19 دی: رئیس انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم در نامه‌ای به رهبر کاتولیک‌های جهان، گفت: از جنابعالی انتظار دارد توهین به پیامبر گرامی اسلام(ص) را محکوم نمایید.

آیت الله ابوالقاسم علیدوست در نامه‌ای خطاب به پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان خطاب به ایشان خاطرنشان کرد: از حضرتعالی به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان انتظار دارد، با توجه به تعالیم الهی، ارزش‌های انسانی و نیز قواعد و اسناد حقوق بین الملل، انتشار کاریکاتورهای اهانت آمیز به پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی(ص) و نیز بیانات نفرت پراکنانه رئیس جمهور فرانسه در حمایت از انتشار آن را محکوم کنید.

در این نامه که به دو زبان انگلیسی و عربی نیز ترجمه شده است از پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان خواسته شده است، با توجه به تعالیم الهی، ارزش‌های انسانی و نیز قواعد و اسناد حقوق بین الملل اینگونه اقدامات را محکوم و در پیشگیری و مواجهه حقوقی با اعمال مذکور، تمهیدات حکیمانه خود را که در این راستا لازم میدانید، مبذول بفرمایید.

آیت الله علیدوست در این نامه اضافه کرد: سوای مبانی انسانی و دینی مبنی بر منع توهین به ادیان و مقدسات آنان بدون شک مطابق اسناد حقوق بین المللی نیز ممنوعیت توهین به مقدسات از اصل آزادی بیان استثناء شده است و نمی‌توان به بهانه آزادی بیان توهینی را به حضرت محمد صلی‌الله‌وعلیه‌وآله -کهشان مبارکشان از مقدس‌ترین امور برای هر مسلمانی است روا داشت و اقدام به تحریک مذهبی و نفرت افکنی دینی نمود

متن کامل نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
عالیجناب پاپ فرانسیس
رهبر گرانقدر کاتولیکهای جهان

ضمن تقدیم سلام و احترام محضر جنابعالی و درود بیپایان بر پیامبران الهی

بار دیگر اهانت به پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی صلی الله‌علیه و آله در کشور فرانسه از طریق نشر کاریکاتوری مستهجن اتفاق افتاد و حمایت ریاست جمهوری فرانسه از این حرکت به بهانه دفاع از آزدی بیان بر تأسف‌ها افزود.

این درحالی است که بر اساس آموزه‌های ادیان الهی، احترام به پیامبران که برترین انسانها در طول تاریخ بشر هستند مورد تأکید خداوند بوده است و همواره از سوی اهل ایمان و انسان‌های پاکسرشت و قدردان نیز به عنوان پاسخ و سپاسی کوچک در برابر حقوق بیشمار پیامبران الهی بر جامعه بشریت مورد توجه بوده و هست.

اما زهی افسوس که نه تعالیم مذکور و نه اسناد متعدد بین المللی در خصوص ممنوعیت اهانت به مقدسات مذهبی، مخصوصاً پیامبران الهی، مانع جریحه دار کردن احساسات میلیاردها مسلمان نشده است و با اهانت به پیامبر همه انسانها و حمایتهای سیاسی از آن، عهد با خدای متعال در اطاعت از فرامین او از یک سو و عهد جامعه بشری با یکدیگر در احترام به معاهدات و میثاقهای منعقده فیما بین از سوی دیگر آشکارا و بیپروا زیر پا نهاده شده است.

درحالی این عمل شرمآور و حمایت از آن به خطا مستند به «آزادی بیان» اعلام میگردد که مفهوم مذکور با معنای روشنی که در حقوق بشر دارد در تضاد با آنهاست؛ چراکه اعلامیه جهانی حقوق بشر (ماده 29)، میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (ماده 8)، میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (مواد 12 و 19)، همچنین کنوانسیون اروپایی حقوق بشر (ماده 19) برای «آزای بیان» محدودیتهایی مانند رعایت حیثیت افراد، اخلاق عمومی، نظم عمومی، حقوق و آزادی دیگران قائل شده و آنرا تحت اصل «حاکمیت قانون» قرار داده است.

همچنین در قطعنامه‌های گوناگون مانند قطعنامه‌های شورای حقوق بشر پیرامون «توهین به ادیان» در سال 1999 نیز مورد تصریح قرار گرفته است. ضمن اینکه برخی از بیان‌ها مصداق بارز عمل مجرمانه‌ای است که نفرت‌پراکنی را تا حد اختلال در نظم اجتماعی بوجود می‌آورد.

بنابرین مشخص است که سوای مبانی انسانی و دینی مبنی بر منع توهین به ادیان و مقدسات آنان بدون شک مطابق اسناد حقوق بین المللی نیز ممنوعیت توهین به مقدسات از اصل آزادی بیان استثناء شده است و نمی‌توان به بهانه آزادی بیان توهینی را به حضرت محمد صلی‌الله‌وعلیه‌وآله -کهشان مبارکشان از مقدسترین امور برای هر مسلمانی است- روا داشت و اقدام به تحریک مذهبی و نفرت افکنی دینی نمود.

به محضر جنابعالی این مطلب نیز تقدیم می‌گردد که اهانت به مقدسات ادیان الهی از آنجا که در شریعت اسلامی به صراحت حرام دانسته شده و تکریم انبیاء الهی و بندگان صالح خداوند مانند حضرت عیسی و حضرت مریم عذرا – که درود خداوند بر آنها باد- لازم شمرده شده است، اگر عمل مزبور در اقدامی مشابه نسبت به سایر انبیاء و بندگان نیک خداوند و مقدسات سایر ادیان نیز صورت می‌پذیرفت، جامعه ایمانی ایران و انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم در کنار سایر نهادهای دینی علاوه بر تحت پیگیرد قانونی قرارگرفتن آن عمل توسط نهادهای قضایی کشور جمهوری اسلامی ایران (به موجب ماده 262 قانون مجازات اسلامی و ماده 513 قانون تعزیرات) به عمل سوء مذکور حسب وظیفه شرعی خویش واکنش مناسب ارائه می‌کرد.

انسان امروز بیش از هر زمان خسته و آسیب‌دیده از بداخلاقی‌ها، نفرت‌پراکنی‌ها و افسارگسیختگی - به هر نامی که نامیده شود - است. امروز باید خانه مشترک بشریت را بر اساس صلح و عدالت بنا نهاد، نه پنجهٔ تعرض به مقدسات دیگران افکند.

بنابراین انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم ضمن محکوم نمودن انتشار کاریکاتورهای اهانت آمیز به پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه و نیز بیانات نفرت پراکنانه رییس جمهور فرانسه در حمایت از انتشار آن، از جنابعالی به عنوان رهبر محترم کاتولیک‌های جهان انتظار دارد تا با توجه به تعالیم الهی، ارزش‌های انسانی و نیز قواعد و اسناد حقوق بین الملل اینگونه اقدامات را محکوم نمایید و در پیشگیری و مواجهه حقوقی با اعمال مذکور، تمهیدات حکیمانه خود را که در این راستا لازم میدانید مبذول فرمایید.

ابوالقاسم علیدوست
رئیس انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم

  • نویسنده :
  • منبع :