19 دی: رئیس هیئت امنای مجمع الفکر الاسلامی گفت: موسوعه مولفة الامامیه که به مولفان شیعه و گزارشی از خود آنان از قرن اول تا 15 هجری پرداخته است تا پایان امسال در بیش از 50 مجلد منتشر می‌شود.

آیت‌الله محسن اراکی در مراسم تودیع و معارفه رئیس این مؤسسه در دانشکده اصول الدین قم، گفت: مجمع الفکر الاسلامی در مدت فعالیت 30 ساله خود کارهای بزرگی در زمینه پژوهشی انجام داده است.

وی ضافه کرد: از جمله این کارها پرکردن خلا تدوین منابع مستند برای پژوهش‌های اسلامی است که با نوشتن موسوعه ها مرتفع شده است.

رئیس هیئت امنای مجمع الفکر الاسلامی با بیان اینکه این مؤسسه اقدام به تهیه بیوگرافی از همه منابع اندیشه اسلامی کرده است، افزود: موسوعه مولفة الامامیه در بیش از 50 مجلد به مولفات مولفان شیعه، گزارشی از خود آنان از قرن اول تا 15 هجری پرداخته است و امیدواریم امسال بتوانیم آن را خاتمه دهیم.

وی با بیان اینکه این موسوعه، فهرست جامعی از مؤلفان و کتاب‌های ایشان در همه رشته‌هاست، افزود: موسوعه مولفین هم به فارسی هم به عربی نوشته شده که در حقیقت دو موسوعه محسوب می‌شود.

آیت الله اراکی اضافه کرد: این پژوهش، کار بسیار بزرگی است زیرا یک محقق می‌تواند به مولفات علما در تمامی علوم به ویژه علوم اسلامی و انسانی در طول قرون متمادی و به آسانی دسترسی پیدا کند.

وی ادامه داد: با این موسوعه مشخص می‌شود که علمای شیعه چه نقشی به خصوص در علوم انسانی و حتی علوم دیگر مانند ریاضیات و نجوم و طب و ... داشته‌اند و در حقیقت آئینه تمام نما برای نشان دادن آثار علمی علمای شیعه در طول تاریخ است.

این استاد سطح عالی حوزه با اشاره به تدوین موسوعه دیگری با عنوان الموسوعه ‌الفقهیه ‌المیثره در زمینه فقه و و برپایی کنگره شیخ انصاری توسط این موسسه تصریح کرد: کنگره شیخ انصاری یک کار نادر و غیرقابل تکرار است و کسانی مانند آیت الله مومن، آیت الله معرفت، شمس، آیت الله خرم آبادی و ... در این کنگره مقالات خوبی ارائه داده بودند.

وی با بیان اینکه مجله الفقه الاسلامی هم در مؤسسه داشتیم که به دلیل مشکلات مالی تداوم نیافت، افزود: از ابتدای تاسیس موسسه مجمع الفکر یعنی 33 سال قبل تاکنون، این مجمع حتی کمکی به اندازه سه میلیارد تومان هم از بیرون دریافت نکرده است.

آیت الله اراکی افزود: مجمع با وجود مشکلات مالی فراوان توانسته به یک محل تولید علم حوزوی تبدیل شود که بدون مبالغه از نادرترین موسسات تحقیقاتی در حوزه علمیه قم است.

وی با اشاره به تالیف موسوعه سنت شریفه، اضافه کرد: موسوعه السنة الشریفه از کارهای ابداعی ما بود ولی چون برخی مراکز دیگر هم به آن می‌پرداختند کار را به مدت دو دهه متوقف کردیم ولی وقتی خروجی کار مراکز دیگر را دیدیم ملاحظه شد که نظر ما را تامین نمی‌کند لذا مجددا کار را پیگیری کردیم.

استاد سطح عالی حوزه علمیه با بیان اینکه تبویب جدید همه احادیث یکی از کارهایی است که در این موسوعه صورت گرفته است، اظهار کرد: اینکه برخی می‌گویند حوزه چرا پاسخگوی نیازهای کنونی نظام نیست به نظرم یکی از کارهای صورت گرفته تبویب جدید در همین موسوعه است زیرا کسی بخواهد در مورد ورزش و طب و سیاست و ... حدیثی را بیابد می تواند به این موسوعه رجوع کند.

وی همچنین از حجت الاسلام رفیع، رئیس سابق موسسه مجمع الفکر الاسلامی تجلیل کرد و گفت: ایشان از افتخارات این مجموعه هستند و در طول مدیریتشان بسیاری از نابسامانی ها را مرتفع کرد و با زحمات ایشان مجمع احیاء و وارد فاز جدیدی شده است.

عضو هیئت امنای مجمع الفکر الاسلامی بیان کرد: بخش آموزشی مجمع الفکر هم که تاکنون فعال نبود در چند سال اخیر فعال شده و دو مدرسه علمیه وابسته به مجمع ایجاد شده تا در عرصه آموزشی و تحقیق و پژوهش بتوانند طلابی تربیت کنند که سرمایه حوزه باشند.

