سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایندیپندنت: اوباما مصمم به انتشار بخش‌هایی از گزارش 11 سپتامبر است

بروز شده : ٧-٠٢-١٣٩۵, ٢٢:۵٠    نسخه چاپی    
ایندیپندنت عنوان كرد: گراهام روز یكشنبه به ' ان بی سی' گفت :' من امیدوارم این تصمیم به نفع مردم آمریكا باشد و به انتشار اسناد یادشده منجر شود. مهم‌ترین سؤال داده نشده در مورد یازدهم سپتامبر این است كه آیا 19 نفری كه درگیر این حمله بودند، به‌تنهایی این حمله بسیار پیچیده را طراحی كردند یا اینكه به آنها كمك شده است.'


تارنمای ایندیپندنت در گزارشی عنوان كرد كه دولت اوباما درصدد است گزارش محرمانه 28 صفحه‌ای مربوط به حوادث یازده سپتامبر و یا حداقل بخش هایی از آن را تا ماه ژوئن منتشر كند.

به گزارش ایرنا، ایندیپندنت در این گزارش نوشت: این گمانی زنی وجود دارد كه این اسناد می‌تواند سئوالاتی را در مورد حمایت احتمالی برخی از مقامات سعودی از حمله یازدهم سپتامبر 2001 ایجاد كند.

این نشریه افزود: رئیس سابق یك كمیته دوحزبی كه درباره حملات یازدهم سپتامبر كه منجر به كشتن شدن 3 هزار نفر شد، تحقیق كرده است، می‌گوید: 'بر این باور هستم كه دولت اوباما احتمالاً تا ماه ژوئن در مورد این مساله تصمیم‌گیری خواهد كرد.'

ایندیپندنت اضافه كرد: اسناد منتشر نشده كه در یك اتاق امن در زیرزمین ساختمان كنگره در واشنگتن نگهداری می‌شود، حاوی اطلاعاتی از تحقیق مشترك كنگره درباره منابع خاص حمایت خارجی از برخی هواپیماربایان یازده سپتامبر است.

این نشریه نوشت: 'گراهام'، سناتور سابق دموكرات می‌گوید، یك مقام دولتی به او گفته است مقامات اطلاعاتی در چند هفته آینده تصمیم می‌گیرند بخش‌هایی از این اسناد را منتشر كنند یا نه. و افشای این اسناد در حالی‌ می‌تواند اتفاق افتد كه روابط آمریكا با متحد دیرپایش عربستان دچار تنش است.

ایندیپندنت عنوان كرد: گراهام روز یكشنبه به ' ان بی سی' گفت :' من امیدوارم این تصمیم به نفع مردم آمریكا باشد و به انتشار اسناد یادشده منجر شود. مهم‌ترین سؤال داده نشده در مورد یازدهم سپتامبر این است كه آیا 19 نفری كه درگیر این حمله بودند، به‌تنهایی این حمله بسیار پیچیده را طراحی كردند یا اینكه به آنها كمك شده است.'

این نشریه افزود: 'تیم روئمر' كه عضو كمیته مشترك كنگره و نیز كمیسیون تحقیق یازدهم سپتامبر بوده و به گزارش محرمانه یادشده دسترسی داشته می‌گوید: این گزارش 28 صفحه‌ای، ' گزارش اولیه پلیس ' بوده است.

ایندیپندنت نوشت: به گفته تیم روئمر ، 'در این گزارش به وجود سرنخ‌هایی اشاره و ادعاهایی مطرح‌ شده است. این گزارش همچنین شامل اظهارات شاهدان و شواهدی در مورد هواپیماربایان و نیز افرادی است كه به آنها ملاقات داشته‌اند.'

به نوشته این نشریه، پانزده تن از نوزده هواپیماربای حملات یازده سپتامبر شهروند عربستان بودند و دولت سعودی همواره حمایت از عاملان حملات را انكار كرده است و گزارش رسمی دولت آمریكا نیز این انكار سعودی‌ها را تایید می‌كند. از قضا، سعودی‌ها مدت‌ها گفته‌اند از انتشار این اسناد طبقه‌بندی‌شده استقبال می‌كنند چرا كه 'این اجازه را به آنها می‌دهد كه به هر اتهامی به‌روشنی و با شیوه قابل‌اعتماد پاسخ دهند'.

ایندیپندنت افزود: اما انتشار بالقوه این اسناد در زمانی اتفاق می‌افتد كه تنش در رابطه دو كشور كم نیست. سعودی‌ها معتقدند آمریكا برای عقب راندن ایران در خاورمیانه به‌ویژه در سوریه به‌ اندازه كافی كار نكرده است.

این نشریه اضافه كرد: سعودی‌ها همچنین نگران تصویب لایحه‌ای در كنگره آمریكا هستند كه راه را برای طلب خسارت خانواده قربانیان یازده سپتامبر از مقامات، بانك‌ها و مراكز خیریه سعودی باز می‌كند.

ایندیپندنت افزود: اما تاكنون تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه به دلیل قانون سال 1976 كه شهروندان خارجی از چنین تعقیبات قضایی مصون می‌سازد، متوقف ‌شده است..

به نوشته این نشریه، اما لایحه كنگره كه با هدف شفاف‌سازی این موضوع تدوین‌ شده است، بر این امر تصریح می كند كه مصونیت اعطایی به اتباع خارجی براساس قانون نباید در همه پرونده‌ها ازجمله درباره كشورهای مقصر در حملات تروریستی كه آمریكایی‌ها را در خاك امریكا می‌كشد، اعمال شود.

ایندیپندنت نوشت: 'بن رودز' معاون مشاور امنیت ملی باراك اوباما گفته است كه رییس جمهوری آمریكا از مدیر اطلاعات ملی این كشور خواسته است با بررسی گزارش 28 صفحه‌ای مذكور در مورد احتمال رفع طبقه‌بندی این گزارش نظرش را بدهد.

گفتنی است عربستان سعودی به دولت اوباما و نمایندگان كنگره آمریكا هشدار داده است در صورت تصویب لایحه مربوط به حملات 11 سپتامبر 2001 كه براساس آن دولت سعودی می تواند در دادگاه‌های آمریكا مسئول این حملات خوانده شود، صدها میلیارد دلار از اوراق بهادار امریكا را می‌فروشد.


منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٢-١٣٩۵, ٢٢:۵٠

   

پر مبحث ترین ها