19 دی: سئول که تاکنون به بهانه‌های مختلف از پرداخت طلب نفتی ایران خودداری کرده، به گفته رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره‌جنوبی این بار پیشنهاد ارسال تجهیزات پزشکی در ازای بخشی از بدهی‌ها به ایران را مطرح کرده که البته هنوز تهران به آن پاسخ مثبت نداده است.

«حسین تنهایی» روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به اینکه مبادلات تجاری با کره‌جنوبی به عدد صفر نزدیک شده است، تصریح کرد: با توجه به پرداخت نکردن بدهی‌ها و برخی کارشکنی‌های این کشور در برخورد با ایران، اعتراض و پیگیری‌های ما منطقی است و باید به طور قطع به آن رسیدگی شود.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کره جنوبی اظهار داشت: جلساتی از سوی نهادهای مختلف دولتی و حتی اتاق بازرگانی ایران با سفیر و نمایندگان این کشور برگزار شده است و قول‌هایی نیز دریافت کردیم، اما تاکنون در عمل شاهد هیچ پیشرفتی نبودیم.

وی با تاکید بر اینکه زمانی که مذاکرات به نتیجه نمی رسد باید اقدامات دیگری را در دستور کار قرار داد، خاطرنشان کرد: مباحثی مبنی بر شکایت ایران از کره جنوبی به مجامع بین‌المللی برای دریافت بدهی‌ها نیز مطرح شده است که در صورت ادامه این وضعیت باید از این طریق به دنبال دریافت حق خود باشیم.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کره جنوبی در خصوص میزان بدهی نیز گفت: رقم بدهی حدود ۷.۵ میلیارد دلار برآورد شده که پیش از این مقرر شده بود ۵۰ میلیون دلار به صورت اقلام مورد نیاز بهداشتی و کالاهای اساسی به کشور برگردد که تاکنون محقق نشده است البته خبرهایی در خصوص تدوین قرارداد برای دریافت اقلام بهداشتی از کره جنوبی در ازای بدهی این کشور به ایران وجود دارد که بر اساس آن، اتاق بازرگانی با نهادهای مربوطه مذاکراتی را انجام داده تا از مسیرهای مشخص، کالاهای لازم به ایران برسد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کره جنوبی با بیان اینکه نوع کالاهای وارداتی از کره جنوبی از سوی وزارت بهداشت تعیین شده است، تاکید کرد: مقرر شده تا ظرف دو هفته آینده این قرارداد از سوی ایران تدوین و بعد از امضا برای تسویه بدهی‌ها اجرایی شود.

بعد از ارسال نخستین محموله پرشکی شامل ۵۰۰ هزار دلار دارو و کالای پزشکی از کره جنوبی به ایران در اواخر ماه مه سال جاری، چندی پیش خبرگزاری رسمی کره جنوبی (یونهاپ) گزارش داد که به دنبال نخستین صادرات به تهران مقامات سئول قرار است در مورد گسترش تجارت و صادارت کالاهایی مانند تجهیزات پزشکی مذاکراتی را به صورت آنلاین با مقامات ایرانی انجام دهند که بر روی چگونگی مطابقت پرداخت بدهی با ارسال اقلام بهداشتی متمرکز است.

  • نویسنده :
  • منبع :