سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

المانیتور: ورود مرد کهنه کار عرصه سیاسی ایران به انتخابات های اسفندماه

آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با مقامات حزب تازه تأسیس اصلاح طلب "اتحاد ملت ایران اسلامی" دیدگاه های خود را درباره انتخابات آینده مجلس و نقش مهم احزاب سیاسی تشریح کرد.

المانیتور نوشت: آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با مقامات حزب تازه تأسیس اصلاح طلب "اتحاد ملت ایران اسلامی" دیدگاه های خود را درباره انتخابات آینده مجلس و نقش مهم احزاب سیاسی تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری «تیک»، احزاب سیاسی از اهمیت خاصی برخوردارند چون یکی از مشکلات گروه های سیاسی در ایران این است که هیچ حزب سیاسی رسمی در کشور وجود ندارد و جناح ها و گروه های مختلف سیاسی از انسجام لازم برخوردار نیستند و در نتیجه در اغلب موارد برای به دست آوردن جلب آراء مردم، ناگزیرند به شخصیت های صاحب نام متوسل شوند.

با در نظر گرفتن به حاشیه رانده شدن سیاسی چهره های اصلی دولت اصلاحات، نقش احزاب به ویژه برای کسانی که در جناح میانه رو قرار دارند، از اهمیت خاصی در انتخابات آتی پارلمان برخوردار است.

رفسنجانی با به کار بردن واژه اعتدال که شعار حسن روحانی رئیس جمهور ایران است، گفت مردم به ویژه جوانان و زنان و قشر تحصیل کرده به طور اخص آماده اند برای نهادینه شدن میانه روی در کشور، وارد عرصه انتخابات شوند.

وی گفت از زمان پیروزی انقلاب به این طرف، تندروها همواره بر سر راه رشد احزاب، مانع ایجاد کرده اند. اکنون نیز آن ها تلاش می کنند تا برای احزاب، مانع ایجاد کنند.

اقبال سیاسی رفسنجانی از زمان انقلاب اسلامی سال 1979 تاکنون فراز و نشیب های بسیاری داشته است. رئیس جمهور پیشین و یکی از افراد نزدیک به آیت الله {امام} خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، همچون گذشته به عنوان یکی از ستون های نظام محسوب می شود.

در دوره اصلاحات و سپس محمود احمدی نژاد، نفوذ سیاسی رفسنجانی رو به افول گذاشت اما این سیاستمدار سالخورده نقش مهمی در پیروزی آقای حسن روحانی در انتخابات سال 2013 ایفا کرد و تلاش می کند در انتخابات پارلمانی سال 2016 نیز نفوذ خود را حفظ کند.

چنین به نظر می رسد که هم اصلاح طلبان و هم میانه روها تلاش می کنند تا احزاب سیاسی تقویت شوند. در پی سخنان رفسنجانی، غلامحسین کرباسچی دبیر کمیته اجرایی حزب سازندگی، که یکی از از اعضای کابینه آقای رفسنجانی در دوران ریاست جمهوری وی آن را تأسیس کرد، درباره اهمیت احزاب سیاسی سخن گفت. کرباسچی در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی که وابسته به دولت است، در این باره به ا‌ظهار نظر پرداخته است.

کرباسچی در این مصاحبه از مشکلاتی که دولت احمدی نژاد برای احزاب سیاسی که با دولت همسو نبودند به وجود آورد، سخن گفت. وی گفت بدون احزاب و سازمان های سیاسی قوی که برای مسایل و مشکلات کشور برنامه دارند و باید بر عملکرد دولت نظارت داشته باشند، دمکراسی برقرار نخواهد شد.

کرباسچی در اشاره به انتخابات گذشته ریاست جمهوری که آقای روحانی در آن پیروز شد گفت مشخص است که اگر اصلاح طلبان وآقای رفسنجانی با هم متحد نشده بودند، نتیجه انتخابات با آنچه اتفاق افتاد تفاوت می کرد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠۶-١٣٩۴, ١٠:۵۶

   

پر مبحث ترین ها