سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دستور رهبر طالبان: جنگ با داعش متوقف شود

رهبر گروه شبه‌نظامی طالبان در افغانستان ظاهرا به نیروهایش دستور داده است تا از مبارزه با گروه داعش دست بکشند چرا که این دو گروه اهداف مشترکی دارند. این گروه‌ها از سال ۲۰۱۵ دشمن قسم خورده یکدیگر شدند.به گزارش ایسنا، شبکه "افغان وان تی‌وی" جمعه به نقل از منابع امنیتی ارشد گزارش داد، مولوی هیبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان ظاهرا با صدور دستورالعمل‌های جدید به شبه‌نظامیان طالبان دستور داده است که با نیروهای داعش مقابله نکنند.

این دو گروه از سوی کشورهای بسیاری به عنوان گروه‌های تروریستی شناخته می‌شوند. دستور جدید حدود ۱۰ روز پیش حین بازدید آخوندزاده از منطقه موسی قلعه، پایگاه قدرت طالبان در ولایت هلمند افغانستان مطرح شد. طبق گزارش‌ها، رهبر طالبان از سوی اعضای شورای رهبری موسوم به شورای کویته و "فرمانداران" انتصابی طالبان از سراسر افغانستان همراهی شده است.

اگر چنین اقدامی صحت داشته باشد، بیانگر تغییر ناگهانی روابط میان این دو گروه است که هر دو به کشتارهای جمعی، حملات علیه غیرنظامیان و وحشیگری شناخته می‌شوند.

در سال ۲۰۱۵ گزارش شد، طالبان و داعش علیه یکدیگر اعلام جنگ کرده‌اند و ظاهرا ابوبکر بغدادی، رهبر گروه تروریستی داعش ملا عمر، رهبر سابق طالبان را "احمق و نادان بی‌سواد" توصیف کرده بود. اگر دو گروه متحد شوند، چالشی جدی ائتلاف‌های ضد تروریستی بین‌المللی را در افغانستان جنگ‌زده تهدید می‌کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٧-١٣٩۶, ١٠:١٧

   

پر مبحث ترین ها