سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله هاشمی: اداره تک جناحی کشور به صلاح نیست

بروز شده : ۴-١٠-١٣٩١, ١۴:۴۵    نسخه چاپی    
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اولین قدم در بازگشت تعادل به جامعه را برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و قانونی خواند و گفت: با تحقق این امر، همه نیروهای سیاسی فعال و مردم به نتیجه بیرون آمده از صندوق‌ها تمکین کرده و با همکاری و یاری‌رسانی به دولت، مشکلات و معضلات کشور به یاری خداوند برطرف خواهد شد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بيان اينكه حذف برخی گروهها با سلایق سیاسی مختلف هیچ‌گاه به صلاح کشور نبوده است اظهار داشت: راه درست اداره جامعه هم بازگشت به تعادل و پرهیز از حذف دلسوزان و وفاداران به انقلاب و قانون اساسی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله علی اکبرهاشمی رفسنجانی، وی در دیدار جمعی از اعضای انجمن اسلامی ادوار دانشگاه‌های تهران و تبریز، ارائه تحلیل درست و واقع‌بینانه از تحولات انقلاب اسلامی ایران را لازمه رسیدن به تصمیم صحیح برای ادامه راه نظام اسلامی خواند و با بیان نقش نیروهای مؤثر در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و پس از آن گفت: اگرچه نیروهای سیاسی با سلایق گوناگون در انقلاب نقشی مهم داشتند، اما ملات و مبنای اصلی شکل‌گیری انقلاب اسلامی علی‌رغم تفاوت‌های قومی و فرهنگی، عشق و علاقه عموم مردم به اسلام و مکتب اهل بیت(ع) و نیز انتظار پیشرفت و توسعه در جهان پُرشتاب معاصر بود و همین امر موجب جلوداری حوزه‌های علمیه و نیروهای مسلمان در مبارزات علیه شاه به رهبری امام راحل(ره) شد.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به ریزش‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و با بیان اینکه طبیعت انقلاب ها با افراط و تفریط عجین است، تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران نیز از این مقوله مبرّا نبود، چنان که با شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی ایران، بسیاری از گروه ها که با خواست مردم همراه نبودند و افکار افراطی داشتند، از صحنه حذف شدند.
وی در ادامه به وضع جامعه و فضای سیاسی کشور در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: جنگ تحمیلی موجب شد جناح‌های گوناگون حاضر در صحنه نظام اسلامی اختلاف‌ها را به حداقل برسانند و تحت رهبری حضرت امام(ره) به خوبی و با پیروزی از دفاع مقدس خارج شوند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به بروز اختلافات پس از پایان جنگ تحمیلی اشاره کرد و با اشاره به حساسیت اوضاع اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی کشور در آن مقطع گفت: بازسازی کشور و رفع محرومیت‌های جامعه ایجاب می‌کرد که از تمام نیروهای دلسوز کشور اعم از چپ و راست و تندرو و کندرو برای ساختن بنیان‌ها و تولید و اقتصاد کشور استفاده شود و این امر سبب شد، دولتی نسبتاً متعادل شکل بگیرد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این شبهه که چرا ریشه اختلاف، تضاد و انحراف از ابتدا در نظام جمهوری اسلامی خشکانده نشد؟ وجود اختلاف و تضاد را طبیعی و موجب پویایی جامعه خواند و تصریح کرد: در هیچ دوره از انقلاب و نظام اسلامی بنا نبود که نیروهایی که قصد خدمت داشتند، علی‌رغم اختلاف سلایق آرا حذف شوند، بلکه هنر حضرت امام و انقلابیون، حفظ همه نیروهای در صحنه بود مگر اینکه بر ضد انقلاب و نظام، دست به اسلحه ببرند و چنین شد که گروههایی نظیر منافقین و فدائیان خلق از صحنه انقلاب حذف و نیروهای چپ و راست و متعادل‌ها حفظ و با مدیریت بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب تا پایان دولت اصلاحات حفظ شدند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به نقش متعادل‌کننده حضرت امام و سپس رهبری معظم انقلاب میان نیروها و دلسوزان جامعه از جناح‌ها و سلایق گوناگون، حفظ تعادل و توازن میان نیروهای سیاسی را ضامن پویایی و رشد و پیشرفت کشور خواند و افزود: حذف برخی گروهها با سلایق سیاسی مختلف هیچ‌گاه به صلاح کشور نبوده و راه درست اداره جامعه هم بازگشت به تعادل و پرهیز از حذف دلسوزان و وفاداران به انقلاب و قانون اساسی است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حفظ نیروها و دلسوزان واقعی کشور از سلایق گوناگون را هنر اداره کشور خواند و گفت: راه درست و واقع‌بینانه این است که تعادل را به جامعه باز گردانیم و این امر شدنی و قابل تحقق است.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اولین قدم در بازگشت تعادل به جامعه را برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و قانونی خواند و گفت: با تحقق این امر، همه نیروهای سیاسی فعال و مردم به نتیجه بیرون آمده از صندوق‌ها تمکین کرده و با همکاری و یاری‌رسانی به دولت، مشکلات و معضلات کشور به یاری خداوند برطرف خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٠-١٣٩١, ١۴:۴۵

   

پر مبحث ترین ها