سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

14 کشته و 17 زخمی در تیراندازی دیوانه‌وار در کالیفرنیا

پلیس کالیفرنیا از کشته شدن دو تن از مظنون تیراندازی در سن برناردینو خبر داد.


افراد مسلح ناشناس در حمله‌ای که رسانه‌های آمریکایی با تعبیر «تیراندازی دیوانه‌وار» از آن یاد کرده‌اند، حداقل 14 نفر را کشته و 17 نفر دیگر را زخمی کردند و از محل حادثه گریختند؛ حادثه‌ای که با واکنش مسئولان ارشد آمریکا همراه شده و بسیج سریع صدها پلیس و نیروی امنیتی برای شناسایی و دستگیری عاملان این حادثه را در پی داشته است.

به گزارش «تابناک»؛ تیراندازی در سالن کنفرانس یک مرکز خدمات اجتماعی واقع در سان برناردینو کالیفرنیا -در منطقه شرقی لس آنجلس- منجر به کشته شدن 14 نفر و زخمی شدن 17 نفر دیگر از مردم حاضر در این مرکز شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد حال برخی مجروحان وخیم است و احتمال افزایش شمار کشته شدگان وجود دارد.


پلیس شهر سن برناردینو آمریکا اعلام کرد یک تا سه نفر در این حادثه اقدام به تیراندازی کرده‌اند تا این لحظه هیچ‌کدام دستگیر نشده‌اند اما عملیات گسترده‌ای برای شناسایی و دستگیری عاملان این جادثه آغاز شده اند. برخی اخبار حکایت از آن دارد که یکی از عاملان این حادثه لباس نظامی بر تن داشته و احتمالاً با خودروی شاسی بلند سیاه رنگ از محل حادثه گریخته‌اند.

همزمان صدها خودروی پلیس محدوده‌ای وسیع را محاصره کرده‌اند و نیروهای ویژه پلیس آمریکا موسوم به SWAT در این منطقه حضور یافته‌اند. این تمهیدات امنیتی همزمان با انتشار جزئیاتی از حادثه توسط پلیس تشدید شد که تاکید داشت، عاملان این حادثه کاملاً مسلح بوده و ظاهراً جلیقه ضدگلوله بر تن داشته‌اند.


هنوز خبر قطعی درباره انگیزه ضاربان و احتمال تروریستی بودن این حادثه منتشر نشده است. جان مک ماهون رئیس پلیس شهر سن برناردینو آمریکا نیز اعلام کرد: «ما انگیزه عاملان این حوادث را نمی‌دانیم و در حال حاضر نمی‌توان گفت که این حادثه تروریستی بوده است یا نه».

رییس پلیس سن برناردینو آمریکا تاکید کرد: «عملیات جستجو در ساختمان محل تیراندازی در سن برناردینو ادامه دارد. به این علت که مظنونان احتمالا متواری شده اند ما شماری از ساختمان های دولتی را در منطقه بسته ایم. حضور نیروهای پلیس در مکانهای مهم از جمله بیمارستان ها و مدارس افزایش یافته است. صدها نفر که در این حادثه جان بدر بردند به منطقه ای امن منتقل شده است و مصاحبه با آنها درباره حادثه آغاز شده است.»


وی درباره جزئیاتی که تاکنون از این حادثه مشخص شده، گفت: «اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که عاملان تیراندازی از پیش برای این اقدام آماده شده بودند. تجهیزات و سلاحهایی که داشتند نشان می دهد که از پیش تدارک دیده بودند. آنها تفنگ های بزرگ داشتند نه سلاح کمری. ما در حال حاضر نمی دانیم دقیقا چه سلاحی داشتند ما در حال حاضر هیچ سلاحی نیز از آنها به دست نیاورده ایم.»

پلیس کالیفرنیا از کشته شدن دو تن از مظنون تیراندازی در سن برناردینو خبر داد. یکی از دو مظنون کشته شده مرد و دیگری زن بوده است ظاهراً مظنون سوم نیز متواری است. مطابق با تصاویر زنده‌ شبکه‌های تلویزیونی آمریکا، نیروهای ویژه پلیس ابتدا یک خودروی شاسی‌بلند سیاه رنگ را از چند جهت محاصره کرد و سپس یک منطقه مسکونی را محاصره کرده است.


رئیس جمهور آمریکا در واکنش به این حادثه از عباراتی استفاده کرد که رد روشنی از یک حمله تروریستی در آن مشهود نبود. باراک اوباما گفت: «یک چیز معلوم است، اینکه ما در این کشور تیراندازی های مکرر جمعی داریم که در هیچ جای دیگر جهان نمونه ندارد. گام هایی هست که می‌توانیم برداریم، نه اینکه بتوانیم از همه این حوادث جلوگیری کنیم، بلکه اطمینان حاصل کنیم کمتر اتفاق می افتند.»

رییس جمهور آمریکا همچنین در گفتگویی با سی بی اس درباره حادثه تیراندازی کالیفرنیا گفت: «ما هنوز اطلاعات زیادی درباره این تیراندازی نداریم. نیروهای پلیس فدرال در حال حمایت از نیروهای پلیس محلی برای حل و فصل این ماجرا هستند. به نظر می رسد که این حادثه چندین تلفات داشته است. ما با قربانیان این حادثه و نیز خانواده های آنها همدردی می کنیم. چیزی که ما می دانیم تیراندازی ها در آمریکا تبدیل به روندی شده است که ما در کشورهای دیگر شاهد آن نیستیم و تنها در آمریکا چنین چیزی روی می دهد. به طور قطع اقداماتی وجود دارد که ما می توانیم برای جلوگیری از این گونه حوادث صورت دهیم که از جمله آنها تغییر قوانین مربوط به حمل سلاح است و بررسی های دقیق تر مربوط به سابقه افراد است.»

وی ادامه داد: «ما درباره افراد قوانین منع سوار شدن بر هواپیما داریم اما همین افراد می توانند سلاح به دست بگیرند و در خیابانهای آمریکا تیراندازی کنند و ما هیچ کاری نمی توانیم در برابر آنها صورت دهیم. این قوانینی است که باید تغییر کند. من امیدوارم که بتوانیم این تیراندازی ها را متوقف کنیم. ما درباره این حادثه هنوز اطلاعات زیادی نداریم با این حال می دانیم که اقداماتی هست که می توانیم برای افزایش امنیت مردم آمریکا صورت دهیم. ما باید در سطح هر دو حزب اصلی آمریکا و نیز در همه سطوح دولتی برای حل این مشکل اقدام کنیم. چرا که این حملات به این شکل و با این تناوب تنها درآمریکا روی می دهد.»

جری براون فرماندر ایالت کالیفرنیا نیز ضمن همدردی با قربانیان حادثه و بستگان آنها و همه کسانی که از حادثه متاثر شده اند گفت که کالیفرنیا از هیچ تلاشی برای به مجازات رساندن مسببان فروگذار نخواهد کرد. پرچم ها در مجلس ایالتی کالیفرنیا به حال نیمه برافراشته در آمده است.

این تیراندازی کمتر یک هفته بعد از تیراندازی در یک کلینیک تنظیم خانواده در کلرادو اسپرینگز که طی آن حادثه ۳ نفر کشته و ۹ نفر زخمی شدند، روی می‌دهد. مهاجم آن حادثه دستگیر شد و ظاهرا انگیزه شان مخالفت با سقط جنین بوده است. مقامات امنیتی آمریکا، از حادثه کلرادو اسپرینگز با تعبیر «تروریسم داخلی» یاد کرده بودند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٩-١٣٩۴, ٠٨:۵٩

   

پر مبحث ترین ها