف تفت" سفیر آمریکا در بیانیه کوتاهی "ناامیدی و اعتراض شدید" خود را ابراز کرد که یکی از بزرگ‌ترین اقدامات تلافی‌جویانه در دوران پس از جنگ سرد محسوب می‌شود.

 

در ماه اوت سال 1986، آمریکا "گنادی اف زاخاروف" فیزیکدان اهل شوروی و کارمندِ سازمان ملل متحد را به اتهام جاسوسی دستگیر کرد. یک هفته بعد، "نیکلاس سانی دانیلوف" خبرنگار آمریکایی روزنامه "News & World Report” در مسکو به اتهام جاسوسی دستگیر شد.

 

این وقایع آغازگر دوره شدیدی از اخراج‌ها بود: روس‌ها کارکنان آمریکایی مراکز دیپلماتیک را به 251 نفر (همان تعدادی که خود در آمریکا داشتند) کاهش دادند.

 

در سال 1992 و پس از فروپاشی اتحاد جوامع شوروی، با امضای معاهده‌ای جدید سهمیه‌بندی سخت‌گیرانه کارمندان کنار گذاشته شد. حال باید دید این اقدامات ادامه می‌یابد یا در همین نقطه متوقف می‌شود.

 

منبع: نیویورک‌تایمز

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠۵-١٣٩۶, ١٠:٢٠

   

پر مبحث ترین ها