سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سیگنال مهم واشنگتن به میز مذاکرات هسته‌ای

من همواره بر این باور بوده‌ام که آمریکا مهم‌ترین شریک استراتژیک ایران در نظام بین الملل و ایران مهم‌ترین شریک منطقه‌ای استرتژیک آمریکا در نظم آینده جهانی خواهد بود.

یک کار‌شناس مسائل بین الملل درباره، خروج نام ایران و حزب‌الله از فهرست تهدیدات تروریستی علیه آمریکا گفت: منطق خردورزی سیاسی، ایجاب می‌کرد که ایالات متحده آمریکا در آستانه رسیدن به یک توافق احتمالی هسته‌ای با ایران و در پاسخ به کنش سناتورهایی آمریکایی که با کم تجربگی با موضوع پرونده هسته‌ای ایران برخورد کردند، سینگال مهمی را به طرف میز مذکرات ارسال کند که این‌‌ همان سیگنال بود.

تازه‌ترین برآورد جامعه اطلاعاتی آمریکا، به هیات منتخب کمیته نیروهای مسلح سنا که همه ساله تحت عنوان «ارزیابی تهدیدات جهانی توسط مدیر اطلاعات آمریکا» منتشر می‌شود، نام ایران و حزب‌الله لبنان را از فهرست تهدیدات «تروریستی» علیه آمریکا حذف کرده است.

مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه درباره این اقدام جامعه اطلاعاتی آمریکا در گفت‌و‌گو با فرارو گفت: تمام پیشرانه‌ها و سیگنال‌های لایه‌های گوناگون حیاتی بشری و نشانه‌ها و پیشرانه‌های موثر درباره آینده، حکایت از آن دارد که نظام بین الملل برای رسیدن به یک نظم مستحکم جهانی در آینده به ویژه آینده میانی و دراز مدت، به اقتدار ایران در «نوهارتلند» یعنی فلات ایران و خلیج فارس نیاز دارد.

وی افزود: از این جهت باید بر این نکته پای فشرد که اساسا ایران نیز باید در چارچوب این معنا واقعیت‌های نظم جدید جهانی را پذیرا و تلاش داشته باشد این نظم را در هیبت نگرش‌های خود مدیریت کند.

مطهرنیا ادامه داد: البته این تجدید نظر در فهرست تهدیدات تروریستی علیه آمریکا نشان داد ایران هم بر آن است در حیات آینده خود در چارچوب تعامل سازنده وارد منطق همکاری شود.

این کار‌شناس مسائل بین الملل تصریح کرد: تحرک ایالات متحده آمریکا هم نشان داد که آمریکا به رهبری باراک اوباما پذیرفته است که ایران به تعامل نقادانه می‌اندیشد و وجهه تعاملی کار را در نظر می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: از این رو بر این نکته تاکید دارم که اقدام ایالات متحده آمریکا در حذف نام جمهوری اسلامی ایران از فهرست تهدیدات تروریستی علیه آمریکا به همراه حزب الله لبنان از یک منطق خردورزانه برخوردار بوده است.

مطهرنیا افزود: بر اساس این منطق خردورزی سیاسی یعنی تعقل معطوف به آینده، ایجاب می‌کرد که ایالات متحده آمریکا در آستانه رسیدن به یک توافق احتمالی هسته‌ای با ایران و در پاسخ به کنش سناتورهای آمریکایی که با کم تجربگی با موضوع پرونده هسته‌ای ایران برخورد کردند، سینگال مهمی را به طرف میز مذکرات ارسال کند که این اقدام‌‌ همان سیگنال بود.

وی ادامه داد: ابرهای تیره‌ای که از کنگره به سمت میز مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ هدایت شده بود، هم اکنون از طرف دولت آمریکا با سپر دفاعی معناداری روبرو شده است.

مطهرنیا تصریح کرد: آنچه که جامعه اطلاعاتی آمریکا اشاره کرده است و از سوی دیگر محصول این جامعه یعنی خارج کردن جمهوری اسلامی ایران حزب الله به عنوان بازوی نظامی تفکر انقلابی ایران در جغرافیای خاورمیانه و فلسطین یک تحرک معنادار از طرف دولت اوباما بود و نه تنها گامی در جهت عادی سازی روابط بلکه گامی محکمی در پاسخ به نئوکان‌های دلواپس آمریکایی است.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: من همواره بر این باور بوده‌ام که آمریکا مهم‌ترین شریک استراتژیک ایران در نظام بین الملل و ایران مهم‌ترین شریک منطقه‌ای استرتژیک آمریکا در نظم آینده جهانی خواهد بود.

وی افزود: این منطق اگر چه ممکن است از سوی رادیکالیسم موجود در ساختار قدرت دو کشور پذیرفته نشود اما واقعیتی است که از بافت موقعیتی جهان امروز و آینده جهان بر اختیار قدرت هر دو کشور تحمیل خواهد شد.

مطهرنیا در خاتمه گفت: نوع بازیگری ایالات متحده آمریکا و ایران و انواع مختلف کنشگران پیرامونی نشان داده است که خردورزی سیاسی معطوف به آینده و مدیریت آینده تحرکات استراتژیک اگر منطبق بر منافع ملی هر دو کشور و صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی باشد به این سمت می‌رود که آنچه «نوهارتلند» یعنی فلات ایران و خلیج فارس خوانده‌ام، جغرافیایی مفصلی نظم آینده جهانی خواهد بود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١٢-١٣٩٣, ٢٢:٣۶

   

پر مبحث ترین ها