19 دی: وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد هفته آینده قطعنامه این کشور برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران را در شورای امنیت مطرح خواهند کرد.

مایک پمپئو عصر چهارشنبه در یک نشست خبری که با حدود ۵ ساعت تاخیر برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد و با این ادعا که وظیفه شورای امنیت، حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است، اظهار کرد اگر شورای امنیت اجازه دهد که آنچه را که او دولت شماره یک حامی تروریسم نامید، آزادانه به خرید و فروش تسلیحات بپردازد، ماموریت خود را به سخره گرفته است.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: ایالات متحده از یکسال پیش دیپلماسی را در این زمینه به کار گرفته است. ما حمایت دو حزبی در کنگره را داریم، ما اجماع ۱۳ ساله اعضای شورای امنیت برای ممنوعیت تسلیحاتی ایران را داریم، طرحی را که ما به دنبال آن هستیم، به طور جدی منطقی است.

پمپئو اضافه کرد: چه این مسیر و چه مسیر دیگر، ما مطمئن هستیم که ممنوعیت تسلیحاتی ایران، تمدید خواهد شد.

وی با بیان اینکه ماموریت آنها تحت آنچه رهنمودهای ترامپ خواند، روشن است، گفت: ممنوعیت تسلیحاتی ایران نباید در ۲۷ مهرماه امسال پایان یابد. نقص محوری برجام این بود که برای ممنوعیت تسلیحاتی ایران، زمان تعیین کرد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: علاوه بر چین، کشورهای دیگری صف کشیده‌اند که به ایران سلاح بفروشند. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم ایران جان همه را به خطر اندازد. بنابر این از ابزار دیپلماتیک خود استفاده خواهیم کرد.

پمپئو اظهار کرد: کاملا اطلاع داریم می‌توانیم مکانیسم ماشه را به کار بگیریم. شما در رسانه‌ها درباره توافق ایران و چین می‌بینید. کشورها برای فروش سلاح به صف شده‌اند که خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کند و اسرائیل، اروپا و همچنین آمریکا را به خطر می‌اندازد.

وی تاکید کرد: قصد نداریم اجازه دهیم چنین اتفاقی بیفتد. ما از همه ابزارهای دیپلماتیک موجود استفاده می‌کنیم. ما قصد داریم هر چیزی که در قدرت آمریکا است برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران به کار گیریم و من مطمئن هستم که در این زمینه موفق خواهیم بود.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا