سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گزارش‌ نیویورک تایمز در مورد 'بدرفتاری' با سعد حریری در ریاض

بروز شده : ۵-١٠-١٣٩۶, ١٠:۵٣    نسخه چاپی    
به نوشته نیویورک تایمز، سعودی ها در نهایت متن یک استعفانامه آماده را به سعد حریری تحویل داده و از او خواسته اند تا آن را در تلویزیون عربستان بخواند. بی بی سی نوشت: روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با انتشار گزارش مفصلی در مورد "پشت پرده" اعلام استعفای یک ماه و نیم پیش سعد حریری نخست وزیر لبنان در ریاض، از "بدرفتاری" مسئولان عربستان سعودی با حریری خبر داده است.

نیویورک تایمز در گزارش خود تحت عنوان "علت اقامت عجیب سعد حریری در عربستان سعودی چه بود؟" آورده که اطلاعات حاکی از بدرفتاری با نخست وزیر لبنان را، بر مبنای گفتگو با حدود ده نفر از مقام های کشورهای غربی و منطقه و منتسبان سعد حریری به دست آورده، هرچند خود آقای حریری به درخواست های مکرر برای مصاحبه پاسخ نداده است.

حریری روز سوم نوامبر (۱۲ آبان) به ریاض پایتخت عربستان سعودی سفر کرد و یک روز بعد، ضمن انتقاد از نقش حکومت ایران و گروه حزب‌الله در لبنان، استعفا کرد. وی مدعی شد به خاطر "عدم احساس امنیت جانی" به کشورش بازنمی گردد، هرچند سرانجام در ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) به لبنان باز گشت.

در گزارش نیویورک تایمز آمده که نخست وزیر لبنان، در دومین روز اقامت خود در ریاض، در ساعت ۸ و نیم صبح به دربار سعودی احضار شده، در حالی که موضوع این ملاقات را نمی دانسته و حتی با تصور اینکه قرار است به همراه محمد بن سلمان برای گردش به خارج از شهر برود، شلوار جین و تی شرت به تن داشته.

این روزنامه نوشته به محض رسیدن نخست وزیر لبنان به دربار سعودی، موبایل های آقای حریری از او گرفته شد و همزمان، از تمام محافظان خود به جز یکی از آنها جدا شده است. سپس، ماموران امنیتی سعودی او را هل داده و مورد بی احترامی قرار داده اند.

به نوشته نیویورک تایمز، سعودی ها در نهایت متن یک استعفانامه آماده را به سعد حریری تحویل داده و از او خواسته اند تا آن را در تلویزیون عربستان بخواند.

این نشریه آمریکایی در ادامه آورده ظاهرا دلیل واقعی "احضار آقای حریری به پایتخت سعودی" عبارت بوده از واداشتن او به استعفا و انتقاد علنی از ایران، گویی او یک کارمند است و نه رئیس یک دولت مستقل".

نیویورک تایمز نوشت پیش از خواندن متن استعفانامه از تلویزیون، حتی به سعد حریری اجازه داده نشده که برای لباس عوض کردن به منزل متعلق به خود در ریاض برگردد و نخست وزیر لبنان ناچار شده از محافظانش بخواهد برای آوردن کت و شلوارش به این منزل بروند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١٠-١٣٩۶, ١٠:۵٣

   

پر مبحث ترین ها