وی با بیان اینکه هم اکنون 200 طلبه در این دو مدرسه داریم، به معرفی رئیس جدید این مجموعه، حجت‌الاسلام والمسلمین سعید نعمانی پرداخت و افزود: حجت‌الاسلام والمسلمین نعمانی از بزرگانی هستند که تاریخ جهاد علمی بزرگ و طولانی دارند.

آیت الله اراکی اضافه کرد: وی بیش از 50 سال در همه عرصه‌های علمی تلاش کرده و از شاگردان برجسته شهید صدر و دیگر بزرگان حوزه هستند و در انقلاب هم در تاسیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی نقش مهمی داشته است.

ترجمه نهج‌البلاغه به زبان‌های خارجی

حجت‌الاسلام والمسلمین غلام‌عباس رفیع، رئیس سابق مؤسسه مجمع الفکر الاسلامی نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: از ابتدای مدیریت بنده تالیف موسوعه السنة الشریفه و استفاده از ظرفیت محققان توانمند این مجموعه به عنوان کارهای محوری مورد تاکید قرار گرفت.

وی افزود: تبدیل مؤسسه مجمع الفکر به پژوهشکده، برپایی نشست های علمی همچنین ساماندهی بخش‌های مالی و اداری از جمله فعالیت‌هایی است که در این دوره صورت گرفت.

حجت‌الاسلام رفیع با بیان اینکه ثبت قراردادهای و اسناد مالی به صورت سیستمی و فعال‌سازی برخی بخش‌ها مانند روابط عمومی و بین‌الملل این مؤسسه از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته بوده است، تاکید کرد: الان وضعیت مالی کاملا شفاف، به روز و روشن و فاقد هر نوع ابهامی است همچنین وضعیت اداری هم به همین منوال است.

وی تصریح کرد: واحد بین‌الملل پژوهشکده مشغول ترجمه نهج‌البلاغه شدند که تا چند وقت دیگر آماده نشر خواهد شد، همچنین آثاری دیگری در زمینه معارف اعتقادی، اخلاقی و فقهی در حال ترجمه است تا به فضای بین‌المللی عرضه شود.

انقلاب اسلامی پدیده کم‌نظیر تاریخ

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین سعید نعمانی، مدیر جدید موسسه مجمع الفکر الاسلامی هم در سخنانی گفت: من در هر جایی توفیق فعالیت داشته‌ام خودم را سرباز نظام و انقلاب می دانم.

وی افزود: استاد ما شهید محمدباقر صدر در جمله‌ای پرمغز و پرمعنا که در قالب نامه‌ای برای ما فرستادند فرمودند ایجاد این انقلاب جرء آرزوهای انبیاء بود.

حجت‌الاسلام نعمانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی رویدادی عظیم در تاریخ است، افزود: اگر حضرت سلیمان ملک عظیم داشت به خاطر این بود که با جن و ملائکه و ... حمایت شد ولی امام خمینی با کمک مردم و البته تاییدات خفیه الهی به پیروزی رسید.

وی اضافه کرد: بنده مدتی افتخار نمایندگی مقام معظم رهبری را در سودان و برخی کشورهای آفریقایی داشتم؛ ایشان سفارش فرمودند که نخبگان این کشورها را جذب کنید و ماهم تلاش هایی در این راستا انجام دادیم و معتقدم باید این نوع کارها گسترش پیدا کند.

رئیس جدید مؤسسه مجمع الفکر با تأکید بر اینکه موسساتی مانند مجمع الفکر باید معارف اهل بیت(ع) را در اختیار جهانیان قرار دهند، اضافه کرد: امروز شاهدیم چه ظلم‌های بزرگی در دنیا رخ می‌دهد و چه افراد نالایق و عجیب و غریبی دنیا را اداره می‌کنند.

وی با بیان اینکه دنیا تشنه علوم اهل بیت است، تصریح کرد: امام رضا(ع) فرمودند که امر ما را که علوم ما است احیا کنید و بدانید مردم اگرر محاسن کلام ما را بدانند از ما تبعیت خواهند کرد.

حجت‌الاسلام نعمانی تأکید کرد: مشکل امروز، مشکل جهل است بنابراین مسئله، تنها تولید علم نیست بلکه باید راهکارهایی برای نشر علوم اهل بیت در دنیا داشته باشیم زیرا دنیا تشنه این علوم هستند و بشر چاره‌ای جز پناه به این معارف ندارد.

وی با بیان اینکه در مجمع الفکر کارهای بزرگی با امکانات محدود انجام شده است، تصریح کرد: این مجموعه با وجود بودجه‌های مالی بسیار اندک موسوعه السنة شریفه را تالیف کرده که از یک موسسه بزرگ و با هزینه‌های مالی زیاد ممکن بود.

رئیس جدید مؤسسه مجمع الفکر الاسلامی بیان کرد: فعالیت‌های این موسسه با اخلاص پیش رفته است و حتی تعجب مقام معظم رهبری را برانگیخته بود که چطور با این بودجه کم چنین کارهای بزرگی انجام شده است.

  • نویسنده :
  • منبع :