سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتشار گزارش احمد شهید درباره ایران

از جمله مواردی که گزارشگر ویژه سازمان ملل ذکر می‌کند‌اصلاح قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری، بخش‌هایی از منشور حقوق شهروندی پیشنهادی دولت در سال گذشته و تصویب اخیر یک کنوانسیون سازمان بین‌المللی کار است.
در گزارش جدید احمد شهید در حالی نسبت به وضعیت اقلیت‌ها ابراز نگرانی شده که وی چندی پیش با نمایندگان اقلیت‌های کشور دیدار و نسبت به وضعیت آنها ابراز رضایت کرده بود.

به گزارش فارس، احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران در آخرین گزارش خود بار دیگر ادعاهای تکراری علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرده است.

این ششمین گزارش احمد شهید درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران است که از سوی احمد شهید تنظیم و به نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و نیز وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران ارائه شده است.

در این گزارش ادعاهای گذشته احمد شهید مبنی بر نقض حقوق اقلیت‌ها و همجنس گرایان ذکر شده و ادعا کرده که مسائلی که توسط سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران مطرح شده بود هنوز ادامه دارد و در برخی موارد، با وجود پیشنهادات دولت و مجلس ایران، حتی به نظر می‌رسد وخیم‌تر شده باشد.

از جمله مواردی که گزارشگر ویژه سازمان ملل ذکر می‌کند‌اصلاح قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری، بخش‌هایی از منشور حقوق شهروندی پیشنهادی دولت در سال گذشته و تصویب اخیر یک کنوانسیون سازمان بین‌المللی کار است.

احمد شهید با اشاره به اینکه مقامات ایرانی اخیراً کوشیده‌اند تا با وی و با جامعه بین‌المللی گفت‌وگو کنند، ابراز امیدواری کرده است که در آینده این مقامات همکاری بیشتری با وی داشته باشند.

به گزارش فارس پیش نویس این گزارش در حالی منتشر شده که قرار است ماه آینده نشست بررسی دوره‌ای وضعیت حقوق بشر ایران در اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو سوییس برگزار شود.

احمد شهید در حالی از وضعیت اقلیت‌های ابراز نگرانی کرده که چندی پیش با نمایندگان اقلیت‌ها در ایران دیدار و ضمن گفت‌وگو با آنها نسبت به وضعیتشان اعلام رضایت کرده بود.

در واکنش به این گزارش بود که مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این گزارش یکجانبه و به دور از واقعیات است و بدون مقررات وظایف مربوط مامورین شورای حقوق بشر تدوین شده و نیز فاقد وجاهت قانونی لازم است.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد در تدوین این گزارش اراده‌ای فراتر و خارج از ساز و کارهای حقوق بشری سازمان ملل دخیل بوده یادآور شد: ما به عملکرد غیرمنصفانه و غیرعلمی گزارشگر به دلیل عدم رعایت اصول و موازین بین‌المللی تردید داریم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٧-١٣٩٣, ١۵:١٨

   

پر مبحث ترین ها