سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تبریک ظریف به الجبیر در بحبوحه اوج گیری تنش ها میان ایران و عربستان

فرانس پرس نوشت: رسانه های ایرانی جمعه گزارش دادند محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به عادل عبدالجبیر همتای جدید سعودی خود در بحبوحه تنش های بین دو کشور به ویژه در خصوص یمن ،تبریک گفت .

 

به گزارش «انتخاب»، بنابراعلام رسانه ها « ظریف به جبیر تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد « روابط بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی سعودی در مسئولیت جدید او گسترش یابد.»

جبیر که تاکنون سفیر عربستان در واشنگتن بوده چهارشنبه به جای شاهزاده سعود الفیصل که سمت وزارت امور خارجه را از 40 سال پیش در اختیار داشت ،‌سکان دیپلماسی سعودی را به دست گرفت.

تنش بین تهران و ریاض به تازگی افزایش یافته است . ایران و عربستان درباره بحران یمن و همچنین در خصوص اوضاع سوریه و عراق ، لبنان و بحرین با هم اختلاف نظر دارند.

ایران ، قدرت شیعه از حوثی های یمن حمایت می کند و بمباران های ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی و کشورهای سنی علیه یمن را به شدت محکوم می کند.

تهران همواره اعطای کمک تدارکاتی به حوثی ها را تکذیب کرده است.

عربستان سعودی و متحدان این کشور خواستار آن هستند هرگونه گفتگو برای حل وفصل بحران یمن در ریاض برگزار شود و درخواست های تهران را برای آغاز گفتگوهای بین المللی را خارج از مدار عربستان سعودی رد می کنند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٢-١٣٩۴, ٢٢:٣٧

   

پر مبحث ترین ها