وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به حل‌وفصل اوضاع سیاسی در این کشور کمک می‌کند و وزیر خارجه عمان نیز معتقد است برخی کشورهای عرب برای بازگشت سوریه به جمعشان مانع‌تراشی می‌کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در پایان مذاکراتش با "یوسف بن علوی" وزیر خارجه عمان اعلام کرد که بازگشتن سوریه به اتحادیه عرب می‌تواند به یافتن راه‌حل اوضاع سیاسی این کشور و عادی‌سازی روابط دمشق با کشورهای عربی کمک کند.

لاوروف یادآور شد: «در رابطه با سوریه مواضع ما (روسیه و عمان) یکسان است. قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت جایگزینی ندارد و باید به‌طور کامل اجرا شود و در این راستا ما با شرکای خود در چارچوب مذاکرات آستانه و به‌عنوان کشورهای ضامن صلح در سوریه (روسیه، ایران و ترکیه) تلاش‌های مثبتی را برای حل‌وفصل اوضاع سیاسی در سوریه انجام می‌دهیم».

وی تأکید کرد، روسیه معتقد است که حل‌وفصل این وظایف به عادی‌سازی روابط سوریه با سایر کشورهای عربی و بازگشت این کشور به اتحادیه عرب نیز کمک خواهد کرد.

یوسف بن علوی نیز در تأیید سخنان لاوروف گفت: «سوریه یکی از کشورهای بنیانگذار اتحادیه عرب است و مسائل زیادی وجود دارد که سوریه و سایر کشورهای عربی را به هم پیوند می‌دهد، از جمله حل‌وفصل مشکلات در منطقه، به همین دلیل بازگشت سوریه به اتحادیه عرب ضروری است، ولی موانعی در این راه وجود دارد و آن موضع‌گیری برخی کشورهایی است که مانع از تحقق این نظریه می‌شود».

  • نویسنده :
  • منبع :