19 دی: سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری بار دیگر با پیش‌نویس قطعنامه ارائه‌شده توسط آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران مخالفت کرد.

«ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز پنجشنبه بار دیگر مخالفت این کشور را با پیش‌نویس قطعنامه آمریکا در شورای امنیت برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران اعلام کرد.

طبق گزارش خبرگزاری «ریانووستی» زاخارووا گفته این پیش‌نویس حاوی بندهایی است که ارتباطی با حل و فصل مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران ندارند.

او گفت: «پیش‌نویس قطعنامه ارائه‌شده در شورای امنیت برای تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شامل تمهیداتی در راستای سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران است. [این قطعنامه] به مسائلی می‌پردازد که ارتباطی با حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران ندارند.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه تصریح کرد: «از نظر ما، اعمال محدودیت‌های جدید علیه ایران غیرموجه بوده و از منظر تلاش‌ها برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و سازش بر سر برنامه هسته‌ای ایران نیز غیرسازنده به شمار می‌رود.»

ایالات متحده آمریکا اقدام به توزیع قطعنامه‌ای در میان ۱۵ عضو شورای امنیت کرده که خواستار جلوگیری از انقضای تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در ماه اکتبر است.

چین و روسیه به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت که از حق وتو برخوردارند مخالفت خودشان را با طرح آمریکا اعلام کرده‌اند.

با این حال، این قطعنامه ظاهراْ بدون نیاز به وتوی چین هم شانسی برای موفقیت در شورای امنیت ندارد. چندی پیش دیپلمات‌های غربی در گفت‌وگو با فارن‌پالیسی احتمال موفقیت آمریکا در پیشبرد این قطعنامه را ضعیف توصیف کرده‌اند.

  • نویسنده :
  • منبع : فارس