سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مهره پنهان دموکرات‌ها در انتخابات 2016

بازی در اردوگاه دموکرات‌ها پیچیده شد. درحالی‌که همگان یک بازی راحت برای هیلاری کلینتون تصور می‌کردند که بدون هیچ مانعی در حال حرکت به سمت انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2016 است، زمزمه‌های حضور جو بایدن در این انتخابات بازی را در حزب دموکرات پیچیده کرده است. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در حال بررسی تشکیل یک کمپین برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 این کشور است.

 

در این‌باره گفته می‌شود «جو بایدن»، معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا با برقراری تماس با رهبران دموکرات و اهداکنندگان مالی، تمایل خود را به نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نشان داده است.

این رهبران و اهداکنندگانی که بایدن با آنها تماس گرفته است، تاکنون از هیلاری کلینتون که یکی از نامزدهای این انتخابات است حمایت نکرده‌اند و نسبت به پیروزی وی و موفقیت کمپین انتخاباتی‌اش مطمئن نیستند و شک دارند. شایع شده است بایدن به خاطر فرزند درگذشته‌اش، مایل به حضور در انتخابات شده است.

روزنامه نیویورک تایمز می‌نویسد: بایدن در لحظات آخری که بر بستر مرگ پسرش حاضر شده، به فرزندش قول داده تا در انتخابات حضور پیدا کرده و کاخ سفیدنشین شود.

در این‌باره فاش شده است معاون اوباما قبلا نشست‌هایی را در خانه خود برگزار کرده و درباره به چالش کشیدن کمپین‌های هیلاری کلینتون در آیوا و نیوهمپشایر با دوستان، خانواده و اهداکنندگان مالی گفت‌وگو کرده است.

در صورتی که ورود بایدن به این انتخابات و نامزدی‌اش محرز شود، وی تهدیدی جدی برای کلینتون خواهد بود که تاکنون پیشروی دموکرات‌ها بوده است. اگرچه هیلاری کلینتون در آغاز کمپین انتخاباتی خوب پیش رفته اما اخیرا سیر نزولی خود را طی می‌کند و علتش انتشار اخبار نامطلوب همچون استفاده از ایمیل شخصی حین فعالیت در سمت وزیر امور خارجه است. براساس نتایج یک نظرسنجی جدید، 57 درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کردند هیلاری کلینتون آنقدرها هم که باید صادق نبوده و 52 درصد هم گفتند وی اهمیتی به نیازها یا مشکلات نمی‌دهد اما در عوض نظرسنجی که درباره بایدن صورت گرفت، مشخص کرد میزان محبوبیت وی در هفت سال اخیر 49 درصد شده و 58 درصد هم می‌گویند بایدن به وضعیت مردم آمریکا اهمیت می‌دهد.

مشکلات جو بایدن
برخی اعتقاد دارند حضور جو بایدن در انتخابات به سادگی میسر نمی‌شود. این دسته اعتقاد دارند اگر بایدن حضور خود را در انتخابات نهایی کند، برای تامین مالی کمپین‌های خود از هیلاری کلینتون بسیار عقب‌تر است. هیلاری کلینتون تاکنون توانسته میلیون‌ها دلار برای کمپین‌های انتخاباتی خود به‌دست آورد. افزون بر این در داخل حزب کسانی هستند که از حضور یک زن در انتخابات، بیش از حضور یک مرد دفاع می‌کنند. این دسته می‌گویند حضور یک زن در انتخابات موجب می‌شود، دموکرات‌ها یک قدم بیشتر به پیروزی نزدیک شوند.

همزمان عده دیگری نیز از زاویه دیگری مخالف حضور بایدن در انتخابات هستند. این دسته سن و سال بالای بایدن را مهم‌ترین عامل برای حمایت نکردن از وی اعلام کرده‌اند. بایدن در حال حاضر 72 ساله است و ممکن است وی نتواند در کمپین‌های انتخاباتی خود شور و شوق لازم را به‌وجود آورد.

یکی از دموکرات‌ها که خواست نامش فاش نشود،در گفت‌وگو با روزنامه نیویورک‌تایمز می‌گوید: بایدن دوستانی دارد که قصد کمک مالی به وی را دارند. آنها متمول هستند و می‌توانند وی را حمایت کنند اما آنها در واقع با این کار قصد دارند بایدن را به درون چاه تاریکی بیندازند که سالم بیرون‌آمدن از آن سخت خواهد بود.

پیش از این گفته می‌شد که مهم‌ترین رقیب هیلاری کلینتون بابی سندرز خواهد بود. او در طیف سوسیالیست‌های دموکرات‌ها حامیان فراوانی دارد. در مقابل، بانوی نخست سابق ایالات متحده در جبهه لیبرال‌ها از حمایت خوبی برخوردار است. با این وجود گفته می‌شود آمار خوب هیلاری کلینتون در نظرسنجی‌ها ورق را در پایان این ماراتن به سود او برخواهد گرداند.

حضور جو بایدن اما معمای پیچیده‌ای شده است که دموکرات‌ها ممکن است در آینده‌ای نزدیک با آن بیشتر دست و پنجه نرم کنند.

 

منبع: دنیای اقتصاد

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠۵-١٣٩۴, ١٠:٢٣

   

پر مبحث ترین ها