سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اولین مناظره هیلاری / تصویر

اولین مناظره انتخاباتی امیدهای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا در شهر لاس وگاس در ایالت نوادا برگزار شده است.
هیلاری کلینتون امید اصلی این میدان، گفت که افزایش دستمزدها یکی از اصول مبارزات انتخاباتی اوست و قول داد مالیات طبقه کارمند و کارگر را کاهش دهد.

رقیب اصلی او برنی سندرس، سناتور اهل ورمانت، به یک درصد پردرآمدترین طبقه جامعه آمریکا حمله کرد و گفت که سرمایه گذاری در اشتغال و آموزش، و نه زندان های تازه، اولویت او خواهد بود.

مارتین اومالی فرماندار سابق مریلند، جیم وب سناتور سابق از ویرجینیا و لینکلن چیفی سناتور سابق رود آیلند سه امید دیگر این رقابت هستند که تلاش کردند با درخشش در این مناظره، جانی به مبارزات خود ببخشند.

گفته می شود که جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا همچنان در حال سبک و سنگین کردن شرکت در این فرآیند است.

در شروع مناظره نامزدها درباره قوانین مالکیت سلاح و بررسی سابقه افراد پیش از خریداری اسلحه دستی، برای کاهش خشونت، بحث کردند. اختلاف نظر زیادی میان دو نامزد پیشتاز - کلینتون و سندرس - در این مورد بروز کرد.

نامزدها همچنین بخش مهمی از مناظره را صرف بحث درباره سیاست خارجی به خصوص چگونگی مهار بحران سوریه کردند؛ از جمله مداخله نظامی روسیه در سوریه.

برنی سندرس پیش بینی کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از این مداخله پشیمان خواهد شد.

مهاجرت، بیمه همگانی، برنامه های جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا و سرنوشت ادوارد اسنودن - که برنامه های جاسوسی از شهروندان را فاش کرد و به روسیه پناهنده شد - از دیگر مسائل مورد بحث بود. برنی سندرس و جیم وب گفتند که خوشحالند آقای اسنودن ابعاد تجسس از زندگی شهروندان را فاش کرده است هرچند وظیفه دادگاه است به اتهامات او به عنوان افشاگر اسناد محرمانه رسیدگی کند.

لحظات دیدنی مناظره:
  • بزرگترین تشویق حضار برای نامزدها زمانی بود که سندرس گفت که کشور از بحث درباره ای میل های کلینتون "خسته شده" و این بحث باید پایان یابد تا به مسائل جدی کشور رسیدگی شود
  • هیلاری کلینتون و برنی سندرس درباره ارزش های نظام سرمایه داری بحث کردند. کلینتون ضمن اذعان به ضعف ها و "انباشت ثروت" در دست عده ای معدود گفت که "اشتباهی بزرگ" خواهد بود اگر کشور این نظام را رها کند
  •  کلینتون در واکنش به اینکه همواره جانب مصلحت سیاسی را نگه می دارد گفت:‌ "من یک پیشرو هستم که از عهده کارها برمی آید"
  • نامزدها توافق نظر داشتند که انرژی اتمی و ناآرامی ها در خاورمیانه بزرگترین چالش های امنیتی برای آمریکا هستند
  • اظهار نظر کلینتون که به شوخی گفت ایران و جمهوری خواهان را از مشکلات کشور می داند با تشویق روبرو شد
وزیر خارجه سابق آمریکا سعی کرد با به نمایش گذاشتن ترکیبی از تسلط بر سیاست خارجی و وجهه ای دوستانه موقعیت خود را مستحکم کند.

برای برنی سندرس، رقیب اصلی او، که در میان جناح لیبرال تر حزبش محبوبیت دارد، این مناظره فرصتی برای معرفی به مخاطبانی در سطح وسیع تر و ملی بود.

میزان حمایت از کلینتون - که از دیرباز امید اصلی این میدان به حساب می آمده - اخیرا در خلال سوالاتی که در مورد قابلیت اعتماد به او مطرح است افت کرده.

او از جمله به دلیل استفاده از یک حساب ای میل شخصی در دوره زمامداری وزارت خارجه - در چهار سال اول ریاست جمهوری باراک اوباما - مورد انتقاد قرار داشته. او تحت فشار افکار عمومی گفته است که استفاده از حساب شخصی اشتباه بوده است.

بعضی جمهوری خواهان می گویند که خانم کلینتون با استفاده از چنین حسابی، اطلاعات محرمانه را در معرض خطر افشا قرار داده است؛‌ اتهامی که او تکذیب می کند.

به علاوه در روز ۲۲ اکتبر، او باید در برابر یک هیات تحقیقات کنگره برای پاسخگویی به سوالاتی در مورد حمله سال ۲۰۱۲ به سفارت آمریکا در شهر بنغازی لیبی که به مرگ سفیر آمریکا و سه آمریکایی دیگر منجر شد حاضر شود.

منتقدان می گویند که کلینتون در دوران وزارتش باید برای تامین امنیت این افراد بیشتر تلاش می کرد.

تحلیلگران می گویند خانم کلینتون باید این برداشت را که بیش از حد خشک و سیاسی است با ارائه عملکردی خودجوش و صمیمانه تر برطرف کند.

سندرس،‌ سناتور ورمانت، که خود را یک دموکرات سوسیالیست می خواند، با پیام عدالت اقتصادی بیشتر برای طبقه کارمند و کارگر، در ماه های اخیر گروه های بزرگی را به خود جلب کرده است.

او در نظرسنجی های ایالت های حساس نیو همشایر و آیووا که رای گیری مرحله مقدماتی در آنها زودتر از سایر ایالات انجام می شود پیشتاز بوده است.

با این حال خانم کلینتون در بسیاری از ایالت جنوبی مثل کارولینای جنوبی و نوادا که در انتخابات سراسری تعیین کننده به حساب می آیند پیشتاز است.

سندرس در میان رای دهندگان متمول و سفیدپوست حزب دموکرات محبوبیت دارد اما هنوز در میان سیاهپوستان و لاتین تبارها - که از حامیان مهم حزب دموکرات هستند - جا باز نکرده.
(تصاویر) هیلاری کلینتون در اولین مناظره
(تصاویر) هیلاری کلینتون در اولین مناظره
(تصاویر) هیلاری کلینتون در اولین مناظره
(تصاویر) هیلاری کلینتون در اولین مناظره
(تصاویر) هیلاری کلینتون در اولین مناظره
(تصاویر) هیلاری کلینتون در اولین مناظره
(تصاویر) هیلاری کلینتون در اولین مناظره
(تصاویر) هیلاری کلینتون در اولین مناظره
(تصاویر) هیلاری کلینتون در اولین مناظره
(تصاویر) هیلاری کلینتون در اولین مناظره
(تصاویر) هیلاری کلینتون در اولین مناظره
(تصاویر) هیلاری کلینتون در اولین مناظره
(تصاویر) هیلاری کلینتون در اولین مناظره
منبع: بی بی سی
telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٧-١٣٩۴, ١٢:٣١

   

پر مبحث ترین ها