نخستین جشنواره تجارب مدیران شهری با حضور حناچی، شهردار پایتخت در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیروز حناچی با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب گفت: در سازمانی فعالیت می کنیم که بزرگ ترین سرمایه آن منابع انسانی است و سرمایه های مادی هم در اختیار نیروی انسانی قرار دارد. امیدوارم بتوانیم از این سرمایه به بهترین وجه استفاده کنیم تا مشکلات زیادی که در مدیریت شهری وجود دارد، برطرف شود.

حناچی افزود: البته حل مشکلات نیاز به برنامه ریزی جدی دارد؛ انباشت نیروی انسانی در عین حال که می تواند یک تهدید برای سازمان باشد فرصت هم محسوب می شود. هم اکنون ۶۵ هزار و ۹۳۰ نفر استخدام شهرداری تهران هستند، در حالی که زمانی که وارد شهرداری شدیم این رقم حدود ۶۸ هزار نفر بود. هم اکنون نیز تعداد نیروی انسانی سیر نزولی خود را طی می کند تا سازمان شکل مناسبی پیدا کند.

وی با بیان اینکه مدیریت دانش در حوزه های تخصصی باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: به عنوان مثال در پروژه تونل توحید تصور اینکه بتوانیم بزرگراه چمران را که به میدان توحید ختم می شد به شبکه های بزرگراهی جنوب تهران وصل کنیم سخت بود، اما این پروژه اجرا شد. اگرچه ممکن است در نحوه اجرای این پروژه انتقاداتی مطرح باشد، یا اگر در آن زمان مطالعات بیشتری صورت می گرفت شکل اجرای آن تغییر می کرد.

حناچی تاکید کرد: همین پروژه تجربه های بزرگی در اختیار ما قرار داد که توانستیم آن را در پروژه ادامه بزرگراه یادگار امام (ره) و تا حدودی در بزرگراه امام علی (ع) پیاده کنیم.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در کنار تجربه های موفقی که در مدیریت شهری داشتیم باید به تجریه های ناموفق نیز بپردازیم و آن ها را به اشتراک بگذاریم تا آن اشتباهات دیگر تکرار نشود. هیچ عقل سلیمی از ما نمی پذیرد که در مدیریت شهری یک اشتباه را چندین بار تکرار کنیم.

حناچی بر مشارکت کارکنان شهرداری در خلق ایده های نو تاکید و تصریح کرد: سازمان های موفقی مانند گوگل برای ایده پردازی های جدید پرسنل خود را تشویق می کنند و از روش های مختلفی در این زمینه بهره می برند. در یک سازمان هیچ ایده ای نباید تابو شود و هر چیزی را باید بتوان به نقد کشید.

وی ادامه داد: مدیران اگر نقدپذیر باشند و در برابر انتقادها گوش شنوا داشته باشند امکان تعالی خواهند داشت در غیر این صورت در چنبره گردونه های باطل گرفتار می شوند. نشست های این چنینی برای خلق ایده های جدید است تا مشکلات سازمان به شکل های متفاوت برطرف شود.

حناچی به مدیران شهری توصیه کرد برای حل چالش هایی مانند منابع مالی ناپایدار، آلودگی هوا و ترافیک همایش های این چنینی برگزار کنند و این مسائل را به بحث بگذارند.

شهردار تهران در پایان گفت: امروز روز خوبی بود و توانستیم دو باغ بزرگ در تهران را با همکاری بنیاد مستضعفان تثبیت کنیم و امیدوارم در ماه های آینده این باغ ها برای استفاده عموم آماده شوند. این اقدام نیز در راستای تحقق قول شهرداری و شورا به مردم برای حفظ باغات تهران انجام شد.

 در این جلسه از سامانه جامع منابع انسانی در واحدهای تابعه شهرداری تهران توسط پیروز حناچی، شهردار تهران رونمایی شد.

  • نویسنده : علی حسینی
  • منبع : ۱۹دی